Nově zvolený kanadský premiér Mark Carney dal při své návštěvě v Bílém domě jasně najevo, že Kanada si svou suverenitu nenechá vzít. Reagoval tak na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který při setkání už poněkolikáté prohlásil, že by se Kanada mohla stát 51. státem USA. Informuje o tom BBC, Euronews a další servery.
Jednání v Oválné pracovně se odehrálo v podobném aranžmá, jako nedávná schůzka Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, tedy i za přítomnosti novinářů. Ačkoliv toto setkání působilo mnohem více přátelským dojmem, pod povrchem bylo cítit napětí.
🟥 😂😂👍🏼👍🏼👍🏼
— Fun Tom 🇨🇦 💂 (@funtomvids) May 6, 2025
THIS is why Canadians chose Mark Carney. 👥👥🇨🇦
A smooth, diplomatic matador who can handle the bumbling bull with finesse, while at the same time making it CLEAR that, "Canada is not for sale".#LeadershipMatters ✅ pic.twitter.com/gcLHNT84wK
„Jak víte z obchodu s realitami, některá místa prostě nejsou na prodej,“ uvedl Carney s odkazem na Trumpovu podnikatelskou minulost. Přirovnal Kanadu k symbolickým místům jako je Oválná pracovna nebo Buckinghamský palác. „Po měsících cestování po zemi a setkávání s Kanaďany vám mohu říct jedno: Kanada není a nikdy nebude na prodej,“ řekl.
Kanadský premiér vyzval Trumpa, aby upustil od veřejných úvah o tom, že by Kanada mohla být připojena k USA. „Je důležité rozlišovat mezi přáním a realitou. My jednáme jako dvě suverénní země,“ zdůraznil.
Schůzka obou lídrů byla první od doby, kdy Carney vyhrál parlamentní volby. A to mimo jiné díky svému důrazu na ochranu kanadských zájmů před Trumpovou politikou. Prezident USA otevřeně ve volbách podpořil jeho protikandidáta. Přesto se setkání neslo v uvolněné atmosféře. Trump Carneyho označil za „velmi talentovaného člověka“ a jeho volební úspěch za jeden z největších comebacků v politice. „Možná ještě větší než ten můj,“ vtipkoval Trump.
Carney rovněž nešetřil diplomacií a nazval Trumpa „prezidentem reformátorem“, který „neúnavně bojuje za americké pracovníky a bezpečnost“.
Na clech Trump trvá
Napjaté momenty během jednání byly ale zřetelné. Trump obvinil Kanadu z nedostatečného boje proti pašování fentanylu do USA a bránil cla, která na kanadské výrobky uvalil. Uvedl, že Spojené státy „nepotřebují kanadský hliník ani ocel“ a že si chtějí „vyrábět vlastní auta“. Na otázku, zda existuje něco, co by ho přimělo cla zrušit, odpověděl stručně: „Ne. Tak to prostě je.“
Přesto Carney na tiskové konferenci vyjádřil opatrný optimismus. Uvedl, že s Trumpem jednal o možnosti zrušení cel a že prezident projevil „ochotu jednat“. Zdůraznil však, že cesta k dohodě bude složitá. „Budou tam obtížné body, ale vyhlídky tu jsou,“ řekl.
Během předvolební kampaně Carney často kritizoval Trumpa za „zrazení spojenců“ a zastrašování obchodních partnerů. Po svém zvolení prohlásil, že Kanada musí zásadně přehodnotit svou ekonomiku v době Trumpovy dominance. „Staré dobré vztahy s USA skončily,“ řekl doslova.
Navzdory napjatým diskusím zůstávají USA a Kanada těsně propojenými partnery. V roce 2024 mezi oběma zeměmi proudilo zboží za více než 760 miliard dolarů 16,6 bilionů korun). Kanada je po Mexiku druhým největším obchodním partnerem Spojených států a zároveň jejich největším exportním trhem.