Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Japonec s Alzheimerovou chorobou ubodal svou vnučku. Tvrdí, že si nic nepamatuje

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Začalo to rodinnou hádkou a skončilo tragédií. Dospívající dívka byla ubodána svým dědečkem v případu, který šokoval celý národ. Minulý měsíc se 88letý Susumu Tomizawa u soudu přiznal, že před téměř dvěma lety zabil svou 16letou vnučku Tomomi, podle svých slov si na to nicméně nepamatuje. Informuje o tom CNN, American Post a další servery.

  Tomizawa trpí Alzheimerovou chorobou, progresivní a nevratnou neurologickou poruchou, která ničí neurony a zmenšuje oblasti mozku. U soudu jeho právníci tvrdili, že by neměl být trestně odpovědný. Nemoc podle nich způsobuje demenci, což je stav vyznačující se četnými kognitivními deficity, jako je například ztráta paměti.

  V té době byl kvůli demenci a konzumaci alkoholu nepříčetný … a proto tvrdil, že je nevinný,“ uvedli.

  Soud ve městě Fukui však nesouhlasil. Dne 31. května byl Tomizawa odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení za vraždu.

  Případ šokoval mnoho lidí v Japonsku – stárnoucí zemi, kde počet starších pacientů s demencí stoupá, píše CNN.

  Soudní proces, který byl živě přenášen ze soudní síně, byl ostře sledován. Vyvolal soucit mnoha lidí, kteří vyjadřovali lítost jak nad Tomizawou, tak jeho vnučkou.

  Po hádce ji několikrát probodl krk

  Tomizawa a Tomomi žili v jeho domě ve městě Fukui, uvedl soud. V noci 9. září 2020 se dostali do hádky, která vyústila v krvavou tragédii.

  Starý muž si vzpomněl, že toho večera hodně pil. Rozrušený a opilý vzal 17 centimetrů dlouhý kuchyňský nůž a vešel do Tomomiiny ložnice, kde ji opakovaně bodl do krku.

  Poplach nastal, když Tomizawa zavolal svému nejstaršímu synovi, že našel Tomomiino zkrvavené tělo, uvedl soud. Na místo brzy poté dorazila policie a staršího muže zatkla.

  Tomizawův duševní stav byl hlavní náplní soudního procesu. Lékaři, právníci a soudci diskutovali o tom, zda svou vnučku zabil vědomě, či nikoli.

  Lékaři, kteří posuzovali jeho stav, trvali na tom, že měl k vraždě motiv. „Jeho činy byly cílené a odpovídaly jeho úmyslu zabíjet,“ řekl soudu soudní psychiatr Hiroki Nakagawa. Podle serveru American Post znalci uvedli, že jeho duševní nemoc nehrála ve zločinu, který spáchal, vůbec žádnou roli.

  Byl si vědom toho, co dělá

  Prokuratura uvedla, že starší muž byl navzdory své nemoci schopen ovládat své jednání a „měl schopnost posoudit, co je správné a co ne“.

  Soud ve svém rozsudku uznal, že Tomizawa trpěl Alzheimerovou chorobou. Uvedl však, že chápal závažnost svých činů. „Po pečlivém vyšetření a konzultaci s obžalovaným jsme učinili pečlivý úsudek,“ uvedl soudce Jošinobu Kawamura.

  Obžalovaný byl v době činu ve stavu duševního vyčerpání a měl velké potíže s posouzením dobra a zla. Nebyl však ve stavu, kdy by nebyl schopen uvědomit si, že páchá trestný čin,“ řekl.

  Alzheimerova choroba je podle odborníků nejčastější formou demence postihující starší lidi.

  Je to degenerativní onemocnění mozku,“ řekl Jason Frizzell, psycholog, který se specializuje na případy trestních soudů. „Prakticky ve všech případech dochází k postupnému úbytku schopností člověka v průběhu času.“

  Nemoc napadá mozek a ztráta paměti se s postupujícím onemocněním zhoršuje. Mohou se objevit příznaky jako paranoia, popudlivost, zmatenost a dokonce i výbuchy násilí, řekl Frizzell, který je rovněž profesorem na Arizonské státní univerzitě.

  Samozřejmě ne u každého pacienta se projeví stejný soubor příznaků. Při agresi může hrát roli také situační kontext, tedy zda pacient pociťuje strach z míst nebo lidí, které nepoznává,“ řekl.

  Japonsko, země starých

  Japonsko má jednu z největších populací starších lidí na světě. Podle vládních záznamů je více než 20 % jeho obyvatel starších 65 let a počet japonských stoletých obyvatel se zvyšuje.

  Demence postihuje především starší osoby a předpokládá se, že v Japonsku žije více než 4,6 milionu lidí, kteří trpí tímto onemocněním. Podle odborníků se jejich počet bude s pokračujícím rychlým stárnutím země výrazně zvyšovat.

  Násilné trestné činy spáchané japonskými pacienty s demencí jsou vzácné. V roce 2014 však došlo k podobnému případu jako v případě Tomizawy: 72letý muž s demencí uškrtil v hospici 82letou ženu. Vzhledem ke svému stavu dostal zkrácený trest odnětí svobody na tři roky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS