Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Kam v roce 2022 na dovolenou s rodinou

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hledáte vhodnou destinaci, kde by si poznávání nových míst a kultur užili i vaše děti? Redaktoři National Geographic pro vás připravili několik tipů pro rok 2022.

  Lycia, Turecko

  Seznamte se s nomádským životem. Kočovní Yörükové, původem z různých turkických skupin, se kdysi toulali po náhorních plošinách turecké riviéry. Většina Yörüků (v překladu „chodců“) se nyní usadila, ale mnohé z jejich tisíc let starých zvyků jsou stále živé.

  Poloostrov Teke, který se nachází v historickém regionu Lycia v jihozápadní Anatolii, je jedním z míst, kde kultura Yörüků zůstává silná. Žijí napůl kočovným životem se svými stany, koberci, stády a pasteveckými psy na pozadí horského středomořského prostředí plného olivovníků.

  V posledních letech začaly cestovní kanceláře nabízet v rámci Lycie i nahlédnutí do života těchto kočovníků. Celá rodina může vyrazit na trek po části slavné Lykijské cesty. Navštivte starověká místa jako Patara, Xanthos nebo Letoon a zaplavte si v křišťálově čistých vodách. Nejvíce zábavy si ale užijí děti, které mohou zažít kulturu Yörük při výrobě sirupu z granátových jablek, pečení místního pečiva, dojení koz nebo se zúčastní sklizně oliv.

  Granada, Španělsko

  Užasněte nad architektonickou krásou. Alhambra („červená pevnost“), postavená ve 13. století nasridskými sultány, vládci poslední a nejdéle trvající muslimské dynastie na Pyrenejském poloostrově, je považována za maurský architektonický klenot Evropy. Tato památka světového dědictví UNESCO spočívá na kopci nad Granadou, jedním z nejmalebnějších měst Španělska.

  Složité mozaiky, arabesky (opakující se stylizovaný vzor založený na květinovém nebo rostlinném designu) a muqarnas (okrasné klenby) dělají z Alhambry mistrovské dílo geometrické krásy. Také barevnou učebnu pro zkoumání matematických konceptů, tvarů, symetrie a proporcí.

  Matematika protéká dalším hlavním designovým prvkem Alhambry, vodou, která dává život a smysl celku. Voda dodává šuměním fontán osvěžujícího ducha zahradám, ale je také prvkem samotné architektury.

  V Paláci lvů, jednom ze tří původních královských paláců Alhambry, budete žasnout nad centrální fontánou. Její propracovaný design představuje 12 kamenných lvů, kteří podpírají na zádech velkou mramorovou mísu. Díky technickému zázraku složité hydrauliky, chrlí lvi vodu z tlamy.

  Eastern Shore, Maryland

  Historie podzemní železnice protéká vodními cestami, mokřady, bažinami a přílivovými močály okresu Dorchester na východním pobřeží Marylandu. Zde se jako otrokyně narodila slavná Harriet Tubman, vyrostla a zdokonalila své dovednosti – chytání do pastí, lov a používání hvězd k navigaci. Ty použila k útěku na svobodu. Poté se vrátila 13krát, aby zachránila více než 70 zotročených přátel a členů rodiny. Její hrdinský příběh se vypráví v návštěvnickém centru podzemní železnice, jedné z více než 30 zastávek podél 125ti kilometrové podzemní dráhy Harriet Tubman Underground Railroad Byway.

  Řeka Dunaj

  Plavba lodí po Dunaji se může zdát jako cestování říší pohádek. Výhledy na hrady, středověká města a majestátní paláce, které pomáhají oživit evropské dějiny. Řeka se vine přes 10 evropských zemí (Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko a Ukrajina) a většina tras plaveb po Dunaji zahrnuje zastávky v nejméně čtyřech z nich. V nabídce jsou speciální plavby pro rodiny s dětmi.

  Školní lekce zaměřené na středověký feudalismus nabývají živých rozměrů při prohlídce Veste Oberhaus v německém Pasově, jednom z největších dochovaných hradních komplexů v Evropě. Staleté maďarské jezdecké tradice ožívají na jihomaďarském ranči, kde nebojácní csikós, neboli pastevci na koních, jezdí vstoje a balancují na hřbetech dvou cválajících koní.

  Nastupte na vídeňské obří ruské kolo, Riesenrad, nebo se projeďte na kole mezi terasovitými vinicemi v dolnorakouské kulturní krajině Wachau ,zapsané na seznamu světového dědictví.

  Bonaire

  Oslnivé sluneční světlo, tyrkysové moře, palmy, bílé pláže a uvolněná atmosféra: to je Bonaire, idylická tropická destinace. Ale ve srovnání s mnoha jinými karibskými ostrovy je Bonaire (21 000 obyvatel) tichý a stále poměrně divoký a nedotčený. U jeho pobřeží leží jedna z nejstarších mořských rezervací na světě.

  Národní mořský park Bonaire byl založen v roce 1979 a od roku 2011 je na prozatímním seznamu světového dědictví UNESCO. Rezervace zahrnuje 6 672 akrů korálových útesů, mořské trávy a mangrovové vegetace. Zdravé útesy Bonaire jsou magnetem pro potápěče a šnorchlisty, kteří mohou zahlédnout až 57 druhů korálů a více než 350 různých druhů ryb.

  Několik potápěčských škol na Bonaire se účastní programu Reef Renewal, ve kterém dobrovolníci pěstují a udržují korály v podvodních školkách a poté je zasadí do útesu. Po absolvování kurzu PADI Reef Renewal Diver může přijít pomoci každý, kdo se umí potápět.

  Dostupnost je dalším bonusem: Abyste mohli začít objevovat podvodní svět, nepotřebujete lodní dopravu. Na 54 z téměř 90 veřejných potápěčských lokalit Bonaire jdete z pláže nebo mola přímo do vody.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama