-10.5 C
Czech
Sobota 10. ledna 2026
ZprávyTéměř 100 mrtvých po izraelském útoku na obytný blok v Gaze. USA označily...

Téměř 100 mrtvých po izraelském útoku na obytný blok v Gaze. USA označily incident za „děsivý“

Nejméně 93 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných po izraelském leteckém útoku na město Beit Lahia v severní Gaze. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem po útoku, který Spojené státy označily za „děsivý“. Informovala o něm agentura Reuters či server BBC.

Záchranáři uvedli, že zasažena byla pětipatrová obytná budova. Videa na sociálních sítích ukazují těla na podlaze zakrytá přikrývkami. Izraelská armáda komentovala, že si je vědoma zpráv, že v úterý byli v oblasti Beit Lahia zraněni civilisté. Dodala, že podrobnosti incidentu se prošetřují.

Izraelské obranné síly (IDF) během posledních dvou týdnů operovaly v severní Gaze, zejména v oblastech Džabalía, Bejt Lahia a Bejt Hanoun.

V nemocnici není personál, IDF ho zatkla

Zdravotníci uvedli, že mezi mrtvými je nejméně 20 dětí. „Řada obětí je stále pod troskami a na silnicích a posádky sanitek a civilní obrany se k nim nemohou dostat,“ uvedlo podle Reuters v prohlášení místní ministerstvo zdravotnictví.

Ředitel nedaleké nemocnice Kamal Adwan v Džabalii Hussam Abu Safia agentuře AFP řekl, že v nemocnici, která se kvůli nedostatku personálu a léků potýká s problémy léčbou pacientů, jsou hospitalizovány i děti.

„V nemocnici Kamal Adwan nezůstalo nic kromě materiálů první pomoci poté, co armáda zatkla náš lékařský tým a pracovníky,“ řekl Abu Safia.

Izraelská armáda minulý týden provedla razii v nemocnici s tím, že ji používají bojovníci Hamásu, připomíná BBC.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller komentoval incident slovy, že USA jsou „hluboce znepokojeny ztrátou civilních životů při tomto incidentu. Byl to děsivý incident s děsivým výsledkem“. Poukázal na „zprávy o dvou desítkách dětí zabitých“ při útoku.

„Tragické následky pro civilisty při posledním úderu jsou další připomínkou toho, proč musíme ukončit tuto válku“, řekl Miller.

Prohlubující se humanitární krize

Izrael tvrdí, že jeho operace v severní Gaze jsou plánovány tak, aby zabránily Hamásu v přeskupování. Obviňuje jeho bojovníky ze skrývání se mezi civilním obyvatelstvem, což Hamás popírá.

V úterním prohlášení IDF uvedla, že zabila 40 „teroristů“ v Džabalii. V centru Gazy za posledních 24 hodin „zlikvidovala mnoho teroristů“, včetně některých, kteří „se pokusili umístit výbušniny do blízkosti jednotek“.

Severní pásmo Gazy, kde statisíce lidí žijí v zoufalých podmínkách, čelí prohlubující se humanitární krizi. Šéf OSN pro lidská práva Volker Türk v pátek řekl, že „izraelská armáda vystavuje celou populaci bombardování, obléhání a riziku hladovění“.

V pondělí izraelský parlament odhlasoval legislativu zakazující palestinské agentuře OSN pro uprchlíky UNRWA působit v zemi. Panují, že dodávky už tak omezené pomoci do Gazy by mohly být vážně ovlivněny.

Reklama

Doporučujeme

Výpadek proudu v Berlíně po sabotážním útoku. Starosta šel hrát tenis

Berlín ochromil rozsáhlý výpadek proudu způsobený sabotáží. Zatímco desítky tisíc lidí zůstaly bez elektřiny v mrazu, vyšlo najevo, že primátor Kai Wegner v klíčových hodinách odešel si zahrát tenis. Aféra rychle přerostla v politickou krizi, která ohrožuje jeho setrvání ve funkci.

Ukrajina po útocích na Kyjev svolala mimořádné jednání OSN

Kvůli nejnovějším masivním ruským leteckým útokům na Kyjev, které město částečně připravily o vytápění, se v pondělí mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Zasedání má otevřít téma útoků na civilní infrastrukturu v době, kdy na Ukrajině pokračuje válka už téměř čtyři roky.

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.

NASA stahuje posádku Crew-11 z ISS kvůli zdraví astronauta

NASA rozhodla o předčasném návratu čtyřčlenné posádky mise Crew-11 z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Důvodem je zdravotní problém jednoho z astronautů, kterého agentura nejmenovala a nezveřejnila ani podrobnosti k jeho stavu.

Rusko při nočních útocích na Ukrajinu použilo raketu Orešnik, uvedla Moskva

Rusko oznámilo, že v noci při rozsáhlém útoku na Ukrajinu použilo i novou nadzvukovou střelu Orešnik, píší agentury s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Podle jeho informací byl útok reakcí na ukrajinský pokus zaútočit na konci loňského roku drony na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Trump tvrdí, že Machado mu chce dát Nobelovu cenu míru

Prezident Donald Trump oznámil, že se příští týden setká s venezuelskou opoziční lídryní Maríou Corinou Machado. Zároveň řekl, že by přijal Nobelovu cenu míru, kterou mu podle jeho slov chce Machado předat nebo s ním sdílet.

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama