Protext ČTKJak se vypořádat se zamlženými okny?

Jak se vypořádat se zamlženými okny?

Brno 13. ledna 2023 (PROTEXT) – Zima je období, které nemilosrdně prověří stav ventilace všech automobilů. Máme samozřejmě na mysli zamlžená okna. Síť ProfiAuto vám napoví, co může tyto problémy způsobovat a jak si s nimi poradit.

První krok, který by měl mít okamžitý efekt, je důkladně umýt okna z obou stran kvalitní a účinně odmašťující kapalinou. Nezní to jako nic objevného, nicméně mnoho řidičů umývá skla pouze zvenčí a zevnitř je pouze „otírá“, protože je obtížné je opravdu důkladně vyčistit. Takže připomínáme – toto udělejte jako první.

Metodický postup

Dalším krokem je kontrola podlahové krytiny pod koberečky. Cílem je samozřejmě najít vlhkost. Pokud se objevuje, je naprosto nezbytné zjistit její příčinu – možná někde podlaha netěsní v důsledku koroze nebo se ucpaly odtoky zkapalněné vody z klimatizačního systému. Bez vyřešení těchto problémů k žádnému velkému zlepšení stavu, bohužel, nedojde. Vkládání novin nebo rozsypání podestýlky pro kočky je pouze polovičním řešením. Ano, vlhkost se vsákne, ale s dalšími srážkami se objeví nová, takže se skla začnou znovu zapařovat.

Dále je čas zkontrolovat stav kabinového filtru. Špinavý a přeplněný filtr je nejčastější příčinou zamlžených oken (kromě vlhkosti podlahy). V případě problémů s viditelností ho tedy musíme co nejdříve vyměnit.

„Mnoho řidičů si klade otázku: má smysl vyměnit kabinový filtr bez profesionálního odstranění plísně či dezinfekce systému? Opravdu to není ideální řešení, ale bezpochyby to pomůže proti zapařování skel,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel projektu ProfiAuto v České republice a na Slovensku. „Koneckonců můžete systém vydezinfikovat i sami. Sice se to nevyrovná návštěvě autoservisu, ale pokud všechny přípravky použijete správně, alespoň do jisté míry to problém vyřeší.“

Při příležitosti výměny filtru je samozřejmě nutné co nejlépe vyčistit přihrádku, ve které je umístěn. Nejlepší je použít vysavač. Foukání stlačeným vzduchem je riskantní, protože může do celého systému navát nečistoty.

Co možná nevíte

Vedle běžných důvodů zamlžených oken popsaných výše, je dobré poukázat na další tři, které nejsou tak časté.

Za prvé – co mnozí nevědí – všechna auta mají kromě přívodů vzduchu do kabiny taky výstupní otvory. Nejčastěji se nacházejí v oblasti zadní police, zadních sloupků a různě v kufru. Proto se vyplatí ze zavazadlového prostoru vytáhnout vše, co jde, ideálně včetně čalounění, a hledat něco, co připomíná větrací mřížky nebo pružné, odstranitelné plastové krytky. Je třeba zkontrolovat, zda jsou průchodné a zda je neucpává například něco, co neustále vozíte v kufru.

Druhá věc je systém vytápění. Musí být vzduchotěsný a výkonný. Dokonce i drobné netěsnosti vytápění vytvářejí usazeniny na sklech. Taky můžete cítit charakteristický pach glykolu. Pokud se vůz nedostatečně zahřívá, těžko v zimě dostatečně vysušíte interiér, takže tento problém odbourejte třeba výměnou termostatu. U některých modelů, například Peugeot 407, se běžně porouchává řízení přívodu vzduchu (nejde nastavit teplotu nebo nasměrovat přívod vzduchu tam, kde je potřeba). Právě v tomto vozu oprava vyžaduje demontáž palubní desky, takže je obtížná a časově náročná, nicméně s touto záležitostí je dobré se vypořádat co nejdříve.

Nakonec připomínáme kontrolu kvality provozu elektrického ohřevu zadního okna (a předního, pokud je jím vybaveno). Elektrické vyhřívání si velmi rychle s párou poradí, takže pokud ho máte, mělo by řádně fungovat. Každý řidič by si měl poradit s kontrolou nebo výměnou pojistek. Pokud je ale problém v instalaci, vyplatí se navštívit nejbližší autoservis sítě ProfiAuto.

„Zamlžená okna jsou velmi častým problémem. Naštěstí se to ve většině případů dá efektivně vyřešit za nevysoké náklady,“ dodává Jindřich Krejčí. „Pro vlastní pohodlí a bezpečnost je ale dobré se tomuto problému věnovat co nejdříve, dokud nejsou venkovní podmínky ještě horší.“

Kontakt:

Adam Zbiejczuk / Influencer.cz

http://www.influencer.cz | http://www.zbiejczuk.com

skype: zbiejczuk

Doporučujeme

SpaceX chystá rekordní vstup na burzu

SpaceX plánuje největší vstup na burzu v historii. Firma Elona Muska chce získat až 75 miliard dolarů a její hodnota by se mohla přiblížit 1,77 bilionu dolarů. Pokud se odhady naplní, Musk by se mohl stát prvním bilionářem světa.

Řím odklízí škody po prudké bouři

Řím po středeční bouři odstraňuje popadané stromy, poškozené stánky a následky lokálních záplav. Silný vítr zasáhl hlavně severní a severovýchodní části města, kde lámal větve, ničil přístřešky a komplikoval dopravu. V některých ulicích voda zaplavila vozovky a auta zůstala stát v hlubokých kalužích. Úřady zatím řeší hlavně zprůjezdnění ulic a zabezpečení míst, kde hrozí další škody.

V Texasu se objevil nebezpečný masožravý parazit bzučivka. Vědci ji měli za téměř vyhubenou

V jižním Texasu se znovu vyskytla parazitická moucha bzučivka lidožravá, jejíž larvy se živí masem teplokrevných zvířat. Jde o první potvrzený případ v této oblasti od roku 1966 a ojedinělý návrat škůdce, který byl ve Spojených státech před desítkami let prakticky vymýcen.

Zázrak na Everestu. Pohřešovaný Šerpa byl po dnech bez jídla a kyslíku zachráněn

Na Mount Everestu skončilo pátrání, které už mnozí považovali za beznadějné. Nepálský horský průvodce Dawa Sherpa přežil téměř týden ve vysoké nadmořské výšce bez jídla a bez přídavného kyslíku. Záchranáři ho našli ve chvíli, kdy se vlastními silami pokoušel dostat zpět do základního tábora.

Vědci varují před nevyhnutelnou vlnou tsunami ve Středomoří

Slunné pláže francouzské Riviéry sice na první pohled nevypadají jako kulisy pro živelnou katastrofu, ale vědci varují před hrozbou, kterou si většina lidí vůbec nepřipouští. Historická data i moderní počítačové modely ukazují, že ničivé vlny už v minulosti na tamní pobřeží udeřily a tento scénář se může kdykoliv opakovat. Vzhledem ke specifickým podmínkám navíc hrozí, že masa vody zasáhne pevninu s minimálním předstihem a tradiční varovné systémy tak nemají šanci včas zareagovat.

Na 80 procent. Jev El Niño je letos nevyhnutelný, upozorňuje WMO

Klimatický jev El Niño udeří v létě s pravděpodobností 80 procent. Světová meteorologická organizace odhaduje jeho setrvání do podzimu na 90 procent. Síla El Niña zůstává nejistá, meteorologové však očekávají spíše vysokou intenzitu.

Po izraelských náletech na město Gaza je nejméně osm mrtvých a 15 zraněných

Při izraelských náletech na město Gaza bylo dnes nad ránem zabito nejméně osm lidí a dalších nejméně 15 osob bylo zraněno, napsala s odvoláním na úřady agentura AFP. Izrael v Pásmu Gazy provádí útoky téměř denně navzdory příměří uzavřenému na podzim.

Nucenou práci netolerujeme! USA chtějí uvalit nová cla na 60 zemí

Spojené státy oznámily uvalení nových cel na desítky obchodních partnerů kvůli jejich nečinnosti v boji proti nucené práci. Evropská unie (EU) označila cla za nezákonná. Jak je tato moderní forma otroctví ve světě rozšířená?

Státy EU daly podle Kyjeva zelenou prvnímu kroku v přístupových jednáních

Členské státy EU daly zelenou zahájení jednání s Ukrajinou a Moldavskem o první skupině témat týkající se přístupových rozhovorů, napsala ve středu pozdě večer na sociální síti X ukrajinská premiérka Julija Svyrydenková. Ukrajina zahájila rozhovory o přistoupení k EU v létě 2024, více než dva roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu, a dosud je blokovalo Maďarsko.

Korejské komunální volby vyhrála vládní strana, prohrála ale boj o Soul

Jihokorejská vládní liberální Demokratická strana (DS) ve středečních komunálních volbách zvítězila ve většině volebních obvodů. Nezískala však klíčový post starosty metropole Soulu, což představuje překážku v úsilí o získání pevnějšího politického mandátu pro prezidenta I Če-mjonga, napsala dnes agentura AP.

Trump má problém. Republikáni se od něj začínají odvracet

Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa stále více rozděluje republikány. Po silné kritice části vlastní strany upustil šéf Bílého domu od plánů na zřízení fondu v hodnotě téměř 1,8 miliardy dolarů, který měl mimo jiné vyplácet útočníky na Kapitol. Sněmovnou navíc prošla rezoluce o omezení Trumpových válečných pravomocí. Pro hlasovali čtyři republikáni.

Severní Korea představila nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu navštívil nový závod na výrobu paliva pro jaderné bomby a oznámil plány na několikanásobné posílení jaderných sil země. Odhalení továrny souvisí s Kimovými opakovanými sliby rozšířit jaderný zbrojní program, aby se KLDR mohla vypořádat s tím, co označil jako eskalující vojenské hrozby ze strany USA, napsala agentura AP.

Ukrajinský útok na krymský Simferopol si vyžádal tři mrtvé a sedm zraněných

Při nočním ukrajinském útoku na město Simferopol na Ruskem anektovaném Krymu dnes zemřeli nejméně tři lidé a dalších sedm bylo zraněno. S odvoláním na úřady to napsaly agentury AFP a Reuters.

Izrael a Libanon se dohodly na obnovení příměří, v Libanonu budou bezpečné zóny

Izrael a Libanon se ve středu dohodly na prodloužení křehkého příměří a zřízení několika bezpečnostních zón na libanonském území, kam by nesměli vstoupit příslušníci militantního hnutí Hizballáh. Podmínkou příměří je úplné zastavení palby ze strany hnutí a vyhoštění všech jeho členů z oblasti jižně od řeky Lítání. Obě země také odsoudily útoky Íránu na země v regionu a jeho narušování stability na Blízkém východě, uvedli ve středu po dvoudenním jednání ve Washingtonu ve společném prohlášení zástupci USA, Libanonu a Izraele.

Trump přicestuje na červencový summit NATO v Ankaře, potvrdil Rubio

Americký prezident Donald Trump se zúčastní summitu Severoatlantické aliance, který se bude konat na začátku července v Ankaře, potvrdil dnes podle agentur ministr zahraničí USA Marco Rubio. Mohlo by se podle něj jednat o nejdůležitější schůzku v historii NATO, jelikož je prý třeba některé věci objasnit a napravit. O Trumpově plánu přicestovat na summit dnes už psala turecká média s odkazem na své zdroje. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan rovněž uvedl, že s Trumpovou účastí na jednání Turecko počítá.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama