1.9 C
Czech
Sobota 7. února 2026
ZprávyJošihide Suga je novým japonským premiérem

Jošihide Suga je novým japonským premiérem

Japonský parlament ve středu zvolil novým ministerským předsedou vůdce Liberálně demokratické strany Jošihide Sugu. Suga nahradil na nejvyšším politickém postu Šinzó Abeho.

Nejdéle sloužící japonský premiér Šinzó Abe oznámil svůj úmysl odstoupit z funkce ze zdravotních důvodů už v srpnu – pětašedesátiletý politik trpí ulcerózní kolitidou, což je chronické onemocnění střevní sliznice.

Suga nejprve nahradil svého předchůdce v čele Liberálně demokratické strany, kam byl podle CNN zvolen 70% hlasů. V čele vlády byl následně potvrzen parlamentem, když v obou komorách získal přesvědčivou většinu hlasů.

Nastupující japonský premiér řadu let zastával klíčový post hlavního vládního tajemníka a byl považován za Abeho pravou ruku. Jeho volba je tedy většinou komentátorů považována za snahu o zachování politické kontinuity. Suga stál po Abeho boku při většině důležitých politických rozhodnutí a podílel se na zavádění ekonomických reforem známých jako „Abenomika“.

Agentura Reuters v této souvislosti upozorňuje, že zhruba polovinu nové vlády budou tvořit členové původního Abeho kabinetu. Mezi ministry figurují pouze dvě ženy a věkový průměr nastupující exekutivy včetně premiéra je šedesát let. Ministrem obrany se pravděpodobně stane Abeho mladší bratr Nobuo Kiši.

Suga bude ve své nové roli čelit hned několika velkým úkolům. Nastupuje do úřadu v době pandemie, která je ale v Japonsku od začátku srpna na setrvalém ústupu. Japonská ekonomika, třetí největší na světě, se nicméně ve druhé čtvrtině roku propadla téměř o osm procent. V příštím roce by mělo Japonsko také hostit odloženou olympiádu. Nejpozději do roka musí Suga obstát v nových parlamentních volbách.

Jošihide Suga pochází ze zemědělské rodiny a je považován za zdatného a pragmatického vyjednavače. Než nastoupil na politickou dráhu, pracoval mimo jiné na rybím trhu nebo jako tovární dělník.

Reklama

Doporučujeme

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.

Evropská komise shledala TikTok návykovým designem v rozporu s nařízením DSA

Evropská komise (EK) předběžně shledala čínskou sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok návykovým designem v rozporu s unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Komise, která je exekutivním orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, o tom dnes informovala v tiskovém sdělení.

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama