-16.1 C
Czech
Úterý 3. února 2026
SportJe po všem, „Super“ liga se rozpadá. Čech předvedl zákrok roku, v...

Je po všem, „Super“ liga se rozpadá. Čech předvedl zákrok roku, v Anglii mírnil vášně

Jak rychle nový ambiciózní plán vznikl, tak rychle zase odešel. Takhle nějak by se dala označit situace s tzv. Super ligou. Namluvilo se toho o ní hodně, teď je ale o všem trochu jasněji. Fanoušci klidní vášně, nová soutěž se bez Angličanů nemá šanci rozjet.

Nový projekt, nová soutěž, nadstandartní finanční ohodnocení. Fotbalový svět v posledních dnech neřešil nic jiného než Super ligu. Liga měla za úkol konkurovat UEFĚ a její Lize mistrů, po dohadech o vyloučení zapojených klubů ale z nápadu sešlo.

Fanoušci totiž zuřili. Fotbal totiž v tu chvíli vypadal, jako by ztratil své veškeré kouzlo. Uznejte sami, nehraje se přeci jen hlavně kvůli tomu, že malý klub může zaskočit favorita? V Super lize by tohle nešlo. V plánu byly pouhé souboje minimálně 12 elitních týmů Evropy.

Protesty před stadionem Chelsea a nápisy proti Super lize před Anfield Road v Liverpoolu:

Anglie se sjednotila. Manchester United, kolegové ze City, Arsenal, Tottenham, Liverpool a Chelsea. Všichni se shodli na tom, že Super lize nekývnou. Nechtěli totiž ohrozit konec v domácích ani evropských soutěžích, zuření fanoušků a nálepky „prodejných“ klubů.

Petr Čech mírnil emoce

„Nejlepší zákrok kariéry,“ shodují se fanoušci na Twitteru. Funkcionář londýnské Chelsea po zápase s Brightonem procházel naštvaným davem, který ho nechtěl pustit do autobusu. Sám bývalý fotbalový brankář ale všechny uklidnil a dodal, že hráči v žádném případě za nic nemohou.

„Dejte nám čas a nechte nás to vyřešit,“ křičel Čech na skupinku. „Tým za tohle nemůže, ale teď ubližujete jim. Nechte autobus projet!“ Nakonec se jeho sólo akce vyplatila. Příznivci klubu z party „tuctu zaprodanců“ nakonec ustoupili.

Neville a Carragher adepti na metál

Hodně hlasitě promlouvali do založení Super ligy také bývalí fotbaloví géniové z Liverpoolu a Manchesteru United. „Je to tak trapné. Vzpomeňte si na všechny ty lidi, kteří v tomhle klubu v minulosti působili, a kteří by se z toho stejně jako my cítili trapně,“ kroutil hlavou Carragher.

K němu se přidal i bývalý kolega z reprezentace, obránce Neville. „Je to čirá chamtivost. Jsou to podvodníci. Majitelé United, majitelé Liverpoolu, majitelé Chelsea, majitelé Manchesteru City nemají nic společného s fotbalem v téhle zemi. Žádná loajalita k téhle zemi a jejím ligám. Jsem znechucen,“ soptil fotbalista.

„Kluby z Championship jsou mrtvé, kluby z League One a League Two jsou mrtvé. Celý systém soutěží, ve kterém se bojovalo 150 let, má padnout jen kvůli šesti klubům? Ať si jdou, ale tvrdě je potrestejte. Odečty bodů, obří pokuty, odeberte jim tituly,“ dodal.

Právě po jejich slovech se možná kluby chytly za nos a jednání se Super ligou zakončili. Fanoušci teď volají po uvedený obou osobností do řádu rytířského.

Co bude teď?

Vysocí hodnostáři nové soutěže, přesněji bossové z Realu Madrid a Juventusu, se vyjádřili jasně. „Super liga je mrtvá,“ sklonil hlavu Agnelli z Itálie. Není jasné, co bude se zbývající 6kou, dost možná ale z nového konkurenta Ligy mistrů nebude vůbec nic.

Tak skončil jeden velký projekt, který nakonec podle představ nevyšel. Fotbalu tak Super liga nic nevezme a fanoušci si mohou pořádně oddechnout. Všechno je zase konečně tak, jak má být. Tedy až na fanoušky v ochozech.

Těch se ale minimálně trávníky na Britských ostrovech dočkají už poměrně brzy.

Reklama

Doporučujeme

Francie schválila rozpočet na rok 2026, Lecornu ustál dvě hlasování o nedůvěře

Francie má schválený rozpočet pro rok 2026. Přijetí rozpočtového zákona předcházela dvě hlasování o nedůvěře vládě premiéra Sébastiena Lecornua, informovala agentura AFP. Lecornu k prosazení rozpočtu využil ústavní článek 49.3. Ten umožňuje schválení legislativy bez hlasování poslanců, pokud kabinet následně zvládne pokus opozice o sesazení. Schválením rozpočtu premiér ukončil čtyřměsíční patovou situaci v Národním shromáždění, kde současná vláda nemá absolutní většinu.

U olympijského hokejového stadionu se staly dva bezpečnostní incidenty

Nedaleko milánské haly Santa Giulia, kde se uskuteční olympijské hokejové zápasy, se za poslední týden odehrály dva bezpečnostní incidenty. Při prvním z nich policisté zastřelili jednoho muže a při druhém dalšího muže vážně zranili. Píší o tom dnes italská média.

Indie přestane odebírat ruskou ropu, souhlasil podle Trumpa premiér Módí

Indický premiér Naréndra Módí souhlasil, že jeho země přestane odebírat ruskou ropu, což pomůže k ukončení války na Ukrajině. Po telefonátu s indickým lídrem to dnes uvedl americký prezident Donald Trump. Spojené státy podle něho s okamžitou platností sníží cla na dovoz z Indie z 25 na 18 procent. Indie jako součást uzavřené obchodní dohody omezí cla a další bariéry pro dovoz z USA postupně až na nulu, dodal Trump.

Do Egypta se přes přechod Rafah dostali první lidé z Pásma Gazy

Do Egypta se z Pásma Gazy dostali první palestinští pacienti, kteří využili obnoveného provozu na hraničním přechodu Rafah. Uvedly to agentury AFP a AP. Přechod byl uzavřen od května 2024. Denně jej nyní bude moci překročit několik desítek Palestinců v každém směru. Přepravu zboží Izrael, který přechod kontroluje na palestinské straně hranice, zatím nedovolil.

Rusko nechce ukončit válku na Ukrajině. Chce ji prodlužovat, řekl polský státní tajemník

Rusko podle Polska zneužívá mírová jednání k prodlužování války na Ukrajině. Zatímco Kyjev prokazuje vůli konflikt ukončit, Moskva dál útočí na civilní infrastrukturu a nejedná v dobré víře, řekl polský státní tajemník pro evropské záležitosti Ignacy Niemczycki.

Trump chce omezit závislost na Číně a buduje surovinový sklad

Americká vláda chce vytvořit strategické zásoby surovin, bez kterých se dnes neobejdou baterie, elektromobily ani moderní elektronika. Projekt má zároveň omezit dopady výkyvů cen a případných výpadků dodávek, které Washington dlouhodobě spojuje s dominantní pozicí Číny.

Bad Bunny přepsal dějiny Grammy a vítězství věnoval lidem, kteří opustili svou vlast

Bad Bunny se stal jednou z největších hvězd letošních Grammy a jeho vítězství se zapíše do dějin. Poprvé v historii totiž cenu za Album roku získalo španělsky zpívané album. Portorický hudebník svůj triumf věnoval lidem, kteří museli opustit domov, aby mohli jít za svými sny.

Kandidátka slibující tvrdý postup proti zločinu vyhrála prezidentské volby v Kostarice

Laura Fernández vyhrála prezidentské volby v Kostarice hned v prvním kole a vyhne se druhému kolu. Kampaň postavila na pokračování tvrdého postupu proti kriminalitě v době, kdy země řeší nárůst násilí spojeného s drogovými gangy.

Krypto firmy žádají odklad nové povinnosti v EU

Evropské krypto firmy narazily na nepříjemnou realitu: jedna licence jim nemusí stačit. Pokud platforma pracuje se stabilními mincemi navázanými na oficiální měnu a zároveň umožňuje jejich využití pro platby, může nově potřebovat ještě druhé povolení podle pravidel pro platební služby. V praxi to znamená víc papírování, delší schvalování a také vyšší náklady.

KOMENTÁŘ: Americkou pokladnici povede jestřáb Warsh? Paradoxní volba zatlačila na bitcoin 

Příštím předsedou Fedu se s největší pravděpodobností stane Kevin Warsh, který už v instituci před dvaceti lety působil. Donald Trump si vybírá nového nominanta, aby mohl po vyšachování Jeroma Powella více ovlivňovat monetární politiku. Warsh se ale možná nedá tak lacino zastrašit. Jeho tvrdé postoje zřejmě poslaly bitcoin do červených čísel.

Francouzský gigant Capgemini prodává dceřinou firmu kvůli smlouvě s ICE

Francouzský technologický gigant Capgemini prodává svou americkou dceřinou společnost, která má smlouvu s Imigračním a celním úřadem (ICE). Ten čelí ostré kritice po zabití dvou amerických občanů v Minneapolis.

Írán si předvolal velvyslance EU kvůli označení íránských gard za teroristy

Írán si dnes předvolal všechny velvyslance Evropské unie působící na jeho území. Protestuje tím proti rozhodnutí všech ministrů zahraničí zemí EU, kteří se minulý týden shodli na zařazení íránských revolučních gard na unijní seznam teroristických organizací. Informovala o tom agentura AP.

Íránský nejvyšší vůdce varoval USA před válkou

Íránský duchovní vůdce a faktický vládce islámské republiky Alí Chámeneí prohlásil, že jakýkoli útok Spojených států vyústí v regionální válku a obvinil je ze snahy získat obrovské zdroje ropy a zemního plynu. Americko-íránská jednání pokračují.

Ukrajina hlásí po nočních ruských útocích nejméně šest zraněných

Nejméně šest zraněných si vyžádaly útoky, které Rusko v noci na dnešek podniklo na různých místech Ukrajiny. Vyplývá to z hlášení ukrajinských úřadů. Podle gubernátora ruské Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dva lidé zemřeli při požáru v domě, který zasáhl ukrajinský dron.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama