EkologieKoalice celebrit, aktivistů a politiků vyzývá britské banky, aby přestaly financovat fosilní...

Koalice celebrit, aktivistů a politiků vyzývá britské banky, aby přestaly financovat fosilní průmysl

Slavní se připojili k aktivistům a organizacím v oblasti klimatu a vyzývají britské banky, aby přestaly financovat těžbu fosilních paliv. Reagují tak na nedávný výzkum, podle něhož banky financují těžbu ropy, plynu a uhlí ve velkém. Jejich zákazníci přitom s touto politikou nesouhlasí. Informoval o tom list The Guardian.

Komediální scénárista, režisér a spoluzakladatel charitativní organizace Comic Relief Richard Curtis napsal v rámci kampaně Make My Money Matter dopis šéfům největších britských bank. V něm je vyzývá k zastavení financování těžby fosilních paliv.

The Guardian napsal, že Curtis chce zvýšit povědomí veřejnosti o nebezpečném vztahu mezi britskými bankami a průmyslem fosilních paliv. Veřejnost přitom zve, aby spojila své síly s celebritami, politiky a představiteli byznysu ve snaze prosadit změnu.

Make My Money Matter odkazuje na výzkum v rámci kampaně ShareAction z února v loňském roce. Ten odhalil financování ve výši 16 miliard dolarů v roce 2021 pěti desítek největších ropných a plynárenských společností od bank jako HSBC, Barclays a Lloyds.

Výzkum dále uvedl, že tyto banky poskytly v letech 2016 až 2021 padesátce fosilních společností celkem 141 miliard dolarů, a to navzdory průzkumům, podle nichž vzrostla poptávka zákazníků po bankách usilujících o snížení emisí.

Zapalte banky, než zapálí svět

Kampaň Make My Money Matter zjistila, že téměř třetina zákazníků bank, kam kromě výše zmíněných patří ještě Santander a NatWest, by od té své odešla, pokud by zjistila, že podporuje těžbu fosilních paliv.

„Doufáme, že tato podivná a úžasná koalice aktivistů a herců, podniků a značek, celebrit a klimatických šampionů zapálí banky, aby jim zabránila zapálit svět,“ uvedl Curtis, který vyzývá signatáře k odstoupení od bank financujících fosilní paliva.

Mezi nimi je britský herec a komik Stephen Fry, herečka a scénáristka Emma Thomson či herec, divadelní režisér a dramatik Mark Rylance. Dále kampaň podpořil hudebník Brian, přírodovědec a moderátor Chris Packham a zelená poslankyně Caroline Lucas.

Mezi podniky, aktivisty a charitativní organizace, které kampaň podporují, patří v poslední době velice aktivní Just Stop Oil, Greenpeace UK, Save the Children Uk, Ecotricity, Ella’s Kitchen a Triodos Bank.

Některé banky nedávno oznámily, že financování fosilních paliv omezí. Televize BBC News minulý měsíc uvedla, že HSBC podporu tohoto odvětví sníží. Lloyds už v říjnu potvrdila, že zastaví přímé financování rozvoje nových ropných a plynových polí.

Doporučujeme

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.

Putin: Konflikt na Ukrajině se chýlí ke konci

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla blížit ke konci. Prohlásil to na sobotní zredukované vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě.

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům. Drony zranily dva lidi v Chersonu a jeho okolí, napsal dnes ráno server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. V Dněpropetrovské oblasti byla podle šéfa správy tohoto regionu Oleksandra Hanži zraněna tříletá holčička. V sobotu pozdě večer místní činitelé informovali o pěti zraněných po dronovém útoku na Charkov. Mezi Ruskem a Ukrajinou přitom platí třídenní příměří.

Povstalci zabili na východě Konga 69 lidí

Ozbrojenci z povstaleckého uskupení CODECO zabili na východě Konga nejméně 69 lidí. K útoku v provincii Ituri došlo již na konci dubna, přítomnost povstalců v oblasti ale způsobila, že těla obětí byla nalezena s mnohadenním zpožděním, sdělily v sobotu agentuře AFP zdroje z konžských bezpečnostních složek.

Izrael deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile mířící do Gazy

Izrael dnes deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile směřující do Pásma Gazy. Oba byli vyhoštěni poté, co bylo ukončeno jejich vyšetřování, uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zahraničí. Izraelské úřady vinily Španěla Saifa Abu Kesheka a Brazilce Thiaga Ávilu z vazeb na palestinské teroristické hnutí Hamás prostřednictvím organizace PCPA, která sdružuje Palestince v zahraničí. Oba tato obvinění odmítli. Není zřejmé, kam byla dvojice deportována.

Nový Zéland chce přiznat velrybám právní osobnost

Nový Zéland řeší neobvyklý návrh zákona. Poslanec za Zelené Teanau Tuiono předložil parlamentu takzvaný Whale Health Bill, který by velrybám přiznal právní osobnost a vlastní práva. Návrh navazuje na dlouholetou snahu původních obyvatel Polynésie o silnější ochranu oceánu a mořských savců.

Slavistickou ostudu komentuje i bývalý oblíbenec z Edenu

Ostudný závěr pražského derby mezi Slavií a Spartou má další dozvuky. K řádění části fanoušků v Edenu se vyjádřil i bývalý brazilský fotbalista Adauto, který ve Slavii působil na začátku tisíciletí a mezi fanoušky patřil k oblíbeným tvářím. Jeho vzkaz byl krátký, ostrý a pro sešívané hodně nepříjemný.

Cestující z lodi zasažené hantavirem čeká vylodění u Tenerife

Výletní loď MV Hondius, na které se objevil hantavirus, se přiblížila k Tenerife. Španělské úřady tam připravily řízené vylodění a repatriaci 147 cestujících do jejich domovských zemí. S nákazou jsou spojena tři úmrtí, další lidé byli z plavidla už dříve evakuováni k léčbě.

Nový parlament zvolil Magyara coby premiéra Maďarska

Noví poslanci dnes na ustavujícím zasedání parlamentu formálně zvolili maďarským premiérem šéfa středopravicové strany Tisza Pétera Magyara. Informovaly o tom světové agentury. Tisza drtivě zvítězila v dubnových volbách a po 16 letech tak končí éra národně konzervativního premiéra Viktora Orbána. Ten už dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu.

Putin v projevu na Rudém náměstí odsoudil NATO

Ruský prezident Vladimir Putin využil tradiční oslavy Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí k obhajobě války na Ukrajině a k ostré kritice NATO.

Nová předsedkyně maďarského parlamentu nařídila vrátit na budovu vlajku EU

V Maďarsku dopoledne začalo ustavující zasedání nového parlamentu, který vzešel z dubnových voleb, v nichž drtivě zvítězila středopravicová strana Tisza. Nově jmenovaná předsedkyně zákonodárného sboru Ágnes Forsthofferová nařídila, aby se na budovu instituce vrátila vlajka Evropské unie, napsala agentura AFP. Očekává se, že dnes zákonodárci zvolí premiérem země šéfa vítězného politického uskupení Pétera Magyara. Dosavadní předseda vlády Viktor Orbán končí v čele kabinetu po 16 letech vlády a dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu. Podle AP dnes novou přísahu nesložil.

Fico se v Moskvě sešel s Putinem, vojenské přehlídky se nezúčastnil

Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do ruského hlavního města přijel na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Dopolední tradiční přehlídky na Rudém náměstí se ale šéf slovenské vlády nezúčastnil, napsalo ruské vydání stanice BBC. Fico je jediným lídrem ze zemí Evropské unie, který je oslavám ke Dni vítězství v Moskvě přítomen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama