Hirošima si dnes připomněla 81. výročí svržení atomové bomby na toto západojaponské město. Spojené státy se tím tehdy snažily přimět Japonsko ke kapitulaci na konci druhé světové války. Starosta města Kazumi Macui při této příležitosti kritizoval světové velmoci za vedení válek a vyzval je, aby přestaly ospravedlňovat držení jaderných zbraní jako odstrašující prostředek, napsala agentura AP.
„Zlehčování nelidskosti jaderných zbraní a akceptování použití síly za účelem dosažení vlastního blahobytu s sebou nese riziko cyklů násilných odvetných akcí, které by nakonec mohly vyústit v další Hirošimu nebo Nagasaki,“ řekl Macui.
☢️ Hiroshima marks 81 years since the atomic bombing
— Anadolu English (@anadoluagency) August 6, 2026
➝ US atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki remain the only use of nuclear weapons in war
➝ Attacks killed more than 200,000 people by the end of 1945 and transformed modern warfare
🌍 More than eight decades later,… pic.twitter.com/Ngm7HCQtqz
Příliš mnoho politických představitelů stále považuje jaderné odstrašování za realistický přístup a legitimizuje násilí, což „jen vzdaluje svět bez jaderných zbraní“, dodal Macui ve svém mírovém prohlášení při ceremonii v Hirošimském pamětním parku míru.
Ceremoniálu se zúčastnilo asi 50.000 lidí, včetně zástupců ze zhruba 120 zemí a regionů, mezi nimiž byly i Spojené státy a Írán. V 8:15 místního času, tedy ve stejné době, kdy americký bombardér B-29 svrhl na město bombu, zazněl mírový zvon a účastníci uctili památku minutou ticha.
Bombardování Hirošimy 6. srpna 1945 zničilo město a zabilo na 140.000 lidí. Druhá bomba svržená o tři dny později na Nagasaki zabila zhruba 70.000 lidí. Japonsko se 15. srpna vzdalo, čímž skončila druhá světová válka a téměř půlstoletí trvající japonská agrese v Asii.


