menu

17.6 C
Czech
Středa 21. května 2025

Pavel: Bez koordinace Evropy s USA může být výsledek jednání o Ukrajině škodlivý

Pokud nebude dostatečná koordinace mezi Evropou a Spojenými státy při jednáních, která vede americký prezident Donald Trump o řešení konfliktu na Ukrajině, může být výsledek jednání škodlivý pro Ukrajinu i pro Evropu. Na konferenci reVize Česka to dnes řekl prezident Petr Pavel. Evropští lídři podle něj musí americké administrativě neustále vysvětlovat, že mír na Ukrajině bude důležitý pro celou Evropu.

Trump po telefonátu s Putinem mluví o zahájení rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Kreml je zdrženlivější

Americký prezident Donald Trump po více než dvouhodinovém telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem oznámil, že Ukrajina a Rusko okamžitě zahájí rozhovory o příměří. Jako vhodné místo k jejich uskutečnění navrhnul Vatikán. Putin však uvedl, že je pouze připraven spolupracovat s Ukrajinou na memorandu o budoucích mírových rozhovorech.

Jak regulovat AI i nové technologie a nebrzdit inovace? Den ÚNMZ a ČAS hledal odpovědi

Reklama

Dům hrůzy: Žena žila skoro rok s mumifikovaným tělem svého syna

Ne, tohle není scéna z hororového filmu. Obyvatele jedné čtvrti v americkém New Orleans znepokojoval stav místního domu natolik, že na jeho majitelku několikrát podali stížnost u policie. Ta nakonec uvnitř našla její děsivé tajemství.

Praha 20. května 2025 (PROTEXT) – Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) a Česká agentura pro standardizaci (ČAS) obnovily tradici a uspořádaly Den ÚNMZ a ČAS. Letos byl tento event zaměřený na roli standardizace, metrologie a zkušebnictví v oblastech AI, zdravotnických prostředků a udržitelných technologií ve stavebnictví a energetice. Tři panelové diskuse, moderované Janou Peroutkovou z České televize, propojily pohledy státní správy, akademického i soukromého sektoru. Panelisty byli primárně odborníci a odbornice na inovace, bezpečnost výrobků, technologií zaváděných na český trh, příslušná evropská nařízení a konkurenceschopnost ČR.

Den ÚNMZ a ČAS shromáždil odborníky a odbornice z regulace, průmyslu a standardizace k diskusi o dopadech evropských a národních pravidel na rozvoj klíčových technologií (především AI), zdravotnických prostředků a procesů ve stavebnictví.

„Regulatorní požadavky mají vznikat na principu konsenzu zainteresovaných stran. Máme zájem vytvářet prostředí, kde je spotřebitel a uživatel chráněn, ale komerční sektor není svázán nadměrnou byrokracií,“ řekl v úvodu akce předseda ÚNMZ Jiří Kratochvíl. Doplnil jej generální ředitel ČAS Zdeněk Veselý: „Evropská legislativa nám dává šanci implementovat pravidla na národní úrovni tak, abychom posílili konkurenceschopnost v odvětvích, kde máme tradici, know-how a kvalitní lidi. Jako příklad uvedu rozvoj a implementaci AI v automobilovém průmyslu.“

AI potřebuje zapojení firem a méně byrokracie

První panel se věnoval české implementaci AI Actu, kterou brzy projedná vláda. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Jan Kavalírek zdůraznil, že umělá inteligence má potenciál posílit ekonomiku a zlepšit životní úroveň, pokud bude regulace úspěšná. Klíčové podle něj bude, jak vláda k implementaci přistoupí a jaké finanční prostředky na ni vyčlení.

Jiří Kratochvíl (ÚNMZ) zdůraznil roli úřadu a agentury: „ÚNMZ umí být oznamujícím orgánem pro posuzování shody v celé řadě technologických oblastí. Oblast AI má potenciál být další, a to velmi významnou. ČAS sleduje tvorbu mezinárodních a evropských standardů a bude tak konat i pro oblast AI.“ Zdeněk Veselý (ČAS) doplnil: „Za ÚNMZ i ČAS apeluji na české firmy, aby se zapojily do tvorby norem pro AI. Díky jejich proaktivnímu přístupu a kooperaci s námi může vzniknout příznivý ekosystém s jasnými pravidly. Vyzývám firmy, aby se inspirovaly průmyslníky, jako byli například Kolben či Škoda, a pomohly utvářet standardy v tomto novém odvětví. Jsme připraveni jim maximálně vycházet vstříc i otevírat dveře na klíčových místech.“

Zástupci podniků považují byrokracii za hlavní překážku rozvoje AI. Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy upozornila, že AI Act je příliš byrokratický a Evropa již v tomto ohledu „překročila regulační Rubikon“. Byrokratická zátěž může způsobit, že Evropa, včetně Česka, zaostane v rozvoji i implementaci AI za Čínou a USA. Lukáš Benzl z České asociace AI navrhl, aby se ČR prezentovala jako země přívětivá k AI, s regulačním rámcem, který maximálně podpoří její rozvoj. Petr Stiegler z Hospodářské komory ČR zdůraznil potřebu rychlého jednání a vytvoření jednoduchých a flexibilních pravidel, aby EU včetně Česka neztratila konkurenční výhodu v globálním závodě o AI.

Přísná regulace zdravotnických prostředků

Druhá diskuse se zaměřila na regulaci zdravotnických prostředků podle nařízení EU 2017/745 (MDR), která patří mezi nejpřísnější. Karolína Peštová ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vysvětlila, proč jsou striktní pravidla nezbytná pro bezpečnost pacientů. Přísnější regulace v EU byla reakcí na závažné případy pochybení, jakým byl například skandál francouzského výrobce prsních implantátů, ale také na potřebu sjednocení požadavků vzešlých z rozvoje. Takové požadavky měly být i podle staré legislativy uplatňovány, ale nemohly být řádně vymáhány. Jiří Heš z Institutu pro testování a certifikaci připomněl, že tento výrobce používal kvalitní silikon pouze při kontrolách, zatímco běžně využíval stavební silikon, což poškodilo tisíce zákazníků. Tyto případy odhalily nedostatečnou možnost kontroly kvality a vedly k nutnosti posílit postavení oznámených subjektů a kontroly nad trhem.

Panelisté, včetně Jiřího Tesaře z Českého metrologického institutu, kritizovali nadměrnou administrativní zátěž. Tesař uvedl, že certifikace je časově i finančně náročná, což může být pro malé výrobce likvidační. Jakub Král z Porta Medica a Petr Mašek z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků navrhli zjednodušení byrokratických procesů, aby především menší firmy nebyly vytlačovány z trhu. Diskuse zdůraznila napětí mezi potřebou zajistit bezpečnost a administrativními překážkami, které brzdí certifikační proces. Svatava Lagronová z ÚNMZ popsala, jak Úřad pomáhá sjednocovat standardy a podporuje oznámené subjekty v procesu jmenování, aby mohly výrobcům provést kompletní posouzení shody a udělit příslušné certifikáty. Vzájemná komunikace mezi úřady a průmyslem společně s aktivní spoluprací s Evropskou komisí je cestou, jak prosadit požadované změny.

Bezpečnost udržitelných technologií i materiálů

Třetí panel se zabýval udržitelnými technologiemi a materiály ve stavebnictví. Štěpán Hofman z Ministerstva průmyslu a obchodu a Robert Jára z ČVUT UCEEB zdůraznili potřebu vyvážit inovace a bezpečnost. Jára ocenil chystanou normu ČSN, inspirovanou Německem a Skandinávií, která od letošního léta umožní výstavbu vícepodlažních kombinovaných staveb, včetně dřevostaveb, do výšky 22,5 metru.

V souvislosti s dřevostavbami byla diskutována požární bezpečnost, a to nejen budov, ale i technologií obnovitelných zdrojů energie a elektromobility. Michal Valouch z Hasičského záchranného sboru ČR zdůraznil, že uvolnění regulací, například u fotovoltaik do 100 kW, přináší větší svobodu, ale zároveň zvyšuje odpovědnost. Projekty musí být kvalitní, s odbornou montáží a spolehlivými komponenty, aby byla zajištěna požární, technická i ekologická bezpečnost.

Bezpečnost a jednotné standardy zmiňoval i Zdeněk Veselý (ČAS) u tématu druhotného využití bateriových úložišť: „Nás v druhotném využití – například pro výkonovou rovnováhu v přenosové síti – nebrzdí chybějící legislativa. Limitem je absence jasných standardů a jednotných pravidel s důrazem na požární bezpečnost i bezpečnost kybernetickou. Nesmíme dopustit, aby někdo kvůli nedostatečnému zabezpečení bateriových úložišť ohrozil funkčnost naší elektrické přenosové sítě. Právě na téma jednotných standardů budeme v červnu jednat se zástupci distributorů elektřiny.“ 

Štěpán Hofman z MPO zdůraznil význam standardů pro druhotné využití bateriových úložišť a uvedl, že ministerstvo eviduje desítky projektů, jejichž realizace na těchto normách závisí. Dodal, že MPO pracuje na revizi surovinové politiky, která podpoří recyklaci a zajistí dostupnost materiálů, jako je štěrk pro stavebnictví, zejména pro strategicky důležitou výstavbu státní infrastruktury.

Závěr a výhled

Den ÚNMZ a ČAS podtrhl klíčovou roli standardizace při podpoře inovací a bezpečnosti v dynamicky se rozvíjejících odvětvích. ÚNMZ a ČAS se zavázaly pokračovat v podpoře českých firem prostřednictvím tvorby norem, vzdělávání a odborného poradenství. Akce zdůraznila potřebu spolupráce mezi státními institucemi, průmyslem a akademickou sférou, aby ČR využila potenciál AI napříč obory i potenciál udržitelných technologií na evropském i globálním trhu.

 

Kontakt: www.unmz.gov.cz

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruský prezident Putin navštívil Kurskou oblast, jejíž část ovládala Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Kurskou oblast na západě Ruska. Setkal se tam s místními dobrovolnickými organizacemi a navštívil stavbu jaderné elektrárny Kursk II, oznámil dnes Kreml. Putinova návštěva se uskutečnila v úterý 20. května, napsal list Kommersant na svém webu.

Izrael povolil humanitární pomoc ze Spojených arabských emirátů. Do Gazy míří potraviny i péče pro kojence

Izrael odsouhlasil dodávku humanitární pomoci ze Spojených arabských emirátů. Do Pásma Gazy míří potraviny, suroviny pro pekárny a potřeby pro malé děti. V první fázi má zásilka pomoci zhruba patnácti tisícům lidí.

Čeští mladíci nestačili na Italy, rozhodl zkrat před poločasem

Na úvod evropského šampionátu do 17 let podlehli čeští fotbalisté Itálii 1:2. V albánském Durrësu je stál body výpadek na konci prvního poločasu. Dva inkasované góly během čtyř minut rozhodly, že ani bojovný výkon po přestávce nestačil.

Trump oznámil vesmírný štít Golden Dome za 175 miliard dolarů

Donald Trump chce Spojené státy ochránit pomocí nové obranné technologie. Ohlásil vznik vesmírného protiraketového štítu Golden Dome, který má zachytit střely ve všech fázích letu. Projekt má stát 175 miliard dolarů a být hotový do ledna 2029.

Češi podlehli USA, ve čtvrtfinále mohou narazit znovu

Čeští hokejisté zakončili skupinu porážkou 2:5 se Spojenými státy. Navzdory dobrému startu zůstali ve skupině B až třetí a jejich další soupeř zatím není jistý. Ve hře je znovu tým USA, ale také Kanada nebo Švédsko.

Elon Musk chce zůstat šéfem Tesly ještě pět let, politiku omezí

Elon Musk oznámil, že i přes tlak ze strany investorů a veřejnosti hodlá zůstat výkonným ředitelem Tesly minimálně dalších pět let. Toto prohlášení učinil na ekonomickém fóru v Kataru, kde komentoval svou budoucnost v čele automobilky i vazby na administrativu Donalda Trumpa.

Pašerák migrantů byl v Británii odsouzen na 25 let. Do Evropy dostal tisíce lidí

Egyptský rybář Ahmed Ramadan Mohamad Ebid stál v čele rozsáhlé sítě, která během několika měsíců propašovala přes Středozemní moře téměř 3 800 migrantů. Teď ho za to britský soud poslal na 25 let do vězení.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nová Toyota RAV4 ujede na elektřinu sto kilometrů

Automobilka Toyota představila další generaci svého populárního modelu RAV4. V evropské verzi se opět bude nabízet s hybridním a plug-in hybridním systémem pohonu.V případě...

V OREA jsou sezónní pracovníci důležitou součástí týmu

Praha 21. května 2025 (PROTEXT) - Stabilní zázemí, přátelská atmosféra a reálná šance na kariérní růst – to jsou hlavní důvody, proč se sezónní...

CE.ENERGY: Partner, na kterého se můžete spolehnout

Praha 21. května 2025 (PROTEXT) - Když na konci dubna zasáhl Španělsko a Portugalsko bezprecedentní blackout, tisíce domácností a firem se ocitly ve tmě....
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruský prezident Putin navštívil Kurskou oblast, jejíž část ovládala Ukrajina

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Kurskou oblast na západě Ruska. Setkal se tam s místními dobrovolnickými organizacemi a navštívil stavbu jaderné elektrárny Kursk II, oznámil dnes Kreml. Putinova návštěva se uskutečnila v úterý 20. května, napsal list Kommersant na svém webu.

Izrael povolil humanitární pomoc ze Spojených arabských emirátů. Do Gazy míří potraviny i péče pro kojence

Izrael odsouhlasil dodávku humanitární pomoci ze Spojených arabských emirátů. Do Pásma Gazy míří potraviny, suroviny pro pekárny a potřeby pro malé děti. V první fázi má zásilka pomoci zhruba patnácti tisícům lidí.

Čeští mladíci nestačili na Italy, rozhodl zkrat před poločasem

Na úvod evropského šampionátu do 17 let podlehli čeští fotbalisté Itálii 1:2. V albánském Durrësu je stál body výpadek na konci prvního poločasu. Dva inkasované góly během čtyř minut rozhodly, že ani bojovný výkon po přestávce nestačil.

Trump oznámil vesmírný štít Golden Dome za 175 miliard dolarů

Donald Trump chce Spojené státy ochránit pomocí nové obranné technologie. Ohlásil vznik vesmírného protiraketového štítu Golden Dome, který má zachytit střely ve všech fázích letu. Projekt má stát 175 miliard dolarů a být hotový do ledna 2029.

Češi podlehli USA, ve čtvrtfinále mohou narazit znovu

Čeští hokejisté zakončili skupinu porážkou 2:5 se Spojenými státy. Navzdory dobrému startu zůstali ve skupině B až třetí a jejich další soupeř zatím není jistý. Ve hře je znovu tým USA, ale také Kanada nebo Švédsko.

Elon Musk chce zůstat šéfem Tesly ještě pět let, politiku omezí

Elon Musk oznámil, že i přes tlak ze strany investorů a veřejnosti hodlá zůstat výkonným ředitelem Tesly minimálně dalších pět let. Toto prohlášení učinil na ekonomickém fóru v Kataru, kde komentoval svou budoucnost v čele automobilky i vazby na administrativu Donalda Trumpa.

Pašerák migrantů byl v Británii odsouzen na 25 let. Do Evropy dostal tisíce lidí

Egyptský rybář Ahmed Ramadan Mohamad Ebid stál v čele rozsáhlé sítě, která během několika měsíců propašovala přes Středozemní moře téměř 3 800 migrantů. Teď ho za to britský soud poslal na 25 let do vězení.

Ohrožená populace velryb dál řídne, narodilo se málo mláďat

Ohrožený druh velryby má po letošní porodní sezóně málo mláďat, což vyvolalo poplach mezi vědci a ochranáři přírody. Co je alespoň trochu uklidnilo, bylo zjištění, že se k reprodukci přidaly čtyři nové „matky“. Počet samic je ale příliš nízký a odborníci nedokážou odhadnout, jak rychle prořídlá populace poroste.

Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny, v Užhorodu se setkal se Šmyhalem

Český premiér Petr Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny. V Užhorodu se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, s nímž jednal o další podpoře Ukrajiny, hospodářské spolupráci či budoucnosti české ambasády v Kyjevě. Ve východoevropské zemi, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi, šéfa české vlády doprovází ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a ministr zemědělství Marek Výborný. Zatím naposledy byl Fiala na Ukrajině v říjnu 2022, kdy se v Kyjevě uskutečnilo společné zasedání vlád.

Trump chce, aby Jižní Korea platila za americké vojáky. Může ho to vyjít draho

Zatímco se světové státy snaží vyhnout americkým clům dosažením nové obchodní dohody, separátně se rozhodují o navýšení rozpočtu na obranu, aby si udržely americké vojáky na svém území. Americký prezident Donald Trump však nově sdružuje jednání o clech, obchodu a sdílených nákladech na obranu do jedné komplexní dohody.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás