Spojené království připravuje regulaci kryptoměnového trhu, která by mohla zásadním způsobem změnit přístup retailových investorů k digitálním aktivům. Britský Úřad pro finanční dohled (FCA) plánuje omezit možnost nakupovat kryptoměny na úvěr, například prostřednictvím kreditních karet. Reaguje tak na rychle rostoucí počet investorů využívajících vypůjčené prostředky. Informovaly o tom agentura Reuters nebo deník The Guardian.
Obchodování s kryptoměnami je stále populárnější, z velké části však zůstává neregulované. Podle agentury Reuters drží kryptoměny přibližně 7 milionů Britů, což představuje asi 12 procent dospělé populace. V roce 2022 tam využilo k nákupu digitálních aktiv úvěrový nástroj 6 procent kryptoinvestorů, loni to už nicméně bylo 14 procent, vyplývá z průzkumu, který si FCA nechal vypracovat. Během dvou let jde tedy o skokový nárůst o 133 procent.
„Zvažujeme celou škálu restrikcí, mimo jiné i zákaz použití kreditních karet k přímému nákupu kryptoaktiv,“ uvedl regulátor v dokumentu, který je předmětem diskuse. Zákaz se má týkat především retailových investorů, tedy občanů, kteří kryptoměny nakupují mimo jiné i kvůli vidině rychlého zisku. Institucionálních investorů by se opatření nedotkla.
Spotřebitelé by podle návrhu stále mohli používat vypůjčené peníze k nákupu stablecoinů. Jedná se o typ kryptoměny, jejíž hodnota je pevně vázaná na jiná aktiva, nejčastěji na státní měny jako americký dolar.
UK Regulator Proposes Ban on Buying Crypto With Credit Cards https://t.co/BhzDs1feIy
— Decrypt (@DecryptMedia) May 2, 2025
Výkonný ředitel pro platby a digitální finance ve FCA David Geale prohlásil, že jasná pravidla podpoří růst kryptoměnového sektoru. „Krypto je rostoucím odvětvím. V současnosti je z velké části neregulované. My chceme vytvořit regulační rámec, který firmám poskytne potřebnou jistotu pro bezpečné inovace a zároveň zajistí integritu trhu a dostatečnou ochranu spotřebitelů,“ konstatoval.
S odkazem na obavy týkající se manipulace s trhem, střetu zájmů, nedostatečné transparentnosti a nespolehlivých obchodních platforem dodal: „Naším cílem je podpořit udržitelný a dlouhodobý růst kryptoměnového sektoru ve Velké Británii. Nyní se ptáme, zda jsme nastavili tu správnou rovnováhu.“
Ohrožuje Trumpův postoj Evropu?
Ministři financí eurozóny minulý měsíc uvedli, že se obávají postoje USA, který by podle nich mohl ovlivnit měnovou suverenitu a finanční stabilitu eurozóny. Guvernér francouzské centrální banky pak v březnu prohlásil, že krize často začínají v USA a šíří se po celém světě. „Podporou kryptoaktiv a nebankovního financování zasévá americká administrativa semínka budoucích otřesů,“ uvedl Villeroy de Galhau ke krokům Donalda Trumpa.
V Británii se Starmerova vláda dostala pod tlak ze strany labouristů, aby ke kryptoměnám zaujala tvrdší postoj. Už v roce 2023 poslanci parlamentního výboru složeného ze všech stran ministry vyzvali, aby se k retailovým investicím do kryptoměn, jako je bitcoin, přistupovalo jako k formě hazardní hry. Nová legislativa by tak mohla navázat na předchozí výzvy k přísnější regulaci.