Válka na UkrajiněKorupce ani zrada nebudou na Ukrajině tolerovány, uvedl prezident Zelenskyj

Korupce ani zrada nebudou na Ukrajině tolerovány, uvedl prezident Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj ve svém tradičním nočním videoprojevu prohlásil, že nebude tolerovat korupci ani zradu mezi ukrajinskými činiteli, a zároveň připomněl, že jeho země se snaží získat další prostředky na obranu proti ruskému agresorovi. Podle agentury Reuters se tak ukrajinský prezident vyjádřil v době, kdy média informovala o dvou takových případech – o zadržení bývalého vojenského náborového úředníka obviněného z nezákonného obohacení a o zatčení poslance obviněného ze spolupráce s Ruskem.

„Chci varovat všechny členy parlamentu, úředníky a všechny ostatní ve veřejných funkcích,“ pronesl Zelenskyj. „Když denně hledáte zbraně pro zemi, když se veškerá pozornost soustředí na zajištění dělostřelectva, raket, bezpilotních letounů, když neustále vidíte a cítíte morální sílu, kterou pro Ukrajinu získali naši bojovníci, naši lidé, kteří dělají možné i nemožné pro vítězství a zachování svobody, jakákoli vnitřní zrada (…) nebo osobní obohacení na úkor zájmů Ukrajiny vyvolává přinejmenším vztek,“ prohlásil Zelenskyj.

„Nikdo neodpustí poslancům, soudcům, vojenským komisařům ani jiným úředníkům, že se postavili proti státu,“ řekl prezident. Poznamenal, že je zklamán předběžnými výsledky inspekce vojenských náborových komisařů a přislíbil jejich vyšetřování a informování společnosti.

Zelenskyj minulý měsíc hovořil o plánovaném auditu vojenských odvodových úřadů ve snaze vymýtit korupci. Toto opatření bylo součástí dlouhodobé snahy očistit armádu a úřady, což má západním příznivcům Ukrajiny ukázat, že Kyjev to s bojem proti hluboce zakořeněnému úplatkářství myslí vážně, píše Reuters.

Omezení korupce je také jednou z hlavních podmínek budoucího členství země v Evropské unii. Poslancům nyní Zelenskyj vzkázal, že nebude tolerovat ty, kteří „kvůli nějakému osobnímu prospěchu“ odmítají podpořit zákony potřebné k tomu, aby si Ukrajina mohla zajistit členství v EU, nebo k posílení postavení vojáků.

Ukrajinská média dříve informovala o zatčení bývalého šéfa vojenského komisariátu v Oděské oblasti Jevhena Borysova. Podle Národní agentury pro prevenci korupce (NAZK) Borysov čelí obvinění, že se nezákonně obohatil o více než 188 milionů hřiven (přes 111 milionů korun). Server Ukrajinska pravda uvedl, že jeho rodina si během ruské invaze pořídila ve Španělsku majetek v hodnotě několika milionů eur. Borysov se podle webu Babel hájí tím, že si na tyto nákupy vzal půjčky.

Generální prokuratura zároveň oznámila zatčení poslance Oleksandra Ponomarjova, kterého podezírá ze spolupráce s Ruskem. Nyní ve vazbě čeká na proces, ve kterém je obviněn z vlastizrady. Ponomarjov byl do parlamentu zvolen za nyní zakázanou proruskou stranu Opoziční platforma – Za život. Politik podle Reuters už dříve kolaboraci s Ruskem popřel. Podle bezpečnostních složek se ale přidal k ruské straně hned na začátku invaze a působil v nyní okupovaném městě Berďansk. Na území kontrolovaném Kyjevem se vrátil kvůli obchodním sporům s ruskými okupanty, napsal server Ukrajinska pravda.

Doporučujeme

Australská policie zřejmě našla tělo trojnásobného vraha hledaného od ledna

Policie v australském státě Nový Jižní Wales pravděpodobně našla tělo Juliana Ingrama, muže podezřelého z lednové trojnásobné vraždy v malém městečku Lake Cargelligo, asi 450 kilometrů západně od Sydney.

Všichni zbývající cestující z lodi Hondius odletí dnes z Tenerife do Nizozemska

Poslední cestující z výletní lodě MV Hondius, která kotví u španělského ostrova Tenerife a z níž v neděli evakuovali většinu pasažérů kvůli možné nákaze hantavirem, dnes odletí do Nizozemska. Informovala o tom španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíaová. Původně byly v plánu na dnešek dva lety, jeden do Nizozemska a druhý do Austrálie.

Rusko chce jednat přes Schrödera, EU je proti. Podle Kallas působí jako lobbista ruských firem

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas v pondělí odmítla možnost, že by bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mohl zastupovat Evropskou unii v případných jednáních o Ukrajině. Návrh o víkendu předložil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož se válka blíží ke konci a Evropa by mohla jednat o novém bezpečnostním uspořádání.

Unijní ministři rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrií

Unijní ministři zahraničí dnes rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrii. Jde o důležitý krok směrem k posílení bilaterálních vztahů mezi unijním blokem a blízkovýchodní zemí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení.

Švýcarská centrální banka bitcoin do rezerv přidávat nemusí

Švýcarští zastánci kryptoměn vzdávají snahu prosadit, aby tamní centrální banka držela bitcoin ve svých rezervách. Kampaň nezískala dost podpisů pro vyvolání referenda a podle jejího zakladatele zatím skončí.

Šest mrtvých nalezli v nákladním vlaku v Texasu u hranice s Mexikem

Šest lidí bylo v neděli nalezeno mrtvých v nákladním vlaku na jihu Texasu. Těla objevil zaměstnanec železniční společnosti Union Pacific v depu ve městě Laredo u hranice s Mexikem. Identita zesnulých ani okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známy, uvedl podle deníku The New York Times mluvčí místní policie.

KOMENTÁŘ: Ne, není to akcie, bitcoin ani zlato. Takhle bláznivě se chová korejský index

Kdybyste na začátku letošního roku investovali do této pozice, máte dnes už téměř dvojnásobek vkladu. Jihokorejský akciový index KOSPI předvádí výkony jako z jiného světa. K výkonnostním nebesům ho táhne zejména poprask kolem AI. Které firmy v něm jsou zastoupeny?

Prvním úkolem maďarské diplomacie je podle budoucí ministryně obnova důvěry

Prvním úkolem diplomacie nové maďarské vlády bude obnovit uvnitř Evropské unie a Severoatlantické aliance důvěru vůči Maďarsku. Dnes to v evropském výboru maďarského parlamentu prohlásila kandidátka na ministryni zahraničí Anita Orbán. V sobotu maďarští poslanci zvolili novým premiérem středopravicového politika Pétera Magyara, který u moci po 16 letech vystřídal národního konzervativce Viktora Orbána.

Rusko navzdory příměří dále útočí podél frontové linie, řekl Zelenskyj

Rusko se od sobotního začátku třídenního příměří oznámeného USA zdrželo masivních leteckých a raketových úderů na Ukrajinu, ale nezastavilo útoky podél frontové linie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany z porušování klidu zbraní viní naopak ukrajinské ozbrojené síly. Podle šéfa ruského ministerstva Andreje Belousova ho za posledních 24 hodin Ukrajina porušila v 16.071 případech.

Výletní loď s hantavirem: Francie hlásí první případ, WHO cestujícím doporučila 42 dní v karanténě

Evakuace cestujících z výletní lodi MV Hondius, na níž bylo odhaleno ohnisko smrtícího hantaviru, má být dokončena v pondělí repatriačními lety z Tenerife. Na palubě lodi plující pod nizozemskou vlajkou bylo v době nahlášení několika případů závažného respiračního onemocnění 147 cestujících a členů posádky, část pasažérů však plavidlo opustila už dříve. Tři nakažení zemřeli.

Trump: Reakce Íránu na návrh ukončení války je „zcela nepřijatelná“

Donald Trump odmítl íránskou reakci na americký návrh dohody o ukončení války. Americký prezident ji označil za „naprosto nepřijatelnou“ a znovu tak zchladil naděje na rychlé uzavření konfliktu, který trvá už deset týdnů.

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama