ZprávyJednání o vstupu Ukrajiny do EU by měla začít ještě letos, vyzývá...

Jednání o vstupu Ukrajiny do EU by měla začít ještě letos, vyzývá premiérka Estonska

Estonská premiérka Kaja Kallas během pondělní návštěvy Ukrajiny vyjádřila podporu Kyjevu v jeho snaze o vstup do vojenské aliance NATO, „jakmile to podmínky dovolí“. Ministerská předsedkyně podle svých slov také doufá, že jednání o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začnou ještě letos. V úterý o tom informovaly server Euronews a agentura Reuters.

Kyjev požádal o vstup do evropského ekonomického a politického bloku loni v únoru po ruské invazi, přičemž status kandidátské země byl Ukrajině udělen v červnu. Řada zemí EU členství Ukrajiny podporuje, a to i přes obavy, že by celý proces mohl trvat roky, případně desetiletí.

„Doufáme, že Ukrajina bude moci zahájit přístupová jednání s EU ještě letos,“ prohlásila podle Euronews Kallas. Připustila však, že půjde o „obtížný proces“. Zároveň dodala, že Ukrajina musí „splnit sto procent podmínek“ stanovených Bruselem. „Myslím, že byste měli využít této příležitosti, tohoto okna, k provedení tvrdých reforem,“ poznamenala.

Pro vstup do EU musí země vedle dodržování demokratických principů splnit určitá ekonomická, politická a sociální kritéria. Odborníci varují, že Ukrajině, kterou trápí hluboké strukturální problémy, zejména korupce, může trvat mnoho let, než se na vstup dokáže připravit.

Ukrajina hraje zásadní roli v bezpečnosti celé Evropy

Kallas hovořila s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během návštěvy Žytomyru na západě Ukrajiny. Jejich rozhovory označila za „velmi přínosné“.

„Shodli jsme se na tom, že silná, nezávislá a prosperující Ukrajina jako součást euroatlantické rodiny a člen EU a NATO má zásadní význam pro budoucnost evropské bezpečnosti,“ stálo dle Reuters ve společném prohlášení.

„V souvislosti se summitem NATO ve Vilniusu (v červenci) jsme se dohodli, že budeme společně pracovat na vytvoření cesty, která pomůže přiblížit Ukrajinu členství v NATO a připravit cestu pro vstup Ukrajiny do NATO, jakmile to podmínky umožní,“ prohlásili Kallas a Zelenskyj.

Rozhovory mezi oběma představiteli se zaměřily také na „zbraně, munici a (vojenský) výcvik“, uvedla Kallas. Premiérka ostatní evropské země vyzvala, aby při dodávkách zbraní Kyjevu, který se připravuje na možnou jarní protiofenzívu, projevily odhodlání a rychlost.

Estonsko je v boji proti ruské agresi věrným podporovatelem Ukrajiny, které poskytuje vojenskou a finanční pomoc. Na území pobaltského státu se také nachází zhruba 40 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Doporučujeme

Texas žaluje Netflix za to, že bez souhlasu sbírá data uživatelů včetně dětí

Společnost Netflix čelí v Texasu žalobě, kterou podal generální prokurátor Ken Paxton. Ten viní streamovací společnost z neoprávněného sběru dat o dětech i dospělých a používání „návykových“ prvků, které mají uživatele udržet co nejdéle na platformě.

Americký Senát chystá velkou regulaci kryptoměn

Americký Senát tento týden řeší návrh zákona CLARITY Act, který má poprvé jasně nastavit pravidla pro trh s kryptoměnami a digitálními aktivy.

Zelenskyj není předmětem vyšetřování, řekl šéf ukrajinské protikorupční agentury

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj momentálně není předmětem žádného vyšetřování Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU), řekl dnes podle médií šéf této agentury Semen Kryvonos. Učinil tak poté, co úřady v pondělí sdělily bývalému vlivnému šéfovi Zelenského prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, že jej podezírají z praní špinavých peněz.

Těžba písku se stává globálním ekologickým problémem

Písek patří k nejvíce využívaným surovinám na planetě. Používá se při výrobě betonu, skla nebo při rozsáhlých stavebních projektech. Jeho těžba ale v mnoha částech světa začíná vytvářet vážné ekologické problémy.

Dva lidé bojují o život po střelbě v Cambridge

Dva lidé utrpěli kritická zranění po střelbě na rušné silnici v americkém Cambridge ve státě Massachusetts. Ozbrojený muž začal v pondělí odpoledne střílet do projíždějících aut poblíž řeky Charles nedaleko Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

Při výbuchu bomby na tržišti v Pákistánu zahynulo deset lidí

Osm civilistů a dva policisté dnes zahynuli při výbuchu bomby na tržišti v okrese Lakki Marvat na severozápadě Pákistánu. Podle agentury Reuters to sdělil vysoce postavený policejní důstojník Sadžád Chán. Místní nemocnice přijala 37 pacientů, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

Zlatý mobil Trump Phone T1 se stále nedostal k zákazníkům

Zlatý smartphone Trump Phone T1 měl být jedním z nejvýraznějších technologických projektů spojených se jménem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Téměř rok po oznámení ale zákazníci stále nemají ani telefon, ani termín vydání. Přesto už firma vybrala desítky milionů dolarů na zálohách.

Starmer i přes výzvy k odchodu sdělil ministrům, že zůstává britským premiérem

Keir Starmer na dnešním zasedání sdělil členům svého kabinetu, že zůstává ve funkci, oznámil úřad britského předsedy vlády. Labouristická strana disponuje procesem pro volbu nového předsedy, a ten nebyl iniciován, dodal premiér. List The Telegraph napsal, že šest předních ministrů na zasedání premiéra vyzve, aby po katastrofálních výsledcích místních voleb z minulého týdne odstoupil z funkce.

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků nepřítele

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, uvedl dnes ráno na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než 200 bezpilotními letouny a na frontě shodila přes 80 leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují o nejméně čtyřech zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS oznámila, že za poslední den bylo zničeno přes 100 ukrajinských dronů a že po skončení dočasného příměří ruské síly obnovily boje proti Ukrajině.

Trump chce pozastavit daň z pohonných hmot

Americký prezident Donald Trump v pondělí avizoval dočasné pozastavení federální daně z benzinu. Důvodem jsou rostoucí ceny u čerpacích stanic kvůli válce s Íránem a zablokované dopravě v Hormuzském průlivu. Toto opatření, které navíc vůbec nemusí projít hlasováním v Kongresu, však spotřebitelům výraznou úlevu nepřinese.

Pro útočníky ze 7. října trest smrti? Izrael schválil zvláštní tribunál

Stovky ozbrojenců palestinské teroristické organizace Hamás, obviněné z válečných zločinů během útoku ze 7. října 2023 na Izrael, mohou čelit trestu smrti. Židovský stát v pondělí schválil zřízení zvláštního vojenského tribunálu pro stíhání jejich případů. Koncem března navíc izraelský parlament schválil zákon, který umožňuje soudům udělovat Palestincům odsouzeným za terorismus trest smrti.

Pistorius v Kyjevě jednal o společném vývoji a výrobě dronů

Německý ministr obrany Boris Pistorius přijel včera na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým protějškem Mychajlem Fedorovem oznámil, že Německo a Ukrajina hodlají společně vyvíjet a vyrábět drony různých kategorií. Kyjev a Berlín budou spolupracovat na šesti různých obranných projektech - a to je teprve začátek, prohlásil před novináři po schůzce Zelenskyj.

Trumpa budou na návštěvě Číny doprovázet Musk a šéfové Applu a Boeingu

K americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se tento týden na jeho návštěvě Číny připojí 17 šéfů významných amerických podniků, informuje server BBC s odvoláním na představitele Bílého domu. V podnikatelské delegaci podle něj bude například šéf automobilky Tesla a kosmické společnosti SpaceX Elon Musk či šéfové společností Apple, Boeing, Visa, JP Morgan, Cargill, BlackRock a další.

Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát

Americký prezident Donald Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát, uvedl na X zpravodaj televize Fox News John Roberts. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez ale v Haagu uvedla, že se nikdy nepřemýšlelo o tom, že by se její země stala součástí USA.

Australská policie zřejmě našla tělo trojnásobného vraha hledaného od ledna

Policie v australském státě Nový Jižní Wales pravděpodobně našla tělo Juliana Ingrama, muže podezřelého z lednové trojnásobné vraždy v malém městečku Lake Cargelligo, asi 450 kilometrů západně od Sydney.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama