menu

25.8 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Očekávaný singl Katy Perry „Woman’s World“ se na streamovacích platformách propadl

Po dlouhém očekávání vydala Katy Perry svůj nový singl Woman's World, ale nadšení se rychle změnilo ve zklamání, protože píseň na streamovacích platformách příliš neuspěla. Navzdory velkým očekáváním skladba po pouhém jednom dni rychle zmizela ze žebříčků Spotify.

Moskva hlásí 22 sestřelených dronů, gubernátoři informují o dalších

Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila 22 ukrajinských dronů na západě země a nad anektovaným Krymem, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Jeden z dronů se zřítil na elektrickou rozvodnu v Lipecké oblasti, oznámil gubernátor Igor Artamonov, podle kterého se nálet obešel bez obětí a rozvodna dále funguje. Podobná tvrzení bojujících stran nelze v podmínkách válečného konfliktu operativně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajina se už téměř dva a půl roku brání ruské agresi.

Když jóga nefunguje

Sledujte nás na sítích

Mnoho z nás přitahuje k józe příslib změny. Nebo alespoň možnost. Ať už je naše zaměření fyzické, mentální, emocionální nebo duchovní, vracíme se znovu a znovu, protože jóga je považována za transformační praxi.

Reklama

Ale bez ohledu na to, jak pečlivě zvažujeme, jaký styl jógy zvolit nebo jaké studio navštěvovat, bez ohledu na to, kolik nadšení do naší praxe vneseme, ne vždy postupujeme tak, jak očekáváme. Můžeme mít pocit, že jsme den za dnem na stejném místě, ať už je naším cílem uvolnit napjaté hamstringy, naučit se náročnou rovnováhu paží, zvládat stres nebo uklidnit svou mysl. Čím více doufáme ve výsledky, tím hůře se cítíme, když věci nejdou podle plánu. Někdy se zdá, že jóga prostě „nefunguje“.

Kdy je však něco v životě jednoduché nebo přímočaré? Zjevný nedostatek pokroku možná není důvodem k rezignaci, ale spíše příležitostí k revizi našich předpokladů. Když jóga nemá požadovaný účinek, může to být z mnoha důvodů. Zde jsou ty nejčastější.

Důvody, proč neděláte pokroky ve své jógové praxi

Nepravidelná nebo nedostatečná praxe

Naše těla a mozky jsou neuvěřitelně přizpůsobivé a neustále se mění v reakci na požadavky, které jsou na ně kladeny. Fyzicky se snažíme budovat svalovou sílu a zlepšovat kardiovaskulární zdraví. Ale jeden běh nebo jedno cvičení v posilovně nestačí k tomu, aby došlo ke změně. Stejné je to s naší jógovou praxí.

Představte si někoho, kdo hledá v józe pomoc se spánkem. Léta se snaží rychleji usnout, nebudit se uprostřed noci. Slyšel, že jóga a meditace mohou pomoci. Navštěvuje týdenní lekce a po několika sezeních se cítí dostatečně vyrovnaný, aby si jednu noc po lekci jógy lépe odpočinul. Ale další noc se kvalita spánku vrátí na výchozí úroveň.

Reklama

Je to selhání praxe? Nebo je množství praxe prostě nedostatečné k tomu, aby změnilo roky zažité vzorce v těle a mysli? Je zřejmé, že aby jóga vytvořila trvalou změnu, je třeba ji provádět důsledně. Ne všichni vnášíme do své praxe dostatečnou trpělivost nebo pochopení. Dokonce i ve starověkých textech jógy mudrc Patanjali zdůrazňoval potřebu abhyasy, neboli vytrvalého a usilovného úsilí trvajícího po dlouhou dobu.

Když přijdeme na jógovou praxi a hledáme změnu, zejména v dlouhodobých vzorcích, musíme být připraveni zavázat se k pravidelnému a trvalému cvičení po rozumnou dobu. Jak dlouho se bude lišit na vás a vašem cíli. Mějte na paměti, že jóga je o tom, jak se na cestě držíme a ne jen o tom, co je na jejím konci.

Nerealistická očekávání

Je přirozené chtít okamžité řešení našich problémů, ať už v józe nebo jinde. Rychlé řešení jen zřídka existuje, zejména ve vztahu k přetrvávajícím zdravotním problémům nebo uvědomění si role, kterou hrajeme v našich vlastních životech. Zlepšení není vždy předvídatelné nebo lineární a může vypadat nebo se zdát jako dva kroky vpřed, jeden krok zpět. Když vyřešíme jeden aspekt problému, mohou vyjít najevo další. To vše může být frustrující, pokud jsme hledali okamžitou úlevu.

V tomto scénáři je nezbytné kultivovat realističtější očekávání ohledně toho, jak by zlepšení mohlo vypadat a jak dlouho by to mohlo trvat. Naše mysl se neustále přizpůsobuje a jak se situace pomalu zlepšuje, je snadné zapomenout, kde jsme začali. To je místo, kde objektivní důkazy, jako je deník, mohou zaznamenávat a zvýraznit změny. Ty jsou často tak jemné nebo zdánlivě nevýznamné, že by jinak zůstaly nepovšimnuty.

Pomalá ale jistá změna

Vraťme se k našemu předchozímu příkladu – studentovi, který používá cvičení jógy ke zlepšení spánku. Možná, že na začátku cvičení jógy studentovi trvalo až hodinu, než usnul, budil se čtyřikrát nebo pětkrát za noc a ráno se cítil zpomalený. Zaznamenal mírné zlepšení v noci po lekci jógy a meditace. Tak začal každý večer před spaním cvičit svou oblíbenou posilující pozici. Po několika týdnech ještě chvíli trvalo, než usnul a stále se budil dvakrát nebo třikrát za noc a ráno se cítil unavený.

Kvalita spánku je stále hlavním problémem v jeho mysli a může mít dojem, že nedošlo k žádnému zlepšení. Ale představte si, že by si student vedl deník o své jógové praxi a kvalitě spánku: toto objektivní vnější svědectví by mu umožnilo vidět, že ke změně skutečně dochází. Pomalu, ale jistě.

Dalším relevantním konceptem z jógové filozofie je viveka – inteligence, porozumění nebo schopnost rozeznat, co je pravdivé či skutečné, způsobem, který není zatemněn naším omezeným vnímáním.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama

DOPORUČUJEME

5 výhod pozice prodlouženého trojúhelníku

Pozice prodlouženého trojúhelníku je jednou ze základních jógových ásan. Má pozitivní vliv na naši páteř, boky, ramena, ale i vnitřní orgány a metabolismus. Přečtěte si více o jejích přínosech.

Může vám jóga pomoci změnit vaše karmické vzorce?

Jógové ásany mohou vyčistit bloky ve vašem těle. Mantry zase změní negativní myšlenkové vzorce a meditace může upravit pohled na sebe sama. A jak to celé změní váš život?

Známky nerovnováhy v srdeční čakře

Naše emoce sídlí fyzicky v našich tělech. Na jemné úrovni naše těla komunikují s energiemi kolem nás. Určité energetické impulsy se obvykle vztahují přímo k určité části těla a čakře, která je oslabená nebo nevyvážená.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.

Akcie čipů po Trumpově výroku o obraně Tchaj-wanu dále klesají

Akcie některých z největších světových výrobců čipů zaznamenaly další pokles po komentářích Donalda Trumpa, který naznačil, že Tchaj-wan, klíčový hráč v globálním průmyslu, by měl financovat svou vlastní obranu proti Číně.

Studentské protesty v Bangladéši mají 22 mrtvých, hoří budova televize

Počet mrtvých v důsledku násilností při studentských protestech v Bangladéši vzrostl na 22, uvedla dnes agentura AFP. Večer místního času (odpoledne SELČ) zapálila část demonstrantů budovu státní televizní stanice BTV, uvnitř jsou patrně uvěznění lidé. Demonstranti se v budově televize skryli před policií, uvedly zdroje AFP.
Reklama
Reklama