menu

26.3 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Čínská vláda dnes na plenárním zasedání představí další ekonomické reformy

Nejvyšší představitelé čínské vládnoucí komunistické strany se v pondělí sejdou, aby projednali, jak pozdvihnout druhou největší ekonomiku z krize a snížit závislost na technologiích z USA. Velké reformy se však neočekávají.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Kampaň #AfghanGirlsVoices organizace Education Cannot Wait upozorňuje na skutečná svědectví o naději, odvaze a odolnosti afghánských dívek, kterým bylo odepřeno právo na vzdělání

Sledujte nás na sítích

New York 14. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) – Jeho ctihodnost Gordon Brown, výkonná ředitelka ECW Yasmine Sherifová a globální šampionka ECW Somaya Faruqiová si připomínají 1000. den zákazu vzdělávání dívek v Afghánistánu

Reklama

Lidé po celém světě si dnes připomínají tragický milník v oblasti lidských práv, práv dětí a dívek: 1000 dní od okamžiku, kdy bylo dívkám v Afghánistánu zakázáno navštěvovat střední školu. Na památku této nepřijatelné chvíle a v souvislosti s ní zahajuje globální fond pro vzdělávání v mimořádných situacích a vleklých krizích v rámci OSN Education Cannot Wait (ECW) druhou fázi své poutavé kampaně #AfghanGirlsVoices.

Kampaň obsahuje inspirativní výtvarné práce, poezii, karikatury a další díla od předních světových umělců, spolu se silnými a dojemnými citáty afghánských dívek, kterým sice bylo odepřeno právo na vzdělání, ale které nepřestávají věřit, že bude jejich právo obnoveno.

První fázi kampaně #AfghanGirlsVoices zahájili zvláštní vyslanec OSN pro globální vzdělávání jeho ctihodnost Gordon Brown, výkonná ředitelka ECW Yasmine Sherifová a globální šampionka ECW Somaya Faruqiová, bývalá kapitánka afghánského dívčího robotického týmu, v srpnu 2023. Od zahájení kampaně ji zhlédly a podpořily už miliony lidí z celého světa.

Tato druhá fáze již shromáždila další světové lídry a významné podporovatele, včetně autorů bestsellerů, Khaleda Hosseiniho (The Kite Runner) a Christiny Lambové (I Am Malala); světového šampiona ECW a hlavního moderátora televize Al-Džazíra, Follyho Baha Thibaulta; Richarda Bennetta, zvláštního zpravodaje OSN pro situaci v oblasti lidských práv v Afghánistánu; Micka Sheldricka, spoluzakladatele Global Citizen; Pashtany Durrani, držitelky ceny Global Citizen 2023 a zakladatelky organizace LEARN Afghanistan; a mnoho dalších, včetně několika předních afghánských aktivistek.

Reklama

„Svět se musí spojit a podpořit afghánské dívky. Odepření práva na kvalitní vzdělání je ohavností a porušením Charty OSN, Úmluvy o právech dítěte a základních lidských práv. Prostřednictvím celosvětové kampaně #AfghanGirlsVoices se mohou lidé na celém světě postavit za lidská práva a za genderovou spravedlnost tím, že budou sdílet tyto příběhy odvahy, naděje a odolnosti,“ uvedl jeho ctihodnost Gordon Brown, zvláštní vyslanec OSN pro globální vzdělávání a předseda řídící skupiny ECW na vysoké úrovni.

„Jakožto celosvětové společenství musíme znovu nastartovat naši globální snahu, abychom zajistili, že každá dospívající dívka bude moci uplatnit své právo na vzdělání. Diskriminace na základě pohlaví je nepřijatelná a jen uškodí již tak válkou zničenému Afghánistánu a jeho trpícímu lidu. Právo dívek na vzdělání je základním právem, jak je uvedeno v mezinárodním právu v oblasti lidských práv. Pro obyvatele Afghánistánu – muže, ženy, dívky i chlapce – je vzdělávání dospívajících dívek zásadní, pokud jde o obnovu Afghánistánu a zajištění všeobecného práva na vzdělání pro každého Afghánce,“ uvedla výkonná ředitelka ECW Yasmine Sherifová.

„Dívky v Afghánistánu jsou silné a odolné a odmítají se vzdát svých nadějí a snů. Tisíc dní bez přístupu ke vzdělání je pro afghánské dívky velkou nespravedlností. Tohle musí přestat,“ prohlásila globální šampionka ECW Somaya Faruqiová.

Podle UNESCO přibližně 80 % afghánských dívek a mladých žen ve školním věku nechodí do školy a téměř 30 % dívek v Afghánistánu nikdy nenavštěvovalo základní školu.

Zákazem středoškolského a vysokoškolského vzdělání dívek se zlikvidovaly desetiletí trvající úspěchy v oblasti vzdělávání a rozvoje. Mezi lety 2001 a 2018 se počet studentů na všech úrovních vzdělávání zvýšil desetkrát – z 1 milionu v roce 2001 na 10 milionů v roce 2018. V srpnu 2021 byly 4 z 10 žáků na základní škole dívky. Ruku v ruce s těmito skoky došlo k sociálnímu a ekonomickému růstu a dalším zlepšením, z nichž měly prospěch rozsáhlé skupiny afghánské společnosti.

Změna ve vedení země vyvolala zemětřesení ve všech aspektech afghánské ekonomiky a společnosti. V současné době potřebuje naléhavou humanitární pomoc 23,7 milionu lidí, tedy více než polovina obyvatel, 6,3 milionu lidí je vysídleno a jsou ohrožena základní lidská práva. Dívky a chlapci jsou vážně ohroženi genderově podmíněným násilím, dětskou prací, předčasnými sňatky a dalším porušováním lidských práv. I přes naléhavou potřebu financování humanitární pomoci v celkové výši 3 miliard dolarů bylo podle organizace UNOCHA doposud přijato pouze 221 milionů dolarů.

Od roku 2017, kdy organizace ECW zahájila své investice v Afghánistánu, investoval fond 88,8 milionu USD a poskytl kvalitní a komplexní podporu vzdělávání více než 230.000 dětí. Víceleté investice organizace ECW se zaměřují na komunitní vzdělávání, které cílí na dívky a chlapce prostřednictvím různých činností, jako je poskytování výukových a učebních materiálů, školení učitelů a podpora v oblasti psychického zdraví či psychosociální podpora.

Připojte se ke kampani #AfghanGirlsVoices 

Citáty významných podporovatelů kampaně najdete zde.

Sada pro sociální média a vizuální materiály kampaně jsou k dispozici zde.

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2437363/OP3_Final.jpg

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1656121/Education_Cannot_Wait_Logo.jpg 

KONTAKT: Greg Benchwick, [email protected]

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Zelenským

Bývalý americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump, který tento týden přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb v USA, to napsal na své sociální síti Truth Social. Rozhovor označil za "velmi dobrý". Zelenskyj telefonát potvrdil a uvedl, že se dohodl s Trumpem na osobním setkání.

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Zelenským

Bývalý americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump, který tento týden přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb v USA, to napsal na své sociální síti Truth Social. Rozhovor označil za "velmi dobrý". Zelenskyj telefonát potvrdil a uvedl, že se dohodl s Trumpem na osobním setkání.

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.
Reklama
Reklama