-5.5 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
Protext ČTKJaká je role a kde je hranice veřejnoprávního a soukromého média

Jaká je role a kde je hranice veřejnoprávního a soukromého média

Praha 29. října 2024 (PROTEXT) – Role veřejnoprávních a komerčních médií ve veřejném prostoru, ekonomika a důvěryhodnost médií byly hlavními tématy debaty, kterou uspořádal Klub finančních ředitelů. Hostitelem setkání členů klubu se zástupci veřejnoprávních a komerčních médií, které se uskutečnilo ve středu 23. října, byla Česká tisková kancelář.

Pozvání do diskuse přijali z veřejnoprávních médií generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a generální ředitel České tiskové kanceláře Jaroslav Kábele. Ze soukromých médií se zúčastnili předsedkyně správní rady České unie vydavatelů Libuše Šmuclerová, předseda Asociace online vydavatelů Libor Matoušek a strategický ředitel skupiny A11 Ondřej Fér. Diskusní setkání moderoval Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů.

Z debaty vyplynulo, že role veřejnoprávních médií je nezastupitelná. Současný duální systém, kdy vedle sebe existují veřejnoprávní a komerční média je správný. Nikdo nic lepšího zatím nevymyslel. Klíčovou rolí veřejnoprávního média je poskytování ověřených a pravdivých informací společně s bojem proti dezinformacím napříč diváckým a posluchačským spektrem. Nejde tedy o to, aby se médium přizpůsobilo diváckému vkusu, ale zajistilo relevantní informaci, i když není příjemná. Proto musí být veřejnoprávní médium nezávislé z pohledu obsahu i ekonomického. Rozhlasový a televizní poplatek je nevyhnutelný. Výše poplatku musí být navázána na cenu vstupů a současně, získané prostředky musí být vynaloženy efektivně, shodli se účastníci diskuse, tedy zástupci veřejnoprávních i komerčních médií.

Rozhlasový poplatek od roku 2005 činí 45 Kč a televizní od roku 2008 135 Kč na základě platné legislativy. Dokážete si představit, že byste od roku 2005, resp. od roku 2008 pracovali za stejnou mzdu, byli jste motivováni a odváděli stejný výkon? Pokud bychom vzali v potaz inflaci, poplatek za rozhlas by se pohyboval okolo 73 Kč a za televizi a úrovni 214 Kč. Požadavek veřejnoprávních médií je 55 Kč (versus inflace 73 Kč) a u televize 160 Kč (versus inflace 214 Kč). Pokud bychom vzali v potaz výkon (hodiny odvysílaného času a produkce versus poplatek), budou náklady na jednu hodinu vysílání trvale klesat, což svědčí o efektivnosti vynaložených prostředků. Tento ukazatel se pravidelně společně kvalitou obsahu vyhodnocuje např. ve Velké Británii nezávislou komisí. „Tento institut nám v ČR chybí,“ dodává Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů. O faktu, že by měl poplatek za televizi i rádio vzrůst, se shodli také všichni účastníci diskuse, stejně jako na faktu, že diverzita příjmů (poplatek + výnosy z reklamy, sponzoringu) je zdravá.

Specifikou a novým fenoménem jsou sociální média, která na rozdíl od klasických médií nepodléhají žádné regulaci. A to je velký úkol, který se musí řešit.

A něco na závěr, patří nebo nepatří Star Dance na veřejnoprávní televizi? Ano, patří, shodli se na závěr všichni účastnící diskuse.

Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama