2.7 C
Czech
Sobota 28. února 2026
ZprávyJihokorejský prezident po průniku dronů z KLDR vyzval k posílení vzdušné obrany

Jihokorejský prezident po průniku dronů z KLDR vyzval k posílení vzdušné obrany

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes vyzval k posílení vzdušné obrany země a uvedl, že bude usilovat o rychlé vytvoření armádní jednotky specializující se na drony. Reagoval tak na pondělní průnik pěti severokorejských dronů do vzdušného prostoru Jižní Koreje. Jihokorejci následně vyslali do vzduchu své stíhačky a bojové vrtulníky, aby drony sestřelily, ale těm se nepodařilo zneškodnit ani jediný.

Jihokorejský prezident reakci armády na průnik severokorejských dronů dnes kritizoval. „Incident ukázal zásadní nedostatek připravenosti a výcviku naší armády v posledních několika letech a jasně potvrdil nutnost intenzivnějšího výcviku,“ uvedl Jun na schůzce vlády. Jihokorejci vypálili v pondělí asi 100 výstřelů, žádný severokorejský dron ale nezasáhli.

Z nedostatečné připravenosti armády obvinil jihokorejský prezident svého předchůdce Mun Če-ina a jeho „nebezpečnou“ politiku vůči KLDR, která spoléhala na „dobré úmysly“. V roce 2018 uzavřely Soul a Pchjongjang vojenskou dohodu zakazující nepřátelské aktivity v pohraničních oblastech, připomněla agentura Reuters.

„Plánovali jsme vytvoření dronové jednotky, která by monitorovala hlavní severokorejská vojenská zařízení, a nyní tento plán co nejvíce urychlíme,“ prohlásil jihokorejský prezident. Jednotka by podle něj měla disponovat i „neviditelnými“ drony.

Jihokorejská armáda se za svůj pondělní neúspěch dnes omluvila. Podle ní byly severokorejské drony příliš malé, aby se daly snadno zasáhnout – měřily kolem tří metrů. Armáda rovněž nechtěla agresivně zaútočit kvůli obavám o bezpečnost civilistů. Slíbila nicméně, že svou připravenost vůči dronům zlepší.

„Je politováníhodné, že jsme nedokázali včas a účinně sestřelit nepřátelské drony. Náš nedostatek připravenosti vyvolal obavy mnoha lidí,“ prohlásil Kang Sin-čchol ze sboru náčelníků štábů jihokorejské armády.

Severní Korea tímto způsobem narušila jihokorejský vzdušný prostor poprvé od roku 2017, kdy byl v horské oblasti poblíž společné hranice nalezen zřícený dron z KLDR, který byl podle Soulu očividně na špionážní misi.

V pondělí jihokorejská armáda detekovala pět severokorejských dronů v oblasti nad severozápadním městem Kimpcho. Nejméně jeden z nich se dostal až nad jihokorejskou metropoli Soul. Jihokorejská armáda proti nim vyslala stíhačky a bojové vrtulníky. Při akci jeden z jihokorejských letounů havaroval; dvojčlenná posádka před jeho zřícením unikla a byla převezena do nemocnice.

Ve zprávě OSN z roku 2016 se píše, že Severní Korea vlastní kolem 300 dronů různých typů včetně průzkumných a bojových. Jihokorejské ministerstvo obrany v minulosti uvedlo, že některé části severokorejských strojů nalezených v Jižní Koreji byly vyrobeny v Číně, v Japonsku, v České republice a ve Spojených státech.

Reklama

Doporučujeme

NASA změnil plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama