Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Jak zvýšit energii, když sedíte celý den u kancelářského stolu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tyto jednoduché strategie vás promění z počítačové zombie na energií nabitého člověka za méně než minutu.

  Je 15:00, sedíte u počítače u svého stolu a vaše oční víčka jsou stále těžší a těžší. Než si půjdete ke kávovaru udělat další dvojité espresso, nebo začnete kvůli nesoustředěnosti procházet Instagram, zvažte následující tip. Spousta malých změn vám může pomoci zbavit se pomalosti, zvýšit soustředění i energii. A mnohé z nich zaberou dokonce méně než minutu vašeho vzácného času.

  Pro zvýšení energie narovnejte páteř

  Ve studii San Francisco State University z roku 2018 bylo 125 vysokoškolských studentů požádáno, aby od čísla 843 postupně odečítali číslo 7 a to po dobu 15 sekund. Jedna skupina studentů seděla vzpřímeně, s rovnými rameny a byli uvolněni, druhá skupina seděla shrbeně. Padesát šest procent studentů uvedlo, že bylo snazší provádět matematiku ve vzpřímené poloze.

  „Shrbená pozice je obranná pozice, která brání abstraktnímu myšlení,“ říká spoluautor studie Erik Peper, PhD, profesor holistického zdraví na San Francisco State University. „Přemýšlejte o tom z evoluční perspektivy: Blíží se k vám tygr, takže se schoulíte, abyste se ochránili. Nezajímá vás budoucnost ani minulost, jen přítomnost. Když jste u stolu shrbení, v podstatě to vypne mozek, takže nemůžete myslet tak jasně.“

  Peper říká, že matematika je metaforou pro jakoukoli kognitivní činnost, bez ohledu na to, zda jste webový vývojář, učitel, lékař, hudebník nebo veřejný mluvčí. Vyzkoušejte několik jeho návrhů na zlepšení držení těla i výkonu v práci:

  Požádejte kolegu nebo kamaráda, aby vás vyfotil, když to nečekáte. Získáte tak nezaujatý pohled na vaši pracovní pozici.

  Nastavte si budík na telefonu, hodinkách nebo počítači, aby se spustil každých 15 až 20 minut. Když se ozve, vstaňte a nějakým způsobem pohněte svým tělem:

  • Udělejte si krátkou procházku, poskakujte nebo tancujte na místě. Předchozí výzkum, který provedl Peper, zjistil, že poskakování výrazně zvýšilo energetickou hladinu studentů poté, co studenti seděli na dlouhé přednášce.
  • Nechte si odborně zkontrolovat zrak. Mnoho případů špatného držení těla je důsledkem toho, že se lidé naklánějí k obrazovce počítače, protože špatně vidí.
  • Práce na notebooku? Téměř jistě se zhroutíte a skloníte hlavu, abyste viděli obrazovku. Jednoduchá oprava: Kupte si odnímatelnou klávesnici a postavte svůj notebook na podložku nebo sloupec knih.

  Zvyšte energii pomocí minilekce jógy

  „Čím více svalové hmoty máte, tím více energičtí se budete cítit,“ říká Mark Moyad, MD, MPH, který je ředitelem Preventivní a alternativní medicíny na University of Michigan. „Dokonce i 1% nárůst svalové hmoty vám poskytne metabolický nárůst. A to znamená více energie.“

  Moyad dělá kliky, aby se vymanil ze strnulé polohy u desky stolu. Nebo vyzkoušejte krátkou sekvenci vinyasy, jejíž některé pozice stimulují energii a soustředění. Vaše tělo má veškerou váhu, kterou potřebuje k budování svalové hmoty, takže se obejdete bez pomůcek.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS