ZprávyKalifornii zasáhlo silné zemětřesení. Dva mrtví, tisíce lidí bez proudu

Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení. Dva mrtví, tisíce lidí bez proudu

Sever amerického státu Kalifornie v úterý zasáhlo zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály. Otřesy způsobily škody na domech a silnicích, přetrhaly vedení a tisíce obyvatel zanechaly bez dodávek vody a elektřiny. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice CNN.

Podle úřadu šerifa okresu Humboldt nejméně 12 lidí utrpělo zranění a dva další ve věku 72 a 83 let zemřeli na následky „naléhavých zdravotních potíží“, přičemž záchranná služba se k nim v době zemětřesení nedostala včas, napsal server CNN.

K otřesům, které udeřily ve 2:30 v noci místního času (11:30 SEČ) a po nichž následovalo asi 80 dalších otřesů, došlo 350 kilometrů severně od San Francisca. Okres Humboldt je spíše venkovskou oblastí, v níž je seismická aktivita poměrně častá, ačkoli poslední zemětřesení podle Reuters pravděpodobně způsobilo větší škody než jiná v posledních letech.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v úterý pro okres Humboldt nouzový stav. Podle prohlášení nařídil státním úřadům a ministerstvům, aby podle potřeby přijaly příslušná opatření na podporu zasažených komunit.

Otřesy vyvolaly požár

Zemětřesení způsobilo požár, když při něm došlo k přerušení plynového potrubí. Hasičům se podle jejich prohlášení plameny podařilo rychle uhasit. Otřesy také vedly ke zřícení nejméně dvou budov.

Asi dvě desítky domů byly poškozeny natolik, že jej úřady označily jako nebezpečné pro bydlení. Většina z nich se nacházela v obci Rio Dell s přibližně 3 400 obyvateli, kterou přírodní katastrofa zasáhla nejsilněji.

V celé obci byla přerušena dodávka vody. Podle internetových stránek PowerOutage.us bylo bezprostředně po zemětřesení bez proudu přibližně 79 000 domácností a podniků v celém okrese.

Osmadvacetiletá Jacqui McIntosh, jejíž dům v obci Rio Dell se otřásl v základech, vyprávěla, že ji a jejího manžela zemětřesení vyhnalo z postele, pod kterou se schovali. „Když jsme vyběhli z domu… byl všude cítit plyn,“ řekla podle Reuters. „Rozbilo nám to vodovodní potrubí, takže voda byla všude,“ pokračovala.

Wendy Pickett Monolias se probudila do otřesů v Eurece. „Jakmile konečně ustaly, vzali jsme si baterky a telefony a rozhlíželi se kolem. Všechno bylo v troskách,“ prohlásila Pickett Monolias. „Spadly a rozbily se věci, u kterých byste to nečekali. Celá skříňka v koupelně se převrátila a rozbila,“ popsala dle CNN.

Podle posledních údajů, které citoval deník Los Angeles Times, je v Kalifornii a Nevadě každoročně zaznamenáno přibližně pět zemětřesení o síle 6 až 7 stupňů Richterovy škály.

Doporučujeme

Klimatické cíle Googlu požírá hladová umělá inteligence

Společnost Google v nové zprávě přiznává rostoucí spotřebu elektřiny a emise v důsledku masivního budování infrastruktury umělé inteligence (AI). Na vině jsou zejména datová centra, která jsou energeticky extrémně náročná a navíc spotřebují obrovské množství vody k chlazení. Podobnou zprávu zveřejnila i společnost Amazon – také v jejím případě vzrostla spotřeba elektřiny i emise.

Německo se s USA dohodlo na nákupu střel Tomahawk a jejich rozmístění v zemi

Německo se s vládou USA dohodlo na nákupu řízených střel Tomahawk středního doletu a jejich rozmístění na německém území, řekl dnes podle agentur Reuters a DPA kancléř Friedrich Merz před poslanci. Dohoda byla podle něj uzavřena na okraj summitu NATO v Turecku a střely mají sloužit k odstrašení Ruska. Berlín se dlouhodobě o tyto střely zajímá, původně ohlášené rozmístění amerického praporu s tomahawky v Německu ale zrušil americký prezident Donald Trump, spolková republika proto jako řešení viděla nákup těchto střel.

Americké útoky v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily

Americké útoky za poslední dva dny v Íránu zabily 14 lidí a dalších 78 zranily, uvedlo dnes podle agentury AFP íránské ministerstvo zdravotnictví. Železniční spojení mezi Teheránem a Mašhadem, kde má být dnes pohřben bývalý íránský vůdce Alí Chameneí, bylo kvůli americkým útokům přerušeno.

Ceny ropy rostou a doprava v Hormuzském průlivu téměř stojí

Ceny ropy rostou a indexy klesají po amerických a íránských úderech a prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že příměří pro něj skončilo. Šéf Bílého domu také pohrozil opětovnou blokádou íránských přístavů. Zhroucení dohody by znamenalo i obnovené riziko, že se Spojené státy pokusí obsadit pro Teherán strategicky důležitý ostrov Charg.

V indickém Dillí zahynuli čtyři lidé, když se při deštích zřítila budova

Nejméně čtyři lidé zahynuli v indickém hlavním městě Dillí, kde se během silných monzunových dešťů ve středu zřítila rozestavěná budova. Intenzivní deště zažívá také indický stát Maháráštra; ve městě Puné se sesunula obří skládka na třípodlažní budovu.

Bouře Maysak, která zasáhla jižní Čínu, si podle nové bilance vyžádala 39 obětí

Téměř čtyři desítky mrtvých si podle nové bilance vyžádala tropická bouře Maysak, která tento týden zasáhla jižní oblasti Číny. Většina obětí je spojená s protrženou přehradou ve městě Nan-ning v oblasti Kuang-si, kde zahynulo nejméně 26 lidí, informoval dnes zástupce starosty města Ting Wej, kterého citovala agentura AP.

Kryptoměny se chystají na hrozbu kvantových počítačů

Kryptoměnový sektor začíná řešit riziko, které už nezní jako vzdálený scénář ze sci-fi. Vývoj kvantových počítačů může v budoucnu ohrozit šifrování, na němž stojí digitální peněženky i samotné transakce. Firmy proto připravují obranu, i když příliš rychlý přechod na nová řešení může podle části odborníků přinést další slabiny.

Trump slíbil Ukrajině licenci na výrobu střel Patriot

Spojené státy chtějí umožnit Ukrajině vyrábět střely pro systém protivzdušné obrany Patriot. Oznámil to americký prezident Donald Trump po jednání s Volodymyrem Zelenským na summitu NATO v Ankaře. Pokud se plán uskuteční, půjde o významný posun v americké podpoře Kyjeva.

Izraelské útoky v Gaze zabily nejméně devět lidí včetně dvou dětí

Při izraelských vzdušných úderech a střelbě v Pásmu Gazy dnes zahynulo nejméně devět lidí, včetně dvou dětí ve věku 10 a šest let. S odvoláním na tamní zdravotnické zdroje to píše agentura Reuters. Izraelská armáda v útocích pokračuje navzdory příměří uzavřenému loni v říjnu. Izrael i teroristické hnutí Hamás se pravidelně obviňují z porušování tohoto příměří.

Je příměří u konce? USA a Írán na sebe opět útočí

Americká armáda uvedla, že dokončila poslední sérii útoků na Írán. Cílem úderů bylo oslabit Teherán v oblasti Hormuzského průlivu. V reakci na to se rozezněly sirény v Kuvajtu, Bahrajnu a Kataru. Islámské revoluční gardy (IRGC) v prohlášení uvedly, že zasáhly tamní americké vojenské základny. Prezident Donald Trump prohlásil, že příměří pro něj skončilo. Diplomacie podle něj sice může pokračovat, ale nevidí v ní smysl.

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama