Protext ČTKJak se chránit před vysokými cenami energií, jak vybrat dřevostavbu nebo vytápění?...

Jak se chránit před vysokými cenami energií, jak vybrat dřevostavbu nebo vytápění? Odpovědi dá FOR PASIV

Praha 31. ledna 2023 (PROTEXT) – Souběh veletrhů FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM proběhne ve dnech 9. až 11. února a uvede novinky i osvědčené technologie odvětví energeticky úsporného bydlení i oblasti vytápění. Akce také nastíní, jak se chránit před vysokými cenami energií, a umožní návštěvníkům bezplatné konzultace s odborníky v poradenských centrech. Připraven je i program pro odborníky a širokou veřejnost a k oborové komplexnosti celé události přispěje také souběžný veletrh Střechy Praha. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.

Energetické úspory v domácnostech jsou stále téma, na které se zaměřuje většina Čechů. Někteří je řeší z pohledu úprav stávajícího bydlení, jiní vybírají mezi nejmodernějšími technologiemi energeticky úsporného bydlení při plánování novostaveb. „Veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM již za pár dní nabídne nejkomplexnější varianty napříč obory, největší počet výrobců i dodavatelů na jednom místě i unikátní možnost bezplatných konzultací od profesionálů,“ řekla ředitelka veletrhu Kateřina Maštalířová.

Pro návštěvníky, kteří již své bydlení mají a pouze hledají možnosti, jak eliminovat výdaje za energie, nabídnou vystavovatelé hned několik způsobů. Své zastoupení budou mít v Letňanech tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, fotovoltaické systémy, technologie větrání i klimatických modulů. Nebude chybět pestrá nabídka vytápěcích systémů, krbů, kamen, kotlů, moderních přímotopů či topných těles, produktů pro vyhřívání podlah, ale také venkovních ploch či moderní stavební materiály. S novinkami se budou prezentovat významné značky a vystavovatelé jako Zehnder, Štorc TZB, Nilan, V-systém elektro, AC Heating, Heluz, Wienerberger a další.

Jak je možné snížit náklady na energie stávajícího bydlení, i když chybí finance a je potřeba rychle jednat, to poradí na souběhu FOR PASIV pracovníci Státního fondu životního prostředí ČR. Ten ve spolupráci s MPSV ČR připravil projekt Nová zelená úsporám Light. Program nabízí okamžitou finanční podporu až 150 tisíc Kč pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy na rychlé a jednoduché zateplení domů. Zateplení fasády, střechy, stropů, podlah i výměna oken a vchodových dveří přinesou okamžité snížení spotřeby na vytápění. Peníze žadatelé dostanou předem a k elektronické žádosti není potřeba složité papírování.

Novinky a zajímavosti poznají i ti návštěvníci veletrhů, kteří se chystají svůj domov teprve budovat a vybírají mezi nízkoenergetickými a ekologickými stavbami. Široké zastoupení budou mít v Letňanech především dřevostavby prostřednictvím firem RD Rýmařov, Novatop, HK-Dřestav nebo DOMY DNES a další. Například RD Rýmařov nabídne návštěvníkům stavby dodávané na klíč včetně tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny v ceně domu. Většina jejích produktů má už v ceně také základovou desku. V rámci veletrhu zájemcům také nabídne slevu až 500 000 Kč na nový dům, a to i s rezervací termínu pro stavbu domu ještě letos. Společnost DOMY DNES zase umožní vyzkoušet si unikátní aplikaci s rozšířenou realitou. Ta zájemcům slibuje možnost virtuálně si projít svůj budoucí dům nebo si porovnat různé typy dispozic.

Přednášky i zábava

Doprovodný program nabídne pestré portfolio přednášek a akcí. Například ve čtvrtek 9. února od 11:30 bude možné seznámit se s přístupy k ozeleňování střech, k trendům i směřování ve světě. Od 14:30 se uskuteční přednáška na téma Jak (ne)utopit moderní dřevostavbu. Její přednášející poradí, na co je třeba myslet při projektování a realizaci osazení dřevostavby do terénu. O tom, jak se chránit před vysokými cenami energií a jaké jsou možnosti dotací, budou referovat odborníci z G SERVIS ve čtvrtek od 15 hodin. Jak na úsporné bydlení, to prozradí v pátek 10. února od 14:30 zástupci Státního fondu životního prostředí ČR. Cech kamnářů ČR připravil na souběh přednášku Spalování dřeva a ekologie, která začne v pátek v 15:30 hodin. Návštěvníci, kteří se zajímají o stavební systémy, načerpají vědomosti i cenné rady na přednášce Srovnání jednotlivých stavebních systémů pro stavbu pasivních domů v sobotu 11. února od 14:30. Na veletržním souběhu se nebudou nudit ani děti. Pro rodiny i samotné dospěláky připravili organizátoři ve spolupráci s organizací PEFC pro podporu zalesňování speciální akci Zasaď si svůj žalud! Vypěstuj strom a podpoř zalesňování.

Veletržní trojlístek FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM obohatí také souběžná akce Střechy Praha, která je největší akcí v oboru střech v České republice a střední Evropě s tradiční účastí nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů. Více na www.forpasiv.cz.

Doporučujeme

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.

Stažení amerických vojáků z Německa budí obavy v NATO

Spojené státy stáhnou z Německa zhruba pět tisíc vojáků. Pentagon uvedl, že jde o výsledek revize americké vojenské přítomnosti v Evropě. Stahování má být dokončeno během šesti až dvanácti měsíců.

Britská vláda by podle Starmera mohla zakázat některé propalestinské pochody

Britský premiér Keir Starmer uvedl, že vláda by za určitých okolností mohla zakázat propalestinské pochody kvůli "kumulativnímu dopadu", který mají demonstrace na židovskou komunitu, píše agentura Reuters. Děje se tak poté, co byli ve středu v Londýně pobodáni dva Židé.

Trump vtipkoval, ale naznačil invazi na Kubu

Americký prezident Donald Trump naznačil, že po případném dokončení vojenské operace v Íránu by se Spojené státy mohly zaměřit i na Kubu.

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama