Protext ČTKKnižní festival Ostrava

Knižní festival Ostrava

Ostrava 1. března 2022 (PROTEXT) – Knižní festival Ostrava, akce, kterou si nesmí nechat ujít žádný vášnivý čtenář a milovník knih. Novinky v knižním světě, besedy a přednášky, autogramiády, workshopy, autorská čtení, setkání s českými autory, a hlavně spousta skvělých knih.

Třetí ročník Knižního festivalu Ostrava bude mít opět co nabídnout. 11. a 12. března se na Černé louce sejdou nakladatelé všech žánrů z celé České republiky, oblíbení čeští autoři, kteří představí svá nová díla, ale jde hlavně o setkání čtenářů a fanoušků knižní tvorby. Vše odstartuje skvělý herec, ostravský patriot a tvář letošního ročníku Norbert Lichý.

Z hostů, na které se můžete těšit, prozradíme držitele ocenění Nejlepší česká detektivka Jiřího Březinu, nejznámější a nejčtenější současnou českou spisovatelku Halinu Pawlowskou, ředitele České televize Ostrava Miroslava Karase, herce, producenta a majitele Divadla Mír Alberta Čubu, egyptologa a archeologa Miroslava Bártu, blogerku a autorku knih pro mládež Olgu Zbranek Biernátovou alias Nofreeusernames, spisovatele Markétu Lukáškovou, Evu Tvrdou, Markétu Hejkalovou, Arnošta Vašíčka a mnoho dalších.

Samozřejmostí bude pestrá nabídka knižních titulů. Své knihy přijedou představit nakladatelské domy, vydavatelé a distributoři jako PEMIC BOOKS, Deník N, JOTA, Mytago, Portál aj. Součástí zóny malých nakladatelů budou mimo jiné také nově vzniklá nakladatelství Medusa, Flétna a Bílý Vigvam. Nebude chybět Knihovna Václava Havla, Univerzita Palackého a Galerie výtvarného umění. Odnést si budete moct také knihomolská trička, plátěné tašky a další předměty pro knižní nadšence.

Letošní ročník nabídne program na dvou scénách. Stage Voices of Freedom & Deník N zahájí první den přednáškou pro školy s názvem Jak poznat, kdy mají média pravdu, kdy se pletou a kdy lžou. V průběhu festivalu se můžete těšit na debaty Deníku N a Centra Pant pokrývající širokou škálu témat a aktuální dění ve světě. Stage ČRo Dvojka & Nakladatelská scéna zaujme návštěvníky rozhovory s autory, besedou Národního divadla moravskoslezského o inscenaci Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy a živým vysíláním festivalového speciálu Českého rozhlasu Dvojka.

Kreativní čtenáři si v rámci festivalu můžou vyzkoušet základy moderní kaligrafie, jednoduché způsoby šití knižních vazeb, výrobu záložek a malování na látkové tašky. O zkrácení krátkých chvil během přestávek v doprovodném programu se postará čtecí koutek, herní zóna s deskovkami MINDOK, fotokoutek s divadelními rekvizitami NDM či výstava Magazínu Patriot.

„Třetí Knižní festival je plochou oproti předchozím ročníkům v lehce komornějším duchu. Pro tento rok jsme zvolili menší počet scén, o to nabitější však bude program a věříme, že si každý najde to své a dva dny plné knih a zábavy si s námi po vynucené covidové pauze všichni užijete.“. Zve manažerka festivalu Jana Cyrusová.

Děkujeme partnerům festivalu: Knihcentrum.cz, Centrum PANT, Deník N, Český Bestseller a statutární město Ostrava. Mediálními partnery akce jsou Český rozhlas Dvojka, OSTRAVAINFO!!!, Vlasta a Databazeknih.cz.

Předprodej vstupenek bude probíhat do soboty 12. 3. do 10:00, a to ONLINE formou na www.kniznifestival.cz nebo osobně v infocentrech Ostravainfo. Vstupenky budou k dispozici také na místě na pokladně v pavilonu A, a to po celou dobu konání veletrhu (pá 10:00 – 18:00, so 10:00 – 18:00).

Vstupné:

Vstupenka na Knižní festival Ostrava platí také na veletrh Dovolená.

Zdarma děti do 5 let vč., doprovod ZTP/P.

Na akci platí Černá karta 2022.

Dvoudenní vstupné:

190 Kč dospělí

100 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P

460 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Jednodenní vstupné:

110 Kč dospělí

60 Kč děti od 6 let včetně, studenti (platný studentský průkaz), senioři (nad 63 let včetně), držitelé TP, ZTP, ZTP/P

25 Kč hromadný vstup pro školy (min. 15 osob)

260 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 3 děti)

Aktuální informace sledujte na www.kniznifestival.cz, Instagramu kniznifestival.cz, Facebooku Knižní festival Ostrava a ve FB události Knižní festival Ostrava 2022.

Doporučujeme

Vrtulník s Trumpem se nakrátko dostal příliš blízko k civilnímu letadlu

Vojenský vrtulník s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se v úterý nakrátko dostal příliš blízko k dopravnímu letadlu, které startovalo z washingtonského letiště Ronalda Reagana, uvedl dnes americký Federální úřad pro letectví (FAA). Podle Bílého domu Trump nebyl v nebezpečí. Informuje o tom agentura Reuters, podle které i tak incident vzbuzuje vážné otázky, proč bylo letadlu umožněno odstartovat. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) zvažuje, jestli zahájí vyšetřování.

V Londýně byli na ulici pobodáni čtyři muži, podezřelou ženu zadržela policie

Metropolitní policie dnes v londýnské čtvrti Covent Garden zadržela ženu podezřelou z pobodání čtyř mužů, informovala média s odkazem na místní úřady. Mluvčí londýnské záchranné služby uvedl, že čtyři pacienti byli ošetřeni na místě a převezeni do nedalekého traumacentra. Podle stanice Sky News se policie domnívá, že incident souvisí s problémy s duševním zdravím.

Jaafar Jackson si po filmu Michael zahraje po boku Willa Smithe

Jaafar Jackson získal po ztvárnění svého slavného strýce další filmovou roli. V akčním thrilleru Supermax se objeví společně s Willem Smithem a AnnaSophií Robb. Podrobnosti o jeho postavě zatím tvůrci tají.

Mexický influencer byl zastřelen přímo uprostřed živého vysílání na TikToku

Mexický influencer César Gastélum byl zastřelen během živého vysílání na sociální síti TikTok. K útoku došlo v úterý večer ve čtvrti Tres Ríos ve městě Culiacán na severu země.

Do Měsíce nejspíše narazila část rakety firmy SpaceX, Zemi nebezpečí nehrozilo

Do Měsíce dnes ráno nejspíše narazila čtyřtunová část rakety od společnosti SpaceX, která se pohybovala po oběžné dráze rychlostí přibližně 2,43 kilometru za sekundu. Napsal to web stanice BBC, podle nějž je už na Měsíci asi 3000 objektů vyrobených člověkem. Potvrzení kolize se čeká v řádu hodin až dnů. Experti už dříve uvedli, že Zemi ani Měsíci nehrozí žádné nebezpečí, na lunárním povrchu ale patrně zanechá desítky metrů velký kráter.

Pákistán omezil zpravodajství zahraničních médií. Důvodem je kritika zásahů v Kašmíru

Pákistán výrazně zpřísnil podmínky pro práci zahraničních médií. Novináři budou potřebovat povolení téměř ke všem reportážím mimo tři největší města. Nová pravidla přicházejí po kritice postupu úřadů vůči protestům v Pákistánem spravovaném Kašmíru.

KLDR pohrozila Japonsku svými neupřesněnými vojenskými možnostmi

Vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong dnes obvinila Japonsko, že se mění ve vojenský stát, kvůli čemuž prý KLDR zváží neupřesněné vojenské možnosti. Odsoudila také Spojené státy za to, že Tokiu umožňují pokračovat ve zbrojení, napsaly agentury AFP a Jonhap.

Japonsko vsadí na bojové drony. Reaguje na válku na Ukrajině i napětí v Asii

Japonsko chce urychlit vývoj bojových dronů, umělé inteligence a střel dlouhého doletu. Modernizací armády reaguje na zkušenosti z válek na Ukrajině a Blízkém východě i na rostoucí aktivitu Číny, Ruska a Severní Koreje.

Netanjahu odmítl americký mírový plán pro Gazu navzdory odzbrojení Hamásu

Izrael odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy podpořený Spojenými státy, potvrdil dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Učinil tak i přesto, že mu bylo zaručeno, že k izraelskému stažení z palestinského území dojde až po úplném odzbrojení teroristického hnutí Hamás.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX udělala po 24 letech něco, na co není zvyklá. A přišel pád akcií

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska od svého vzniku v roce 2002 nemusela nikdy sdílet podrobné informace o hospodaření – to se teď ale změnilo. Jelikož firma vstoupila na burzu, musela poprvé odkrýt karty. A i když jsou výsledky na poměry SpaceX solidní, na burze přišel výprodej. Proč?

Lodě uvázlé v Hormuzském průlivu mohou šířit invazní druhy do celého světa

Uzavření Hormuzského průlivu po vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem vytvořilo nečekané ekologické riziko. Více než 1 500 obchodních lodí zůstalo měsíce stát na místě, což umožnilo, aby se jejich trupy pokryly rozsáhlými společenstvy mořských organismů. Jakmile se lodní doprava obnoví, mohou se tito nezvaní cestující dostat do přístavů po celém světě.

Nákladní letadlo se nad Lipskem srazilo s letícím objektem, zřejmě dronem

Nákladní letadlo společnosti DHL se krátce po startu z letiště Lipsko/Halle na východě Německa srazilo s neznámým letícím objektem. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní letadlo následně nouzově přistálo na letišti v Hannoveru. Podle německého listu Bild se nad letištěm pohyboval dron s připevněnou výbušninou. Také podle Bildu se dron s letadlem srazily.

Indie ponechala úrokové sazby beze změny. Zlepšila výhled ekonomiky

Indická centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Současně zvýšila odhad hospodářského růstu, přestože zemi ohrožují dražší energie, nepříznivé počasí a další vývoj konfliktu na Blízkém východě.

Při ruských úderech v Kyjevské oblasti zahynulo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zahynulo při ruských nočních úderech v Kyjevské oblasti. V brovarském okresu bylo zabito devět lidí, v Buči čtyři lidé a jeden člověk ve fastivském okrese, uvedl na platformě telegram šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. V Kyjevě zahynula jedna žena, uvedly podle agentury AFP už dříve kyjevské úřady. Zraněných je nejméně 27. Moskva masivní noční útok potvrdila s tím, že podle ní mířil na sklady zbraní a vojenského materiálu.

Úhyn slonů v Keni mohl způsobit kyanid

Patnáct slonů uhynulo během jediného měsíce v okolí keňského národního parku Amboseli. Rozbory odhalily v jejich tělech stopy kyanidu. Úřady prověřují, zda se zvířata otrávila pesticidy z místních rajčatových farem. Část odborníků však upozorňuje, že tato teorie zatím nevysvětluje všechny okolnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama