-0.1 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
ZprávyKarel III. v Hamburku uctil památku obětí nacismu a druhé světové války

Karel III. v Hamburku uctil památku obětí nacismu a druhé světové války

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes v Hamburku uctili památku obětí druhé světové války a nacistické diktatury a položili také květiny u památníku, který připomíná odjezd židovských dětí z nacistického Německa do Británie. Dneškem britský panovník uzavírá třídenní návštěvu Německa, během které jako první vládnoucí monarcha vystoupil s projevem ve Spolkovém sněmu.

Do severoněmeckého Hamburku odjel Karel III. z Berlína rychlovlakem ICE. Na cestě královský pár doprovázeli spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier s manželkou Elke Büdenbenderovou. Po příjezdu na hamburské nádraží Dammtor, kde je přivítal primátor města Peter Tschentscher, položili květiny u sousoší nazvaném Kindertransport – der letzte Abschied (Dětský transport – poslední rozloučení). Bronzová plastika upomíná na osudy židovských dětí, které jejich rodiče poslali před nacistickou hrozbou do Británie.

Navazující část díla, nazvaná Kindertransport – Die Ankunft (Dětský transport – příjezd), stojí na londýnském nádraží Liverpool Street. Sousoší bylo odhaleno v roce 2006 z iniciativy Karla III., který byl v té době následníkem trůnu.

Následně král položil věnec u kostela svatého Mikuláše, který byl poničen během druhé světové války při náletech amerických a britských bombardérů. Poničený kostel slouží jako památník obětí druhé světové války a nacistického režimu. Na místě přednesla hamburská biskupka Kirsten Fehrsová modlitbu nazvanou Litanie smíření z Coventry. Toto anglické město se za druhé světové války stalo terčem rozsáhlého německého bombardování.

V Hamburku Karel III. navštívil radnici a podnikl okružní plavbu po přístavu. Tématem plavby byla zelená energetika. Loď totiž zamířila mimo jiné k někdejší uhelné elektrárně Moorburg, kde Hamburk plánuje výstavbu elektrolyzéru na výrobu vodíku. Zařízení bude produkovat vodík s pomocí elektřiny z větrných a solárních elektráren.

Německo se stalo první zemí, kterou Karel III. po nástupu na trůn navštívil, a to ještě před nadcházející květnovou korunovací. Do Německa původně král zamýšlel přiletět z Francie, tato část cesty ale byla kvůli rozsáhlým protestům Francouzů proti důchodové reformě odložena.

Během pobytu v Německu včetně projevu ve Spolkovém sněmu král opakovaně zdůrazňoval výjimečnost britsko-německého přátelství. Blízkost, kterou britská královská rodina k Německu chová, je dána i jejími německými kořeny. Původně se dynastie jmenovala Sasko-Kobursko-Gothajská, na Windsorskou ji přejmenoval v době první světové války Jiří V., pradědeček krále Karla III.

Stejně jako v Berlíně, tak i dnes v Hamburku krále vítaly davy lidí, které neodradilo ani deštivé počasí. Karel III. si se svými příznivci osobně potřásl s rukou a krátce s nimi debatoval. Jeden z komentátorů televize Welt dnes poznamenal, že cesta Karla III. do Německa spíše než královskou návštěvu připomíná příjezd rockové hvězdy.

Reklama

Doporučujeme

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama