Více
  11.6 C
  Czech
  Sobota, 24 září, 2022

  Jeleni ze Staten Islandu se nakazili omikronem. To vyvolává obavu z nového kmene

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jelenec běloocasý, nebo také jelen viržinský, je mimo jiné obyvatelem newyorského Staten Islandu. Nyní se u této spárkaté zvěře podařilo zachytit variantu omikron. To vyvolává obavu z potenciálních nových variant, píše agentura Reuters a The New York Times.

  Jelenců běloocasých (Odocoileus virginianus) žije ve Spojených státech kolem neuvěřitelných 30 milionů jedinců. Vzorky krve a nosních výtěrů (pouze u některých) 131 jelenů odchycených od půlky prosince do konce ledna na newyorském Staten Islandu odhalily, že téměř 15 % z nich mělo protilátky proti viru.

  To tak naznačuje, že zvířata již dříve utrpěla nákazu koronavirem a jsou náchylná k opakované reinfekci novými variantami, uvedli pro agenturu Reuters vědci pod vedením z Pennsylvania State University. Jeden z jelenců, který byl nakažen variantou omikron, již navíc měl protilátky. Vědci však nemohou vyloučit, že se protilátky nevytvořily během současné infekce.

  Není to poprvé, kdy se vědci na jelence zaměřili. Již v loňském roce některé studie informovaly o protilátkách nalezených u divoké populace tohoto zvířete v různých státech USA. PCR testování ve státě Iowa dokonce odhalilo virus v 80 procentech vzorků.

  Všichni jsme byli velmi překvapeni a zmateni vysokým podílem jelenů s pozitivním testem. Genetické a geografické údaje naznačují vícenásobné přenosy z nakažených lidí a následný rozsáhlý přenos z jelenů na jeleny,uvedla k tomu pro Financial Times Katriina Willgert z Cambridge university – Disease Dynamics Unit.

  Je to poprvé, co byl omikron zjištěn u volně žijícího zvířete, uvádí agenura Reuters. Není to ale poprvé, co se u zvířat koronavirová infekce objevila. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zjistilo nákazu i u vyder, kočkovitých šelem, norků a primátů, uvádí server WebMD.

  Přenos zpět na lidi?

  Server Financial Times pak ve článku na téma, jak je rozšířen covid u zvířat, uvádí, že ačkoliv virus Sars-Cov-2 u většiny zvířat nezpůsobuje žádné nebo jen malé příznaky, někteří vědci se obávají, že by se volně žijící zvířata mohla stát rezervoárem infekce, a případně virové mutace, která by se mohla přenést zpět na lidi.

  Cirkulace viru v populaci zvířat vždy zvyšuje možnost, že se dostane zpět k lidem, ale hlavně poskytuje více příležitostí pro vývoj viru do nových variant, řekl pro agenturu Reuters veterinární mikrobiolog Suresh Kuchipudi.

  Zatím ale důkazy o přenosu ze zvířat zpět na člověka neexistují.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS