Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Kam za udržitelnou turistikou v roce 2022

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Láká vás udržitelný turismus? Vypravte se na některé z následujících míst, která se starají o své prostředí, ekologii a myslí na budoucnost.

  Národní park Yasuní, Ekvádor

  Jako uznání globálního významu Amazonie vede Francie boj proti odlesňování v národním parku Yasuní ve východním Ekvádoru. Ten byl v roce 1989 označen za biosférickou rezervaci UNESCO. Park o rozloze téměř 10 360 čtverečních km je domovem mahagonových stromů, anturií, palem i velkých kapradin. Je první z pěti pilotních lokalit v programu TerrAmaz financovaným z Francie. Tato čtyřletá iniciativa, která byla zahájena na konci roku 2020, podporuje udržitelný rozvoj a chrání biologickou rozmanitost v amazonském deštném pralese v Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a Peru.

  Yasuní, považované za jedno z biologicky nejrozmanitějších míst na světě, ukrývá úžasný sortiment tvorů. Mezi nimi jsou mravenečníci, kapybary, lenochodi, pavoučí opice a asi 600 druhů barevných ptáků. V řekách Napo a Curaray lemujících park mohou návštěvníci pozorovat delfína říčního, záhadný a ohrožený druh.

  Yasuní také poskytuje útočiště lidem Tagaeri a Taromenane, domorodým skupinám Waorani, kteří žijí v dobrovolné izolaci a k ​​cestování po vodních tocích používají ručně vyrobené kánoe. Vypravte se poznat je blíže s jednou z cestovních kanceláří, jež nabízejí výlety a ubytování založené na udržitelném modelu ekoturistiky.

  Chimanimani, Mosambik

  Staňte se svědky ochranářského úspěchu. „Chimanimani je nadčasové místo, kde místní šamani stále šplhají na vrcholky, aby přivolali déšť,“ říká National Geographic Explorer a fotoreportérka Jen Guytonová o jednom z nejnovějších národních parků v Mosambiku. Národní park Chimanimani, který se nachází na hornaté hranici země se Zimbabwe, byl založen v říjnu 2020. Najdete zde nejvyšší vrchol Mosambiku Mount Binga (nadmořská výška: 2 436 m). Kdysi byl plný slonů, lvů a dalších velkých zvířat, jejichž obrazy se objevují ve starověkém skalním umění vytvořeném prapředky Sanů.

  Pytláctví během desetiletí občanských nepokojů zdecimovalo populace divoké zvěře. Malý počet slonů ovšem zůstal, stejně jako nejméně 42 dalších druhů savců a oslnivá rozmanitost rostlin a ptáků. Jen ve dvou nedávných průzkumech biologické rozmanitosti bylo identifikováno 475 druhů rostlin a 260 druhů ptáků, spolu s 67 druhy obojživelníků a plazů.

  Udržitelné turistické aktivity jako je pozorování ptactva, pěší turistika k lesním vodopádům a přenocování v kempu Ndzou, poskytují pohledy zblízka na toto úchvatné divoké místo.

  Porúří, Německo

  Buďte kreativní. Těžba a výroba oceli kdysi dominovaly hustě osídlenému údolí Porúří, které se nachází v západní německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Dnes region přeměňuje bývalé haldy strusky (hromady těžebního odpadu) a postapokalypticky vyhlížející průmyslové areály na parky a kulturní prostory pod širým nebem.

  Nejznámější je místo světového dědictví Zeche Zollverein (průmyslový komplex uhelného dolu Zollverein), kde se nachází venkovní bazén, kluziště a turistické stezky. „Lidé, kteří navštíví Porúří, jsou obvykle ohromeni množstvím zeleně,“ říká Karola Geiss-Netthöfel, ředitelka Porúří.

  Zollverein je součástí širšího parku Emscher Landscape Park, což je východo-západní systém zelených ploch a koridorů pokrývajících zhruba 450 čtverečních km. Půjčte si v Essenu kolo a vydejte se na výlet údolím Porúří po cyklistických trasách, z nichž mnohé vedou po bývalých železničních tratích. Nebo prozkoumejte pěšky 155 km dlouhou turistickou stezku Hohe Mark Steig, otevřenou v roce 2021.

  Columbia River Gorge, Oregon/Washington

  Rozkládá se na hranici mezi Oregonem a Washingtonem a zahrnuje 293 000 akrů veřejných a soukromých pozemků podél Columbia River Gorge. Díky blízkosti Mount Hood přiláká tato oblast ročně více než dva miliony návštěvníků. Nezisková organizace pomáhá snižovat dopad turismu na místní přírodu a kulturu. Tato spolupráce se stala vzorem pro další regiony, které budují udržitelné hospodářství cestovního ruchu.

  Mezi iniciativy Columbia Gorge Tourism Alliance patří vzdělávací program pro návštěvníky Ready, Set, Gorge a East Gorge Food Trail, což je síť farem, historických hotelů, vinařství a dalších lokálních zážitků.

  Łódź, Polsko

  Lodž, město s téměř 700 000 obyvateli ve středním Polsku, bylo v roce 2017 jmenováno městem filmu UNESCO pro svou bohatou filmovou kulturu. V 19. a 20 století bylo hlavním centrem textilní výroby. Nyní polský Hollywood obrací scénář ke své průmyslové minulosti, aby vytvořil zelenější budoucnost.

  V posledních letech Lodž přijala nové ekologické technologie, jako je využití pre-RDF (odpadové palivo) a energie z biomasy k vytápění domů. V roce 2021 město uzavřelo partnerství s evropskou platformou pro doručování elektronického obchodu InPost, aby výrazně snížilo emise CO₂ a provoz v centru města instalací 70 schránek na balíky a dobíjecích stanic pro elektromobily.

  Téměř třetinu Lodže tvoří zelená plocha, od nových malých parků až po 2 977akrový les Łagiewnicki. Ve starých průmyslových oblastech města se továrny přeměňují na parky, kulturní centra, rezidence a maloobchodní prostory. Nejmódnějším místem na kulturní mapě je OFF Piotrkowska. Čtvrť plná umění, designu, restaurací a klubů sídlící v bývalé továrně na bavlnu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama