ZprávyK republikánským uchazečům o Bílý dům se přidal nepříliš známý guvernér Burgum

K republikánským uchazečům o Bílý dům se přidal nepříliš známý guvernér Burgum

Guvernér amerického státu Severní Dakota Doug Burgum se dnes stal nejnovějším potvrzeným uchazečem o nominaci Republikánské strany před volbou prezidenta USA v roce 2024. Šestašedesátiletý podnikatel a politik, kterého podle amerických médií za hranicemi jeho státu zná málokdo, kandidaturu ohlásil v komentáři na webu deníku The Wall Street Journal. Bývalý viceprezident Mike Pence mezitím oficiálně zahajuje kampaň ve státě Iowa.

Počet republikánských uchazečů o Bílý dům se tento týden rozrostl na 12 poté, co kromě Burguma do stranických primárek vstoupili také Pence a bývalý guvernér státu New Jersey Chris Christie. Tito kandidáti jsou zatím v průzkumech preferencí daleko za hlavními favority, exprezidentem Donaldem Trumpem a floridským guvernérem Ronem DeSantisem.

Burgum spouští kampaň necelé tři roky poté, co byl podruhé zvolen do čela jednoho z nejméně lidnatých států USA u hranic s Kanadou. Do politiky ve svém rodném státě přešel po úspěšné podnikatelské kariéře, během níž vybudoval softwarovou firmu, kterou v roce 2001 prodal společnosti Microsoft. V guvernérském postu uzákonil historické snížení daně z příjmu, jakož i přísné omezení přístupu k potratům nebo zákaz poskytovat mladým transgenderovým osobám zdravotní péči spojenou se snahou potvrdit svoji genderovou identitu.

V komentáři oznamujícím kandidaturu Burgum neklade důraz na tyto kulturní otázky, nýbrž na ekonomiku, energetiku a národní bezpečnost. „Ekonomika musí být naší nejvyšší prioritou. Musíme dostat pod kontrolu inflaci, snížit daně, snížit cenu benzinu a zredukovat životní náklady,“ napsal. Na úvod textu kritizuje současného amerického prezidenta a zástupce Demokratické strany Joea Bidena za to, že při spuštění vlastní kampaně „nedokázal formulovat jakoukoli ekonomickou vizi“.

„Potřebujeme v Bílém domě změnu. Potřebujeme nového lídra pro měnící se ekonomiku. Proto dnes oznamuji, že kandiduji na prezidenta,“ uvedl. Kandidaturu už podle agentury Reuters nahlásil federální volební komisi. Podle agentury AP jej dnes čeká mítink ve městě Fargo, načež se vydá vést kampaň v Iowě.

V tomto klíčovém středozápadním státě, kde zkraje příštího roku začne série stranických primárek, vystoupí už dnes bývalý viceprezident Pence. Ve městě Des Moines má na programu první předvolební mítink poté, co se v pondělí také zaregistroval u volební komise. Před svým vystoupením zveřejnil video, v němž potvrzuje, že jde do souboje se svým bývalým spojencem Trumpem.

V téměř tříminutovém klipu aktuálního favorita na zisk republikánské nominace nezmiňuje a kritiku soustředí na současnou administrativu. „Prezident Joe Biden a radikální levice oslabili Ameriku doma i v zahraničí,“ uvádí 64letý někdejší guvernér Indiany. Pence, který je považován za extrémně konzervativního politika, také ve videu opakovaně odkazuje na svou křesťanskou víru.

Reuters poznamenal, že volební souboj viceprezidenta s prezidentem, pod kterým působil, je v USA velmi vzácným úkazem. Penceovy šance na vítězství se aktuálně zdají být poměrně malé, v květnovém průzkumu agentury Ipsos jej podpořilo pět procent dotázaných republikánů. Web Politico Pence společně s americkou velvyslankyní při OSN z Trumpovy éry Nikki Haleyovou popisuje jako uchazeče, kteří „jsou ve hře, ale nejsou kandidáty prvního sledu“.

Doporučujeme

Írán: Zabránili jsme americkému torpédoborci proplout Hormuzským průlivem

Írán v pondělí uvedl, že zabránil americké válečné lodi vplout do Hormuzského průlivu. Spojené státy zároveň popřely dřívější zprávu íránské polooficiální agentury Fars, podle níž měly plavidlo zasáhnout dvě íránské rakety.

KOMENTÁŘ: Vyšší cena ropy po delší dobu může vést k recesi, mírní nadšení trhu analytik

Akciový trh ve Spojených státech i Evropě z hlediska výkonnosti za poslední měsíc už přepnul do zelených čísel a sentiment investorů vytváří dojem, že žádná krize v Íránu nikdy neproběhla. Dusno na Blízkém východě přitom trvá. Analytik Moody’s dokonce prohlásil, že svět není daleko od pádu do recese.

Rudy Giuliani skončil v nemocnici, jeho stav je kritický

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Jeho mluvčí Ted Goodman v neděli uvedl, že jednaosmdesátiletý politik bojuje se stejnou houževnatostí, s jakou podle něj čelil výzvám po celý život. Důvod hospitalizace mluvčí neupřesnil.

Coinbase hlásí průlom u amerického zákona o kryptu

Americký kryptoměnový sektor se přiblížil k jasnějším pravidlům. Společnost Coinbase uvedla, že se podařilo dosáhnout dohody o klíčové části návrhu zákona, který má upravit fungování kryptoměn ve Spojených státech. Kompromis by mohl odblokovat další projednávání v Senátu.

Tři mrtví na výletní lodi v Atlantiku. Panuje podezření na hantavirus

Na palubě výletní lodi v Atlantiku zemřeli tři lidé a další tři onemocněli. Úřady pracují s podezřením na nákazu hantavirem. Loď patří nizozemské společnosti Oceanwide Expeditions.

V Pune mizí vážky a jiné se objevují

Dlouhodobý výzkum ukazuje proměnu populací vážek v indickém Pune i v širším regionu Západního Ghátu. Některé druhy mizí, jiné přibývají. Vědci varují, že jde o signál změn v krajině.

Rodina Samsung doplatila rekordní dědickou daň

Rodina stojící za jihokorejským Samsungem doplatila rekordní dědickou daň ve výši 12 bilionů wonů, tedy zhruba 8 miliard dolarů. Jde o největší platbu svého druhu v historii Jižní Koreje. Daň souvisí s majetkem zesnulého šéfa skupiny I Kun-hiho, který zemřel v roce 2020.

Shakira přilákala dva miliony lidí na pláž Copacabana

Shakira odehrála jeden z největších koncertů své kariéry. Na ikonickou pláž v Riu dorazily miliony lidí a večer se proměnil v oslavu hudby, emocí i latinské kultury.

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama