SportJak Mercedes zůstal ohromen Hamiltonovým rychlým přechodem k Ferrari

Jak Mercedes zůstal ohromen Hamiltonovým rychlým přechodem k Ferrari

Lewis Hamilton a jeho blízký přítel, šéf týmu Mercedes Toto Wolff, si před sezónou dlouho neformálně povídali v kuchyni Wolffova domu v Oxfordu. Tradičně to byla příležitost k osobnímu kontaktu a sdílení očekávání od nadcházející sezony, ale ve středu to bylo pozadí nečekaného rozchodu ve Formuli 1. Informaci poskytl deník The Guardian.

Na svých osobních setkáních Wolff a Hamilton v minulosti konstruktivně projednávali detaily nové smlouvy, což bylo velmi užitečné. Tentokrát však Hamilton oznámil svůj záměr přestoupit z Mercedesu do Ferrari. Pro Wolffa i celou Formuli 1 byl tento krok velmi překvapující a nepředvídatelný.

V pátek Wolff poprvé od svého oznámení veřejně promluvil a přiznal, že v předchozích dnech slyšel nějaké zvěsti, ale přesto byl překvapen, když mu Hamilton oznámil své rozhodnutí, což není překvapivé vzhledem k rychlosti, s jakou se celá záležitost odehrála.

F1 je zvyklá na dlouhá, mučivě zdlouhavá a často únavná jednání o smlouvách, která se táhnou celé měsíce. Zdá se, že Hamilton to s typickým nadhledem zvládl téměř výhradně v tajnosti a s nemalým elánem.

Zprávy o tom, že v květnu loňského roku zahájil jednání s Ferrari, byly vyvráceny jak samotným jezdcem, tak i zdroji z jeho okolí. Wolff totiž v pátek prohlásil, že ještě koncem prosince měl pocit, že dvojice pokračuje společně podle plánu s novou dvouletou smlouvou, na které se dohodli v srpnu. „Když jsme vstoupili do vánočního období, byli jsme velmi vyrovnaní,“ řekl Wolff. „Musíte se zeptat Lewise, proč změnil názor,“ dodal.

Sám Lewis Hamilton se k celé záležitosti zatím nevyjádřil, ale je jasné, že Wolffa a Mercedes tento krok zaskočil. A to zejména proto, že Ferrari bylo velmi ochotné jednat rychle a velkoryse, jakmile se zapojilo do jednání s cílem získat sedminásobného šampiona, kterého chtělo již dlouho přesvědčit k přestupu do Maranella.

Podle zprávy deníku The Guardian probíhala jednání velmi rychle, jeden z právníků označil smlouvu za nejrychlejší, jakou kdy v F1 vedl. Ferrari prý bylo „nadšené“ od okamžiku, kdy obě strany zahájily jednání, a nebálo se závazek přijmout. Hamiltonův současný plat se odhaduje na přibližně 40 milionů liber. Podle zdrojů je nabídka Ferrari mnohem vyšší.

Rozhodnutí opustit tým, který považoval za svůj domov od roku 2013 a s nímž získal šest titulů mistra světa, bylo pro Lewise Hamiltona jistě jedním z nejtěžších. Tento krok byl odvážný a riskantní, přinášející novou výzvu bez záruky úspěchu. Nicméně zdá se, že po přijetí tohoto rozhodnutí bylo Hamiltonovo odhodlání a touha závodit za tým Ferrari relativně nenáročné.

„Jakmile spolu začali mluvit, bylo to velmi snadné,“ řekl deníku Guardian jeden ze zdrojů, což se zdá být téměř nepatrné a nevýrazné na něco, co má na sport takový seismický vliv.

Wolff také naznačil, že se domnívá, že Hamilton chtěl delší smlouvu, než měl s Mercedesem. To však bylo zpochybněno zasvěcenými osobami, které trvaly na tom, že to nehrálo v procesu nehrálo rozhodující roli.

Spíše se zdá, že Hamilton věděl, že bude riskovat, ale jak zdůraznil, touží po nové výzvě a zjevně vidí ve Ferrari potenciál, protože se snaží získat vytoužený osmý titul. Dosáhnout toho v červené barvě by možná bylo vrcholem jeho kariéry.

Wolff naznačil, že to byl také risk. „Přestup k Ferrari, možná trochu házení kostkou,“ řekl. Toto tvrzení je jistě částečně pravdivé, ale přesto stojí za zmínku, že Hamilton byl také odvážný, když v roce 2013 přestoupil od McLarenu k Mercedesu, ačkoli to tehdy bylo kritizováno jako riskantní rozhodnutí.

V té době byl mladým a odvážným klukem, který se záměrně rozhodl opustit pohodlné prostředí, které si užíval u McLarenu od svých třinácti let. Dnes už je zkušeným a zralým jezdcem F1, který hlouběji chápe souvislosti a důsledky svého jednání.

I když od těchto dvou okamžiků uplynulo mnoho let a Hamilton se za tu dobu vyvinul jako osobnost, zdá se, že jeho přístup a motivace zůstávají pozoruhodně konstantní. McLaren, stejně jako Mercedes, jeho odchod nečekal.

Zdá se však, že když se Hamilton rozhodne, je tento proces stejně rozhodující jako všechny jeho kroky na trati. Není tedy divu, že Wolff a Mercedes zůstali ohromeni, když ve středu u snídaně padla tato bomba.

Doporučujeme

Air France a Airbus prohrály spor kvůli pádu letu AF447

Pařížský odvolací soud uznal společnosti Air France a Airbus vinnými z neúmyslného zabití v souvislosti s pádem letu AF447 z roku 2009. Při jedné z nejhorších leteckých tragédií ve francouzské historii zemřelo všech 228 lidí na palubě.

Stephen Colbert se rozloučil s The Late Show

Stephen Colbert po jedenácti sezonách končí v čele The Late Show. Jeho odchod uzavírá výraznou kapitolu americké noční televizní zábavy a zároveň otevírá otázky o tom, jak silně dnes do televizního průmyslu zasahuje politika.

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama