menu

16.1 C
Czech
Středa 1. května 2024

Jurečka by chtěl navýšit investice do dostupného bydlení o deset až 15 mld. Kč

Sledujte nás na sítích

Praha – Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl navýšit investice do výstavby dostupného bydlení o deset až 15 miliard korun. Současná výše investic odpovídá spíše potřebám jednoho kraje. Uvedl to dnes na setkání zástupců developmentu v České národní bance. Návrh zákona o podpoře v bydlení, který vypracovaly ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), je součástí reformy, podle které by mělo být vyčleněno do roku 2026 sedm miliard korun a měly by sloužit na výstavbu nových dostupných nájemních bytů. Podle studie CEEC Research bude většina developerů i přes mírné oživení trhu s bydlením zvyšovat ceny bytů. Nabídka stále nepokrývá poptávku.

„Uvědomuji si debaty okolo nového stavebního zákona, zkrácení stavebního řízení a digitalizace. Předpokládám, že to se nám podaří dotáhnout v letošním roce tak, aby byl systém plně funkční. Zároveň řešíme, jak ještě dále rozpohybovat investiční odvahu obcí a dalších investorů. Teď je otázka, abychom my na politické úrovni našli více peněz, než se kterými se v současnosti počítá,“ řekl Jurečka.

Návrh zákona o podpoře v bydlení nemá sám o sobě řešit výstavbu a s tím související investice, ale má ukotvit základní principy pro řešení bytové nouze. Zákon je součástí takzvané reformy Bydlení pro život, prosazované MMR, jejímž cílem je kromě jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů. Investice na výstavbu jsou poté součástí jejího dalšího programu Dostupné bydlení, provozovaným Státním fondem podpory investic (SFPI).

Podporu bude možné využít na novostavby, stavební úpravy nebo přístavby. Část z peněz lze použít okamžitě na maximálně 40 procent celkových nákladů při splnění konkrétních požadavků. Následný dotovaný úvěr ve výši základní sazby EU pro ČR snížený až o tři procentní může být až do 65 procent ceny projektu. Celkově by dotace a výhodný úvěr mohly pokrýt až 90 procent investice. Splatnost je do 30 let a předčasné splacení je bez poplatků. Žádat o ni může například územní samosprávný celek, státní příspěvková organizace nebo církev.

Na začátku března Sněmovna schválila novelu, která umožňovala financovat dostupné bydlení ze SFPI, skutečnému stvrzení ale bránil chybějící souhlas Evropské komise, že je financování v souladu s pravidly veřejné podpory. Rozhodnutí ČR dovoluje poskytnout podporu sektoru dostupného nájemního bydlení do roku 2030 ve výši až 12 miliard. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) před rokem uvedl, že do výstavby bytů by chtěl zapojit také soukromé zdroje nebo mezinárodní instituce jako Evropskou investiční banku, a navýšit tak investice celkově na až 20 miliard korun.

Systém je dobře nastavený například podle Jana Řežába, majitele a předsedy správní rady JRD, současná investice sedm miliard korun je ale pouze „kapkou v moři“. Problémem pro investice také může být nárůst cen nájemného bydlení. Kombinace soukromých a veřejných investic je podle Marcely Fialkové, ředitelky developera UDI Group, nezbytná. Je třeba ale dbát na efektivitu výstavby a projekty musí být pro soukromé investory výnosné.

Studie: I přes oživení trhu bude většina developerů zvedat ceny bytů

I přes mírné oživení trhu s bydlením většina developerů plánuje letos zvyšovat ceny bytů, a to v průměru o 4,6 procenta. Důvodem je podle nich většinou nedostatečná výstavba, a tedy nabídka. Trvá dlouho zejména kvůli zdlouhavým povolovacím procesům při výstavbě a nestíhá dorovnávat poptávku. Zájem by v první pololetí mohl vzrůst meziročně o téměř čtyři procenta a v druhém se rozdíl navýší na 6,4 procenta. Počet dostavěných bytů v Česku by se měl v první polovině letošního roku zvýšit o 2,4 procenta. Vyplývá to ze studie developerských společností, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a představila ji na dnešním Setkání lídrů developmentu. Vznikala od ledna do března na základě rozhovorů se 151 vedoucími osobnostmi z developmentu.

„Poptávka po nových bytech v Praze loni vzrostla o 30 procent. Další výrazný nárůst očekáváme i letos díky levnějším a dostupnějším hypotékám a také snížení sazby DPH u nových bytů. Nabídka nových bytů je naopak dlouhodobě výrazně nedostatečná kvůli nefunkčnímu povolování a kvůli přetrvávajícím vysokým cenám stavebních dodávek, drahým komerčním úvěrům, rychle rostoucí poptávce a také transformaci některých projektů na nájemní bydlení,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Až 61 procent dotázaných vedoucích ve společnostech má v úmyslu ceny bytů zvýšit. Ještě vloni podle studie 63 procent z nich uvedlo, že ceny zvyšovat nebude. Z oslovených developerů chce letos ceny udržet na stejné úrovni z předchozích let 37 procent a dvě procenta plánují jejich snižovaní.

V Praze jsou výhledy nové výstavby o něco optimističtější. Předpokládá se, že na trhu přibyde víc nemovitostí, a nabídka se tak zvýší o 2,6 procenta v porovnání s loňským rokem. Zájem o nemovitosti se v metropoli zvedne o 4,7 procenta. Ve druhé polovině roku by poptávka po nemovitostech měla ještě zesílit, poroste o 5,2 procenta.

Podle Real Indexu poradenské a technologické společnosti Deloitte v loňském čtvrtém čtvrtletí začaly opět ceny bytů v ČR růst. Po čtyřech čtvrtletích, kdy ceny klesaly, vzrostly mezičtvrtletně o 6,9 procenta na průměrných 95.000 korun za metr čtvereční. Nejvíce ceny bytů narostly v Královéhradeckém a Plzeňském kraji. V pěti krajích se ale také snížily, nejvýrazněji v Libereckém kraji.

Tradičně jsou ale ceny nejvyšší v hlavním městě. V něm podle analýzy developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema prodejní cena nového bytu v loňském posledním čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 2,7 procenta a meziročně o šest procent na 142.511 korun za metr čtvereční. Nabídková cena metru čtverečního v novém pražském bytě byla zhruba o 10.000 korun vyšší. Podle jejich dat se loni prodalo 4000 nových bytů, meziročně o 29 procent více.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Miliony lidí v Asií demonstrovaly na Svátek práce, v Istanbulu 210 zadržených

Miliony lidí napříč Asií se zúčastnily prvomájových manifestací za lepší pracovní podmínky. V Soulu tisíce lidí zpívaly a provolávaly slogany kritizující konzervativní vládu prezidenta Jun Sok-jola, protestovalo se rovněž na zhruba deseti dalších místech napříč Jižní Koreou, píše agentura Reuters. Úřady v Turecku opět zakázaly protesty na náměstí Taksim, největším v Istanbulu, což nezisková organizace Amnesty International označila za nezákonnou kriminalizaci pokojného protestu. Zadrženo tam bylo více než 200 lidí, informovala agentura AFP.

Ukrajina čelí intenzivní bitvě v Avdijivce: Bližší pohled na probíhající konflikt

Uprostřed probíhajícího konfliktu v ukrajinské Avdijivce analyzují situaci optimisté i pesimisté, aby si utvořili svůj pohled na věc. Klíčové poznatky nabízejí vhled do ruského postupu, ukrajinských strategií a dopadů na místě. S tím, jak se bitva zintenzivňuje, se do popředí dostávají obavy o ztráty vojáků a zásoby munice.

Slovenský parlament schválil novelu o nevládních organizacích podporovaných ze zahraničí

Slovenský parlament nedávno schválil první čtení novely, která požaduje, aby nevládní organizace financované ze zahraničí měly toto označení v jejich názvu. Tato kontroverzní legislativa vyvolala diskuse o demokracii a právním státě. Návrh zákona je vnímán jako pokus o omezení prostoru pro nevládní organizace a jejich kriminalizaci. Amnesty International ho označila za útok na občanskou společnost.

Na varšavskou synagogu neznámý pachatel hodil tři zápalné lahve

Neznámý útočník v noci na dnešek hodil tři zápalné lahve na synagogu v centru Varšavy. Případ vyšetřuje policie v polském hlavním městě. Incident odsoudil například polský prezident Andrzej Duda. Útok se stal dnes kolem 01:00 SELČ a vrchní polský rabín, americký rodák Michael Schudrich, agentuře AP řekl, že na synagoze "jsou díky obrovském štěstí nebo zázraku" jen minimální škody. Na jedné ze stěn je černá skvrna. Nikomu se nic nestalo.

Vše, co musíte vědět o Eurovizi 2024: Termíny, hlasování, favoriti

Letošní ročník Eurovize, největší hudební soutěže na světě, se bude konat ve Švédsku druhý květnový týden za účasti 37 zemí. Malmö v průběhu akce očekává zhruba 100 000 návštěvníků z 89 zemí. Kdo patří mezi favority? A jak si stojí Česko?

Při ruském vzdušném útoku zahynuli v Oděse tři lidé, uvedl oblastní činitel

Tři lidé zahynuli a další tři utrpěli zranění při ruském vzdušném útoku na jihoukrajinské město Oděsa. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper, podle kterého jsou škody na civilní infrastruktuře. Invazní armáda na přístavní město zaútočila třemi balistickými raketami Iskander-M, oznámil mluvčí letectva Ilja Jevlaš. Dopoledne Rusko zaútočilo na několika místech v Charkovské oblasti, o život přišli dva lidé, šest dalších je zraněných.

DOPORUČUJEME

Fialo, STAČILO!, znělo Ostravou

Ostrava 1. května 2024 (PROTEXT) - Jediná relevantní opoziční koalice STAČILO! zahájila ostrou část kampaně pro volby do Evropského parlamentu v Ostravě.Na mítinku se...

Do evropských voleb zbývá 37 dní

Evropský parlament zahájil 30. dubna finální fázi své předvolební kampaně. Hlavní sdělení zní: Neberte demokracii jako samozřejmost, využijte svůj hlas v evropských volbách. To...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Miliony lidí v Asií demonstrovaly na Svátek práce, v Istanbulu 210 zadržených

Miliony lidí napříč Asií se zúčastnily prvomájových manifestací za lepší pracovní podmínky. V Soulu tisíce lidí zpívaly a provolávaly slogany kritizující konzervativní vládu prezidenta Jun Sok-jola, protestovalo se rovněž na zhruba deseti dalších místech napříč Jižní Koreou, píše agentura Reuters. Úřady v Turecku opět zakázaly protesty na náměstí Taksim, největším v Istanbulu, což nezisková organizace Amnesty International označila za nezákonnou kriminalizaci pokojného protestu. Zadrženo tam bylo více než 200 lidí, informovala agentura AFP.

Ukrajina čelí intenzivní bitvě v Avdijivce: Bližší pohled na probíhající konflikt

Uprostřed probíhajícího konfliktu v ukrajinské Avdijivce analyzují situaci optimisté i pesimisté, aby si utvořili svůj pohled na věc. Klíčové poznatky nabízejí vhled do ruského postupu, ukrajinských strategií a dopadů na místě. S tím, jak se bitva zintenzivňuje, se do popředí dostávají obavy o ztráty vojáků a zásoby munice.

Slovenský parlament schválil novelu o nevládních organizacích podporovaných ze zahraničí

Slovenský parlament nedávno schválil první čtení novely, která požaduje, aby nevládní organizace financované ze zahraničí měly toto označení v jejich názvu. Tato kontroverzní legislativa vyvolala diskuse o demokracii a právním státě. Návrh zákona je vnímán jako pokus o omezení prostoru pro nevládní organizace a jejich kriminalizaci. Amnesty International ho označila za útok na občanskou společnost.

Na varšavskou synagogu neznámý pachatel hodil tři zápalné lahve

Neznámý útočník v noci na dnešek hodil tři zápalné lahve na synagogu v centru Varšavy. Případ vyšetřuje policie v polském hlavním městě. Incident odsoudil například polský prezident Andrzej Duda. Útok se stal dnes kolem 01:00 SELČ a vrchní polský rabín, americký rodák Michael Schudrich, agentuře AP řekl, že na synagoze "jsou díky obrovském štěstí nebo zázraku" jen minimální škody. Na jedné ze stěn je černá skvrna. Nikomu se nic nestalo.

Vše, co musíte vědět o Eurovizi 2024: Termíny, hlasování, favoriti

Letošní ročník Eurovize, největší hudební soutěže na světě, se bude konat ve Švédsku druhý květnový týden za účasti 37 zemí. Malmö v průběhu akce očekává zhruba 100 000 návštěvníků z 89 zemí. Kdo patří mezi favority? A jak si stojí Česko?

Při ruském vzdušném útoku zahynuli v Oděse tři lidé, uvedl oblastní činitel

Tři lidé zahynuli a další tři utrpěli zranění při ruském vzdušném útoku na jihoukrajinské město Oděsa. Na platformě Telegram to v noci na dnešek uvedl šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper, podle kterého jsou škody na civilní infrastruktuře. Invazní armáda na přístavní město zaútočila třemi balistickými raketami Iskander-M, oznámil mluvčí letectva Ilja Jevlaš. Dopoledne Rusko zaútočilo na několika místech v Charkovské oblasti, o život přišli dva lidé, šest dalších je zraněných.

Policie při úterní demonstraci v Gruzii zadržela 63 lidí, šest policistů je zraněných

Policie v Gruzii při úterních protestech v centru hlavního města u sídla parlamentu zadržela 63 lidí a šest policistů bylo zraněno, řekl dnes ministr vnitra Aleksandre Darachvelidze. Lidé v zemi ucházející se o vstup do Evropské unie demonstrovali proti kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, o němž poslanci jednali ve druhém čtení.

Amazonu pomohly zvýšit zisky investice do AI

Dobré zprávy z technologického trhu pokračují. Po optimálních finančních výsledcích společností Meta a Spotify oznámil nárůst zisků i americký internetový obchod Amazon. Připsal to umělé inteligenci (AI) a prodeji reklamy.

Nadešel čas na dohodu o příměří, řekl v Izraeli americký šéf diplomacie

Spojené státy jsou odhodlány co nejrychleji dosáhnout příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Podle agentury AP to dnes na úvod jednání s izraelskými představiteli prohlásil v Tel Avivu americký ministr zahraničí Antony Blinken. Úřady ovládané Hamásem dnes oznámily, že v Pásmu Gazy od začátku války loni v říjnu přišlo o život nejméně 34.568 Palestinců, z toho 33 za poslední den.