menu

20.8 C
Czech
Pátek 17. května 2024

Francie: Dva dozorci byli zabiti při přepadení vězeňské dodávky a vysoce nebezpečný zločinec běhá na svobodě

Při dnešním šokujícím incidentu v Normandii byli maskovanými ozbrojenci přepadeni dva vězeňští dozorci. Útočníci vyzbrojení samopaly přepadli ve středu kolem 11. hodiny dopoledne vozidlo převážející vězně. Děsivý útok byl zachycen na videu, který ukazuje, jak útočníci obklíčili vozidlo u mýtné brány a později z místa činu utekli.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Každá druhá firma v ČR v budoucnu očekává nárůst pozdě a špatně platících klientů kvůli inflaci a úrokovým sazbám, obavy napříč Evropou jsou však mnohem vyšší

Sledujte nás na sítích

Praha 17. července 2023 (PROTEXT) – Platební morálka napříč Českou republikou se v porovnání s minulým rokem příliš nezměnila k lepšímu. V rámci celoevropského průzkumu skupiny Intrum, ve kterém nechyběla ani naše republika, 8 z 10 respondentů uvedlo, že byli požádáni o prodloužení doby splatnosti, a až tři čtvrtiny (73 %) z nich tvrdí, že jejich firma akceptovala delší platební podmínky, protože nechtěla poškodit vztahy s klienty. 40 % tvrdí, že platební podmínky, které jsou v současnosti nabízeny zákazníkům, jsou příliš štědré a poškozují podniky. Vyplynulo to na základě průzkumu Intrum, který probíhal současně v 29 evropských zemích od konce listopadu 2022 do března 2023. Na průzkumu se celkem podílelo 10.556 respondentů. Pro Českou republiku se do průzkumu zapojilo 240 top manažerů českých společností.

Reklama

Značná část českých podniků se aktuálně potýká s problémy se zásobovacím řetězcem, stejně jako s vyššími náklady kvůli inflaci a pomalejšímu hospodářskému růstu. Paradoxem je ale zjištění, že ačkoliv Česká republika vykazuje jednu z nejvyšších inflací v Evropě, české firmy se obávají inflace méně než jiné evropské společnosti, přičemž 45 % z nich uvádí, že to ovlivní schopnost zákazníků platit včas a v plné výši v příštím roce, v porovnání s 59 % evropského průměru. Navíc 9 z 10 podniků (89 %) očekává, že do konce tohoto roku budou čelit požadavkům na zvýšení mezd ze strany svých zaměstnanců, přičemž u 44 % z nich již k požadavku na zvýšení mezd přišlo. Česká republika se umístila na nelichotivém čtvrtém místě mezi všemi evropskými zeměmi, když evropský průměr činil 85 %. Řízení hotovosti a finančních dluhů nebylo pro 40 % dotázaných firem tak vysokou prioritou jako v současnosti. Sedm z deseti respondentů (73 %) uvádí, že v dnešním komerčním prostředí je snižování nákladů a zvyšování efektivity prioritou. Více než jedna třetina (37 %) očekává, že bude muset vygenerovat dluhy, aby zůstala konkurenceschopná.

Ani výhled do budoucna není příliš růžový. Respondenti nejsou optimističtí, pokud jde o změny v nejbližší době, přičemž 67 % z nich předpovídá, že bude trvat nejméně rok, než se inflace ustálí na dvou procentech nebo níže, 53 % očekává, že úrokové sazby porostou, takže jsou opatrnější se svými půjčkami a výdajovými plány.

Operativní nátlaky ovlivňují lhůty splatnosti

Platební morálka není dobrá ani v dalších státech EU. Šest z deseti firem po Evropě se čím dál více obává toho, zda jim budou jejich zákazníci schopni zaplatit. Opožděné platby jsou problém, který se šíří celým dodavatelským řetězcem. 81 % dotázaných v ČR uvedlo, že v posledních 12 měsících byli požádáni o akceptování delších platebních termínů. Mnoho podniků brzdí zastaralé systémy a nedostatek odborných znalostí v oblasti vymáhání pohledávek. 36 % firem naléhavě potřebuje aktualizovat své technologické platformy, aby jim pomohly spravovat pohledávky účinněji, ale v dnešní nejisté provozní situaci jsou opatrní s investicemi. Podobné množství (35 %) by chtělo zlepšit své řízení pozdních plateb, ale v interním týmu nemají dostatek odborných znalostí a zdrojů. Vše výše uvedené představuje velké časové i zdrojové zatížení. Evropské podniky průměrně tráví 10,4 hodiny týdně sledováním nezaplacených faktur, což odpovídá 74 dnům ročně. „Inflace a vysoké úrokové sazby čím dál více ztěžují firmám platit si navzájem včas. Tím se vytváří problém, který se šíří celým dodavatelským řetězcem, kdy firmy cítí, že nemají jinou možnost než požadovat více času a zároveň akceptovat platební podmínky, které poškozují jejich podnikání. Kromě toho jsou podniky napříč Evropou nuceny věnovat více času řešení problematických faktur, což generuje obrovské náklady v odhadovaném objemu 275 miliard eur, které se blíží kupříkladu objemu HDP Finska,“ uvádí Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum Czech.

Reklama

A jak se platební lhůty a chování českých firem vyvíjely za poslední dva roky?

Od roku 2021, ve kterém byly podniky podporovány nouzovými opatřeními kvůli pandemii, firmy začaly platit svým dodavatelům čím dál tím později. V České republice se doba splatnosti (doba mezi sjednaným termínem a uskutečněným zaplacením faktury) prodlužuje nejčastěji na 31–55 dní pro spotřebitele, až 75 dní pro firmy a veřejný sektor. 25 % respondentů z veřejného sektoru požaduje dokonce dobu splatnosti v délce až 100 dní.

O Intrum

Společnost Intrum je evropským lídrem, který poskytuje služby v oblasti správy pohledávek a nabízí komplexní služby včetně odkupu pohledávek určené k měřitelnému zlepšení cashflow klientů a jejich dlouhodobé ziskovosti. Založena byla roku 1923. V roce 2017 se Intrum Justitia spojila se společností Lindorff a dnes má společný podnik zhruba 10.000 zaměstnanců na 25 trzích a spravuje 80.000 klientů. Podniká pod jménem Intrum.

Peněžní příjmy se v průběhu roku 2022 zvýšily o 11 % a peněžní zisk EBITDA vzrostl o 8 procent. Celkové výnosy dosáhly 19,4 miliardy švédských korun, peněžní zisk EBITDA 13,2 miliardy švédských korun. Intrum Justitia AB je od roku 2002 kótovaná na burze Nasdaq OMX ve Stockholmu. Další informace naleznete na stránkách www.intrum.com.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Trumpovi právníci se u soudu opět snaží zlomit Michaela Cohena

Michael Cohen, bývalý právník a zprostředkovatel Donalda Trumpa, dnes čelil třetímu dni intenzivního křížového výslechu v probíhajícím soudním procesu s exprezidentem kvůli penězům za mlčení. Trumpův právní tým se snažil podkopat Cohenovu důvěryhodnost a zdůrazňoval jeho minulé odsouzení za křivé svědectví.
Reklama

DOPORUČUJEME

20. května slavíme Světový den včel

Praha 17. května 2024 (PROTEXT) - Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Radičová: Radikalizace na Slovensku probíhá dlouhodobě, politiku respektu nahradila politika agrese

Po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica se země ocitla ve vypjaté situaci, kterou politologové spojují s polarizací a radikalizací společnosti. „Nevzniklo to ani za pár týdnu, ani za pár měsíců, ale je to dlouhodobý proces,“ prohlásila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. Jednou z příčin je podle ní nekulturnost a vulgarizace politiky, která rozbíjí společnost na znepřátelené tábory.

Francouzská policie zabila muže, který se snažil vypálit synagogu v Rouenu

Francouzská policie zastřelila ozbrojeného muže po žhářském útoku na synagogu ve městě Rouen na severozápadě Francie. Muž, který měl údajně v ruce nůž a železnou tyč, byl zastřelen, když postupoval směrem k policii.

O další léčbě a převozu Fica má podle médií rozhodnout konzilium v pondělí

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci, a o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. O termínu konzilia a o případném převozu ministerského předsedy se zmínil také zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném stavu, který je ale nadále označován jako vážný.

Násilí v Nové Kaledonii se nedaří dostat pod kontrolu, Francie tam posílá stovky policistů

Francouzské zámořské území v Tichém oceánu Nová Kaledonie vstoupilo do čtvrtého dne intenzivních nepokojů. Paříž tam vyslala posily. Násilnosti vedly ke smrti pěti lidí včetně dvou policistů. Nepokoje tam vyvolala nová reforma, jež podle místních oslabuje vliv volebních hlasů domorodců.

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny, hlásí ruské úřady

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila rozsáhlému útok vzdušných a námořních dronů, tedy bezpilotních letadel a bezposádkových plavidel. Oznámil to podle tiskových agentur ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily decimované ukrajinskými útoky. Terčem dronového náletu se stala i rafinérie v Tuapse na jihu Ruska, kde vypukl požár. Ruská protivzdušná obrana celkem zničila více než stovku ukrajinských dronů, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Trumpovi právníci se u soudu opět snaží zlomit Michaela Cohena

Michael Cohen, bývalý právník a zprostředkovatel Donalda Trumpa, dnes čelil třetímu dni intenzivního křížového výslechu v probíhajícím soudním procesu s exprezidentem kvůli penězům za mlčení. Trumpův právní tým se snažil podkopat Cohenovu důvěryhodnost a zdůrazňoval jeho minulé odsouzení za křivé svědectví.

USA instalovaly molo u Gazy, první pomoc přes něj má jít během několika dnů

Americká armáda dnes ráno dokončila instalaci provizorního mola u pobřeží Pásma Gazy, díky němuž se má do této oblasti sužované už sedm měsíců válkou dostat další humanitární pomoc. Oznámilo to na sociální síti X regionální velitelství americké armády. Podle něj by se dodávky pomoci do Gazy měly dostat touto cestou "v příštích dnech". Humanitární pomoc do Gazy se téměř zastavila od minulého týdne, kdy izraelská armáda obsadila přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se na toto palestinské území dostával největší objem pomoci, ač dodávky byly stále nedostatečné.

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Čínský TikTok chce odkoupit další americký miliardář

Americký miliardář Frank McCourt, bývalý majitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, podle svých slov organizuje nabídku na odprodej TikToku. Čínská společnost ByteDance však nemá zájem prodat svou sociální síť a žaluje kvůli tomu vládu, jež rozhodla o devítiměsíční lhůtě na prodej platformy.
Reklama
Reklama