-0 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
ZprávyJak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů...

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci, píší The Guardian a AP.

Před pár dny se sešli vůdci Afriky s představiteli Organizace spojených národů (OSN) v Nigérii, kde diskutovali o teroristických hrozbách na kontinentu. Zástupci Burkiny Faso se nezúčastnili, napsal list The Guardian.

Protiteroristická strategie západoafrické země přitom v poslední době pokulhává. Vojenský důstojník a od převratu v roce 2022 faktický vládce Burkiny Faso Ibrahim Traoré doufá, že téměř desetiletý konflikt pomůže ukončit Rusko.

Burkina Faso bojuje proti vzbouřencům napojeným na Islámský stát (IS nebo ISIS) a teroristickou síť Al-Káida. V rámci této dlouhodobé kampaně se přitom nebojí masakrovat civilisty podezřelé či obviněné z terorismu. A to i bez důkazů.

Experti HRW podle agentury AP vyšetřují incident z 25. února, kdy burkinofaská armáda zmasakrovala 223 civilistů včetně 53 dětí. K dispozici mají fotografie, videa, důkazy nalezené na místech poprav a výpovědi přeživších.

Stříleli na vše, co se hýbalo  

Podle vyšetřovatelů vojáci zabíjeli ve dvou od sebe pět kilometrů vzdálených vesnicích – v jedné zavraždili 179 lidí včetně 36 dětí a v druhé 44 osob včetně 20 dětí. Lidskoprávní organizace odsoudila tato zvěrstva jako zločiny proti lidskosti.

Tomu odpovídají i tvrzení přeživších. Podle nich přišli vojáci a obyvatele vesnic obvinili z pomoci džihádistům. „Řekli nám, že nespolupracujeme s armádou, protože jsme ji neinformovali o pohybu džihádistů,“ řekla žena s prostřelenou nohou.

V první vesnici, Soro, vojáci místní obyvatele obklíčili a stříleli do nich. Stříleli i do lidí pokoušejících se skrýt. „Oddělili muže od žen do dvou skupin. Byl jsem zrovna s dalšími lidmi na zahradě, když nás vojáci zavolali,“ uvedl jeden farmář.

Když postupovali směrem k vojákům, začali do nich střílet. „Utíkal jsem za strom, kde jsem se skryl. To mi zachránilo život,“ dodal. V druhé vesnici, Nondin, chodili vojáci od dveří ke dveřím a vodili lidi ven. Nejprve chtěli vidět průkazy totožnosti.

Poté všechny rozdělili do skupin a začali střílet. Stalo se tak jen měsíc poté, co do země v rámci protiteroristické kampaně dorazili ruští vojáci. Podle vyšetřovatelů se však nezdá, že by se masakrů zúčastnili. Vláda to nijak nekomentovala.

Reklama

Doporučujeme

Babiš pojede do Paříže na setkání koalice ochotných, k Okamurovi se nevyjádřil

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý 6. ledna poletí do Paříže, kde se zúčastní jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Řekl to v dnešním videopříspěvku na svých sociálních sítích. Nijak se přitom nevyjádřil k novoročnímu projevu předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury, v němž šéf vládního hnutí SPD kritizoval poskytování zbraní Ukrajině i vedení ukrajinského státu, což vyvolalo ostrou reakci opozice, ale i ukrajinských politiků a diplomatů.

Íránský vůdce připustil oprávněnost protestů, proti výtržníkům chce ale zakročit

Íránský nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, ve své dnešní první veřejné reakci na masové protesty v zemi připustil jejich oprávněnost. Proti demonstrantům, které označil za výtržníky, chce ale zakročit, informovaly agentury.

Trump oznámil zadržení venezuelského prezidenta Madura a jeho odvezení ze země

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl s manželkou Cilií Floresovou zadržen a letecky transportován ze země. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump, který zároveň potvrdil americké údery ve Venezuele. Do svého floridského sídla Mar-a-Lago svolal Trump na 11:00 místního času (17:00 SEČ) tiskovou konferenci. Venezuelská vláda mezitím oznámila, že neví, kde Maduro je, předtím ale informovala o tom, že prezident v zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuela ohlásila rozsáhlé nasazení armády včetně balistických systémů

Venezuela po amerických útocích rozsáhle nasadí své pozemní, vzdušné a námořní síly včetně balistických systémů. Podle agentury AFP to oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Spojené státy dnes podnikly ve Venezuele sérii útoků, při kterých podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zadržely autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuela byla napadena, uvedl prezident Kolumbie

Venezuela byla napadena a čelí raketovému útoku, uvedl dnes kolumbijský prezident Gustavo Petro. Vyzval také k reakci OSN i Organizaci amerických států (OAS). Po zprávách o výbuších a nízkých přeletech letadel nad Caracasem obvinil venezuelský prezident Nicolás Maduro Spojené státy z útoku na vojenské a civilní cíle v několika regionech. V zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuelský prezident vyhlásil výjimečný stav, z útoků obvinil USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes v zemi vyhlásil výjimečný stav. Podle agentury Reuters to uvedla venezuelská vláda, která obvinila Spojené státy z útoků na vojenské a civilní cíle v několika venezuelských státech. Agentury předtím informovaly o sérií explozí v Caracasu. Zpravodajka stanice CBS News v Bílém domě na síti X napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil útoky ve Venezuele včetně vojenských cílů, oficiální vyjádření ale americká vláda dosud neučinila.

Venezuelskou metropolí Caracasem otřásly silné exploze

Venezuelskou metropolí Caracasem dnes otřásly silné exploze, uvedly agentury. Podle AFP, která se odvolává na reportéra na místě, doprovázely výbuchy zvuky připomínající přelet letadel. Část města, která leží poblíž velké vojenské základny, je podle Reuters bez elektřiny.

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama