menu

14.6 C
Czech
Středa 12. června 2024

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu, v Kyjevské oblasti zasáhlo průmyslový podnik

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na Ukrajinu, udeřilo desítkami dronů a několika raketami. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informoval ruskojazyčný server BBC. V Kyjevské oblasti v důsledku útoku vznikl požár v průmyslovém podniku, další podrobnosti o škodách či obětech nejsou zatím známy.

Izrael nabídl Hamásu novou dohodu o příměří, řekl Biden a vyzval k ukončení bojů

Sledujte nás na sítích

Izrael předložil nový návrh komplexní dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích zadržovaných palestinským hnutím Hamás. Prohlásil to dnes americký prezident Joe Biden a zároveň vyzval Hamás, aby návrh přijal. Šéf Bílého domu dodal, že navrhované příměří je nejlepší cestou k ukončení konfliktu, a současně upozornil, že Hamás už není schopen zopakovat teroristické útoky ze 7. října. Hamás reagoval prohlášením, že návrh dohody oznámený Bidenem vnímá pozitivně. Úřad izraelského premiéra uvedl, že Benjamin Netanjahu sice pověřil své vyjednavače navržením dohody o návratu rukojmích, ale válka v Gaze nemůže skončit bez zničení Hamásu.

Reklama

„Toto je skutečně rozhodující okamžik,“ řekl Biden, když hovořil o nové třífázové dohodě, kterou podle jeho slov izraelští představitelé předali Hamásu přes katarské zprostředkovatele. „Izrael předložil svůj návrh. Hamás říká, že chce příměří. Tato dohoda je příležitostí dokázat, zda to myslí skutečně vážně,“ uvedl Biden v projevu v Bílém domě.

Podle navrhované dohody by v první fázi nastalo šestitýdenní příměří, během něhož by se izraelské síly stáhly z obydlených oblastí Pásma Gazy, Palestinci by se mohli vrátit do svých domovů a Izrael a Hamás by začaly jednat o trvalém ukončení bojů, uvedl prezident. Pokud by tato jednání trvala déle než šest týdnů, příměří by v první fázi pokračovalo tak dlouho, dokud by nebylo dosaženo dohody.

Ve druhé fázi by Hamás propustil všechny rukojmí a Izrael by stáhl všechny své síly z Pásma Gazy. Třetí a poslední fáze by se podle prezidenta týkala „rozsáhlého plánu obnovy“ válkou zdevastovaného palestinského území.

„Každý, kdo si přeje mír, musí nyní pozvednout svůj hlas a snažit jej uvést v život. Je načase, aby tato válka skončila,“ prohlásil Biden.

Reklama

Hamás v reakci uvedl, že obsah návrhu, jak jej představil Biden, vnímá pozitivně. „Hamás potvrzuje, že je připraven zabývat se pozitivně a konstruktivně jakýmkoli návrhem, který se bude zakládat na trvalém příměří a úplném stažení (izraelských sil) z Pásma Gazy, obnově Gazy a návratu vysídlených osob do jejich domovů, spolu s naplněním nefalšované dohody o výměně vězňů, pokud okupace (Izrael, pozn. ČTK) jasně oznámí závazek k takové dohodě,“ uvedlo hnutí v prohlášení.

Úřad premiéra Netanjahua na Bidenovo oznámení reagoval prohlášením, že premiér pověřil své vyjednavače, aby předložili Hamásu návrh dohody, která zajistí návrat izraelských rukojmích. Zopakoval však, že válka neskončí, dokud nebude dosaženo všech válečných cílů včetně osvobození rukojmích a zničení vojenských a vládních kapacit Hamásu.

Šéf Bílého domu předtím ve svém projevu uvedl, že si je vědom, že ne všichni Izraelci včetně některých členů vlády budou s navrhovanou dohodou souhlasit. Vedoucí představitele židovského státu proto vyzval, aby tuto příležitost nepropásli a rovněž dohodu podpořili. Její naplnění by podle něj vedlo k bezpečnějšímu Izraeli, zatímco v opačném případě by Izrael riskoval další izolaci ve světě.

„Jako někdo, kdo je Izraeli celoživotně oddán, jako jediný americký prezident, který kdy jel do Izraele v době války, jako někdo, kdo nedávno vyslal americké síly na přímou obranu Izraele, když byl napaden Íránem, vás žádám, abyste udělali krok zpět a zamysleli se nad tím, co se stane, když o tento okamžik přijdeme,“ prohlásil Biden. „O tento okamžik nesmíme přijít,“ dodal.

Vysoce postavený americký představitel, který podle Reuters hovořil s novináři pod podmínkou zachování anonymity, řekl, že Izrael byl schopen učinit novou nabídku Hamásu díky svým nedávným úspěchům na bojišti. „Nyní skutečně existuje plán na ukončení krize. Jde o podrobnou dohodu na čtyřech a půl stranách,“ řekl. „Byla opět vyjednána do nejmenších podrobností. A to, co je nyní na stole, je skutečně jakýmsi závěrem celého procesu,“ dodal s tím, že podle plánu by každá fáze měla trvat 42 dní. Izrael podle něj návrh předal katarským prostředníkům už ve čtvrtek.

Několik izraelských médií označilo Bidenův dnešní projev za „dramatický“ a interpretovalo jej jako pokus o přímý apel na izraelskou veřejnost. Televizní stanice Channel 12 přerušila večerní zpravodajství, aby Bidenův projev přenášela živě.

Snahy o uzavření dohody o příměří ve válce už několik měsíců váznou. Hlavním bodem sváru je požadavek Hamásu, aby se Izrael výměnou za propuštění zbývajících rukojmích zaručil k trvalému ukončení bojů a úplnému stažení svých jednotek z Pásma Gazy. Netanjahuova vládní koalice, která se opírá o krajně pravicové a ultraortodoxní strany, to však odmítá a trvá na splnění všech válečných cílů, mezi něž vedle zničení Hamásu v Pásmu Gazy a osvobození všech rukojmích patří i to, že Pásmo Gazy už nikdy nesmí pro Izrael představovat hrozbu.

Biden ovšem v dnešním projevu také prohlásil, že Hamás už není schopen teroristické útoky ze 7. října, při nichž zahynulo na 1200 lidí a dalších 250 bylo odvlečeno jako rukojmí, zopakovat. Při odvetné izraelské ofenzivě od té doby přišlo podle úřadů ovládaných Hamásem o život přes 36.000 Palestinců.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.
Reklama

DOPORUČUJEME

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama
Reklama