Více
  0.5 C
  Czech
  Pondělí 28. listopadu 2022

  Kampaň Dotek, který pomáhá živě: Jak fungují moderní terapie v onkologii?

  Osvětová kampaň Dotek, který pomáhá, je zaměřená na zvyšování povědomí veřejnosti o onkologických onemocněních. V prvním setkání odborníků s médii a veřejností v ostravském Foru Nová Karolina přední čeští onkologové představí nové možnosti léčby rakoviny, zejména imunoterapii. Setkání můžete sledovat 15. června od 10:00.

  Otázky na hosty tiskové konference posílejte jednoduše přes aplikaci Sli.do. Připojíte se přímo přes tento odkaz nebo zadejte kód #4108556.

  Na 4000 nových pacientů přijde ročně do Komplexního onkologického centra (KOC) při Fakultní nemocnici v Ostravě. Největší onkologické pracoviště na severní Moravě poskytuje nemocným péči týmu specialistů a moderní léčebné postupy, mezi nimi například i imunoterapii. Přednosta Kliniky onkologické Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent Jakub Cvek považuje tento přístup, který využívá přirozenou obranyschopnost lidského organismu, za nejperspektivnější strategii boje proti zhoubným nádorům. Ne všichni pacienti ale vědí, že imunoterapie je v Česku na těchto specializovaných pracovištích dostupná. Změnit to má celorepubliková kampaň Dotek, který pomáhá. Jejím symbolem je interaktivní model buňky, který bude od 15. června k vidění v ostravském obchodním centru Nová Karolina.

  „Imunoterapie je v současnosti nepochybně nejperspektivnější systémovou léčbou ve strategii boje proti zhoubným nádorům. Po dlouhé době je to metoda, která výrazně zvyšuje některým nemocným šanci na skutečné dlouhodobé přežívání a také na to, že u nich nedojde k návratu rakoviny, a to za cenu relativně nízkého výskytu nežádoucích účinků,“ uvedl docent Cvek.

  V současné době se imunoterapie využívá u některých běžných typů nádorů, například ledvin, močového měchýře, trávicího traktu a také u maligního melanomu. „Jsem přesvědčen, že během několika let se imunoterapie bude používat prakticky u každé onkologické diagnózy,“ doplnil ostravský onkolog.

  Soustředění onkologické péče do specializovaných pracovišť, jako je tomu také na Ostravsku, výrazně přispívá ke kvalitě léčby. Multidisciplinární týmy v takzvaných KOCech totiž dokážou pacientovi upravit terapii podle jeho potřeb, říká přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol a předsedkyně České onkologické společnosti docentka Jana Prausová.

  „Jde o to, abychom pacienta při podezření na nádorové onemocnění dostali co nejdříve do Komplexního onkologického centra, kde je adekvátně vyšetřen a diagnostikován. Tým odborníků různých specializací pak určí optimální postup. Neléčíme jen nemoc, ale celého pacienta, včetně přidružených chorob, včetně jeho duše,“ popsala přidanou hodnotu KOC onkoložka.

  Díky útlumu těžkého průmyslu v posledním desetiletí už neplatí Ostravsko za region s nejčastějším výskytem zhoubných nádorů plic. Podle dat Ústavu pro zdravotní informace a statistiku (ÚZIS) je počet pacientů se zmíněnou diagnózou srovnatelný například s Prahou nebo Středočeským krajem. „Jedná se stále o časté diagnózy, ale co do počtu už tak moc nevyčníváme v porovnání s ostatními regiony. Problémem ovšem zůstává vysoké zastoupení pokročilých stádií, obrátit tento trend je pro nás velkou výzvou,“ poznamenal docent Cvek.

  Osvětová kampaň Dotek, který pomáhá, termíny setkání s médii a veřejností:

  • Ostrava, 15. 6., 10:00 NC Forum Nová Karolina
  • Brno, 22. 6., 10:00 OC Olympia

  Kampaň, je zaměřená na zvyšování povědomí veřejnosti o onkologických onemocněních. Zapojují se do ní přední čeští onkologové v čele s docentkou MUDr. Janou Prausovou, Ph.D., MBA, přednostkou Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole a předsedkyní České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), profesorem MUDr. Jindřichem Fínkem, Ph.D., MHA, přednostou Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, děkanem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni a místopředsedou České onkologické společnosti ČLS JEP.  V neposlední řadě na setkáních hovoří pacientské organizace sdružené ve spolku Hlas onkologických pacientů (HOP) vedeném Mgr. Petrou Adámkovou.

  Ostravského setkání v Nákupním centru Forum Nová Karolina se zúčastní docent MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky onkologické Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské Univerzity. Závěr bude patřit zastavení v brněnském Obchodním centru Olympia, kde promluví profesor MUDr. Jiří Mayer, CSc., přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity a Fakultní nemocnice Brno a předseda České hematologické společnosti ČLS JEP.

  Jednotlivými setkáními provází novinář a moderátor PhDr. Jakub Železný.

  Jak fungují moderní terapie v onkologii?

  Moderní terapie, a zvláště imunoterapie, mění donedávna prakticky stoprocentně smrtelné rychle progredující onemocnění v chronickou chorobu, a to vybuzením imunitního systému pacienta, který je pak schopen efektivněji bojovat s onkologickým nádorem. Část pacientů díky imunoterapii nad rakovinou zvítězí. Moderní léčba však dává naději i těm pacientům, kteří na léčbu neodpovědí optimálně, protože zvyšuje jejich šanci dožít se dalšího pokroku a nových léčebných metod.

  Konkrétní příklad lze sledovat třeba u melanomu, tedy onkologického onemocnění kůže. Stagnace onemocnění či pokles mortality je jednoznačně způsoben příchodem vysoce účinných metod léčby, jak do adjuvantní fáze léčby, tak do léčby metastatického onemocnění.

  Zatímco ještě v nedávné době přežívali pacienti s metastatickým melanomem průměrně 6 až 8 měsíců od diagnózy a pouhá čtvrtina takových pacientů žila déle než jeden rok, dnes se díky výsledkům klinických studií ukazuje, že až 50 % pacientů s touto diagnózou může žít i více než 6 let po zahájení léčby imunoterapií a s dobrou perspektivou dalšího přežití.

  Pro více informací o onkologických onemocněních a možnostech léčby navštivte weby:

  Česká onkologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně

  https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/

  Hlas onkologických pacientů

  https://hlaspacientu.cz/o-nas/hlas-onkologickych-pacientu/

  Sledujte nás na sítích

  Tající ledovce mohou zaplavit svět obrovským množstvím bakterií

  Ledovce jsou uprostřed globálního oteplování jako časované bomby. Neskrývá se v nich pouze velké množství prastarých virů, jsou také vězením pro enormní množství bakterií. Vědci v nové studii podle ScienceAlert upozorňují, že tání ledovců může v příštích 80 letech uvolnit až 100 000 tun bakterií. A my nevíme, jaký vliv na ekosystémy to může mít.

  V centru Šanghaje jsou po víkendových protestech bariéry, policie zatýká

  Úřady v Šanghaji dnes vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News. Úřady po nebývalých víkendových demonstracích, které se kromě Šanghaje konaly i v Pekingu a dalších městech, zmírnily část proticovidových opatření, uvedly ale, že politika nulového covidu bude pokračovat.

  Překážky neexistují, vzkazuje Procházka. Pro titul chce jít hned, jak to bude možné

  České MMA se v minulém týdnu zahalilo do smutku. Dlouho očekávaná titulová bitva Jiřího Procházky s Gloverem Teixeirou v UFC, která měla proběhnout 10. prosince v Las Vegas, se konat nebude. Procházka si během tréninku ošklivě poranil rameno, zřejmě ho čeká operace a dlouhá pauza. Český fighter však věří, že ho může celá věc jen a jen posílit.

  EU rozšiřuje požadavky na kybernetickou bezpečnost ve veřejné i soukromé sféře

  Členské země Evropské unie dnes dokončily schvalování normy upravující požadavky ohledně úrovně kybernetické bezpečnosti ve firmách a ve státní správě. Směrnice rozšiřuje povinnosti na nové sektory včetně energetiky nebo zdravotnictví a má za cíl také zlepšit spolupráci příslušných národních orgánů. Na uvedení nových pravidel do praxe mají státy a zasažené podniky necelé dva roky.

  Přední světová média vyzvala Washington, aby stáhl obvinění proti Assangeovi

  Americká vláda musí upustit od stíhání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, protože tím podkopává svobodu tisku. V prohlášení to dnes uvedly mediální organizace, které mu jako první pomohly zveřejnit uniklé diplomatické depeše, včetně deníků The Guardian, The New York Times (NYT), Le Monde, El País a magazínu Der Spiegel. Assange je ve Spojených státech stíhán v souvislosti s 18 trestnými činy, včetně špionáže. Nyní je v Británii, která letos souhlasila s jeho vydáním.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tající ledovce mohou zaplavit svět obrovským množstvím bakterií

  Ledovce jsou uprostřed globálního oteplování jako časované bomby. Neskrývá se v nich pouze velké množství prastarých virů, jsou také vězením pro enormní množství bakterií. Vědci v nové studii podle ScienceAlert upozorňují, že tání ledovců může v příštích 80 letech uvolnit až 100 000 tun bakterií. A my nevíme, jaký vliv na ekosystémy to může mít.

  Královna Alžběta věděla, že se její čas krátí, a ničeho nelitovala, stojí v chystané knize

  Poslední dny královny Alžběty II. se znovu dostávají do centra pozornosti veřejnosti. Důvodem je připravovaná kniha spisovatele Gylese Brandretha, jenž dokumentoval návštěvu reverenda Iaina Greenshieldse na zámku Balmoral o víkendu před smrtí britské panovnice. Podle úryvku z díla Elizabeth: An Intimate Portrait byla královna s blížícím se koncem smířená.

  V centru Šanghaje jsou po víkendových protestech bariéry, policie zatýká

  Úřady v Šanghaji dnes vztyčily bariéry kolem městského centra, kde o víkendu protestovaly stovky lidí proti přísným koronavirovým opatřením. Pokud se některý z kolemjdoucích pokusí místo vyfotografovat, policisté ho přimějí fotky smazat nebo ho zadrží. Nejméně dva lidé již byli takto zatčeni, píše zpravodajský server BBC News. Úřady po nebývalých víkendových demonstracích, které se kromě Šanghaje konaly i v Pekingu a dalších městech, zmírnily část proticovidových opatření, uvedly ale, že politika nulového covidu bude pokračovat.

  Překážky neexistují, vzkazuje Procházka. Pro titul chce jít hned, jak to bude možné

  České MMA se v minulém týdnu zahalilo do smutku. Dlouho očekávaná titulová bitva Jiřího Procházky s Gloverem Teixeirou v UFC, která měla proběhnout 10. prosince v Las Vegas, se konat nebude. Procházka si během tréninku ošklivě poranil rameno, zřejmě ho čeká operace a dlouhá pauza. Český fighter však věří, že ho může celá věc jen a jen posílit.

  EU rozšiřuje požadavky na kybernetickou bezpečnost ve veřejné i soukromé sféře

  Členské země Evropské unie dnes dokončily schvalování normy upravující požadavky ohledně úrovně kybernetické bezpečnosti ve firmách a ve státní správě. Směrnice rozšiřuje povinnosti na nové sektory včetně energetiky nebo zdravotnictví a má za cíl také zlepšit spolupráci příslušných národních orgánů. Na uvedení nových pravidel do praxe mají státy a zasažené podniky necelé dva roky.