-9.2 C
Czech
Pondělí 2. února 2026
ZprávyKandidátka slibující tvrdý postup proti zločinu vyhrála prezidentské volby v Kostarice

Kandidátka slibující tvrdý postup proti zločinu vyhrála prezidentské volby v Kostarice

Laura Fernández vyhrála prezidentské volby v Kostarice hned v prvním kole a vyhne se druhému kolu. Kampaň postavila na pokračování tvrdého postupu proti kriminalitě v době, kdy země řeší nárůst násilí spojeného s drogovými gangy.

Po sečtení většiny hlasů měla Fernández přes 48 procent a její hlavní soupeř, centristický ekonom Álvaro Ramos, uznal porážku. Zisk nad 40 procenty stačil na vítězství bez rozstřelu a nová prezidentka má složit přísahu 8. května.

Devětatřicetiletá politička kandidovala za vládní konzervativní Sovereign People’s Party a dlouhodobě je vnímaná jako nástupkyně odcházející hlavy státu Rodriga Chavese. Ve vítězném projevu slíbila pokračovat v jeho politice a současně mluvila o vládě „dialogu a národní harmonie, respektující a pevně založené na právním státě“. Zároveň kritizovala opozici za „obstrukce a sabotáž“.

Kostarika se v regionu roky brala jako stabilní demokracie, v posledních letech ale čelí rostoucí kriminalitě a tlaku transnacionálních gangů napojených na obchod s kokainem. Násilí podle dostupných údajů výrazně narostlo a počet vražd se zvedl zhruba o polovinu během šesti let na 17 na 100 tisíc obyvatel.

Fernández se v kampani hlásila k inspiraci postupem salvadorského prezidenta Nayiba Bukele a avizovala vyhlášení výjimečného stavu v oblastech, kde mají gangy silný vliv. Mluví také o dokončení stavby věznice s nejvyšší ostrahou po vzoru zařízení Cecot v Salvadoru a o zpřísnění trestů, přičemž kritici varují před možným oslabením občanských práv.

V parlamentních volbách souběžně s prezidentským hlasováním získala její strana 30 z 57 křesel, což jí má ulehčit prosazování zákonů oproti Chavesovi, který narážel na opozicí ovládaný zákonodárný sbor. Fernández zároveň signalizovala, že chce udržet těsné vztahy s USA, mimo jiné v kontextu dohody umožňující Spojeným státům přesouvat do Kostariky část migrantů z jiných zemí.

Reklama

Doporučujeme

Rusko nechce ukončit válku na Ukrajině. Chce ji prodlužovat, řekl polský státní tajemník

Rusko podle Polska zneužívá mírová jednání k prodlužování války na Ukrajině. Zatímco Kyjev prokazuje vůli konflikt ukončit, Moskva dál útočí na civilní infrastrukturu a nejedná v dobré víře, řekl polský státní tajemník pro evropské záležitosti Ignacy Niemczycki.

Trump chce omezit závislost na Číně a buduje surovinový sklad

Americká vláda chce vytvořit strategické zásoby surovin, bez kterých se dnes neobejdou baterie, elektromobily ani moderní elektronika. Projekt má zároveň omezit dopady výkyvů cen a případných výpadků dodávek, které Washington dlouhodobě spojuje s dominantní pozicí Číny.

Bad Bunny přepsal dějiny Grammy a vítězství věnoval lidem, kteří opustili svou vlast

Bad Bunny se stal jednou z největších hvězd letošních Grammy a jeho vítězství se zapíše do dějin. Poprvé v historii totiž cenu za Album roku získalo španělsky zpívané album. Portorický hudebník svůj triumf věnoval lidem, kteří museli opustit domov, aby mohli jít za svými sny.

Krypto firmy žádají odklad nové povinnosti v EU

Evropské krypto firmy narazily na nepříjemnou realitu: jedna licence jim nemusí stačit. Pokud platforma pracuje se stabilními mincemi navázanými na oficiální měnu a zároveň umožňuje jejich využití pro platby, může nově potřebovat ještě druhé povolení podle pravidel pro platební služby. V praxi to znamená víc papírování, delší schvalování a také vyšší náklady.

KOMENTÁŘ: Americkou pokladnici povede jestřáb Warsh? Paradoxní volba zatlačila na bitcoin 

Příštím předsedou Fedu se s největší pravděpodobností stane Kevin Warsh, který už v instituci před dvaceti lety působil. Donald Trump si vybírá nového nominanta, aby mohl po vyšachování Jeroma Powella více ovlivňovat monetární politiku. Warsh se ale možná nedá tak lacino zastrašit. Jeho tvrdé postoje zřejmě poslaly bitcoin do červených čísel.

Francouzský gigant Capgemini prodává dceřinou firmu kvůli smlouvě s ICE

Francouzský technologický gigant Capgemini prodává svou americkou dceřinou společnost, která má smlouvu s Imigračním a celním úřadem (ICE). Ten čelí ostré kritice po zabití dvou amerických občanů v Minneapolis.

Írán si předvolal velvyslance EU kvůli označení íránských gard za teroristy

Írán si dnes předvolal všechny velvyslance Evropské unie působící na jeho území. Protestuje tím proti rozhodnutí všech ministrů zahraničí zemí EU, kteří se minulý týden shodli na zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Informovala o tom agentura AP.

Íránský nejvyšší vůdce varoval USA před válkou

Íránský duchovní vůdce a faktický vládce islámské republiky Alí Chámeneí prohlásil, že jakýkoli útok Spojených států vyústí v regionální válku a obvinil je ze snahy získat obrovské zdroje ropy a zemního plynu. Americko-íránská jednání pokračují.

Ukrajina hlásí po nočních ruských útocích nejméně šest zraněných

Nejméně šest zraněných si vyžádaly útoky, které Rusko v noci na dnešek podniklo na různých místech Ukrajiny. Vyplývá to z hlášení ukrajinských úřadů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dva lidé zemřeli při požáru v domě, který zasáhl ukrajinský dron.

Čtyři Britové zemřeli po dovolené na Kapverdách, rodiny chystají žaloby

Kapverdy řeší opakované vlny vážných žaludečních onemocnění u turistů. Čtyři Britové zemřeli během několika měsíců poté, co na ostrovech onemocněli. Rodiny mluví o chaosu na místních klinikách a tvrdí, že se o rizicích dozvěděly pozdě.

Fosilní firmy mohou nést náklady klimatických škod podle chystané dohody OSN

Státy znovu otevírají debatu, kdo zaplatí účet za klimatickou krizi. Na stole leží návrh globálních daňových pravidel pod hlavičkou OSN. Míří na zisky fosilních firem i majetek nejbohatších lidí planety. Vyjednávání pokračuje v New Yorku a napětí roste.

BYD po slabých lednových prodejích táhl dolů čínské elektromobilky

Akcie čínských výrobců elektromobilů v Hongkongu v pondělí oslabily poté, co lednové prodeje naznačily, že poptávka na největším automobilovém trhu světa slábne. Největší tlak dopadl na BYD, který spustil vlnu výprodejů v celém sektoru.

Zelenskyj: Další jednání o míru mezi USA, Ukrajinou a Ruskem začne ve středu

Další kolo mírových rozhovorů mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Ruskem se uskuteční v Abú Zabí 4. a 5. února, napsal dnes na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Schůzka zástupců těchto tří zemí se ve Spojených arabských emirátech měla konat už dnes, k tomu ale Zelenskyj nic nesdělil. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv řekl, že po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou jednání s Američany produktivnější.

Ruský dronový útok zabil v Dnipru dva lidi

Kyjev/Moskva 1. února (ČTK) - Ruský dronový útok v noci na dnešek zabil v Dnipru dva lidi, uvedl na platformě Telegram náčelník vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Po dvou útocích v Záporoží pak utrpělo zranění šest lidí, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Moskva útočí především na dopravní spoje a na energetiku, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko dnes podle agentury Interfax oznámilo dobytí dvou vesnic v Charkovské a Doněcké oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama