Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Kliniky pro asistovanou reprodukci nabízí revoluční metodu pro muže – zmrazení spermatu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kliniky reprodukční medicíny se podle DailyMail nyní snaží vydělat tím, že nabízejí mužům alternativu zmrazení vajíček u žen. Oplodnění pomocí mražení spermatu má ale háček.

  Možnost odkladu rodičovství ve formě zmrazení reprodukčního materiálu mají už nejen ženy, ale i muži. Odborníci nad tím však kroutí hlavou. Důvodem zmrazování ženských vajíček je pokles jejich kvality s přibývajícím věkem. V případě spermií to ale podle expertů nemá velký smysl. Drtivá většina mužů podle nich nepotřebuje zmrazovat své spermie, protože jejich kvalita s věkem klesá jen mírně, takže i starší muži mohou snadno počít děti přirozeně. Proč tedy kliniky tuto službu nabízejí?

  Podle profesora andrologie na University of Sheffield, Allana Paceyho tento proces může být prospěšný pro muže s onemocněními, jako je rakovina, kde léčba může poškodit plodnost, nebo pro muže s vysoce rizikovými profesemi, jako je například služba v armádě. „Ale jinak nevidím nějaký skutečný účel,“ míní.

  Dobře to vystihuje se svým výrokem Sarah Norcross z organizace pro plodnost, Progress Educational Trust: „Všichni si vybavíme celebrity, jako jsou Charlie Chaplin nebo Mick Jagger, kteří přirozeně zplodili děti v 73 letech.“

  Metoda má navíc úskalí pro mužovu partnerku. „Jakmile budou spermie zmrazeny, bude téměř jistě nutné je použít v cyklu IVF,“dodává profesor Pacey, že družka dotyčného by musela v případě oplodnění za pomocí zmrazeného spermatu automaticky podstoupit hormonální léčbu. „Mladí muži, kteří si zmrazují sperma, zavazují svou budoucí partnerku k podstoupení IVF, aniž by to vlastně potřebovaly,“ říká.

  Užitečné při změně pohlaví

  Ředitelka kliniky reprodukční medicíny v Londýně, Gennet City Fertility, Dr. Malini Uppal, ale význam metody brání. „Stejně jako ženy mají i muži biologické hodiny, takže zmrazení spermatu by mělo být pro muže, kteří chtějí oddálit otcovství, vážné téma,“řekla. Dodala, že to může být dobré také pro muže, kteří podstupují vasektomii nebo mění pohlaví. Proč se nemocnice snaží udržet tuto nabídku, je podle DailyMail zřejmé. Je to výnosný byznys. Gennet City Fertility si účtuje v přepočtu 10 600 Kč za zmrazení spermatu a jeho skladování po dobu davnácti měsíců a poté stejnou částku ročně. Nabízí ale i výhodný balíček na zmrazení spermií v přepočtu za 16 000 Kč.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS