Bývalé politické vězeňkyně z Íránu podaly svědectví o tělesných prohlídkách, při nichž byly nucené se vysvléct donaha a dozorčí je při tom natáčely. Některé z nich musely při menstruaci odložit vložky nebo tampony a dozorkyně je následně nutily dělat dřepy nebo z dřepu skákat. Informovala o tom britská BBC, která na základě svědectví těchto žen a dalších zdrojů hovoří o systematické a záměrné praxi, jež má za cíl zadržené ponížit.
„Kdo se na ta videa a snímky bude dívat? Použije je později režim proti nám, aby nás umlčel?“ uvedla aktivistka za ženská práva Mozhgan Kešavarzová, která za mřížemi strávila téměř tři roky. Osobní prohlídky, při nichž byla nucená se svléct donaha, za tu dobu absolvovala třikrát. Při poslední z nich ji dozorkyně vyfotografovala s odůvodněním, že se jedná o důkazy proti případným budoucím obviněním z mučení.
Iranian female prisoners tell of filmed strip searches https://t.co/p8kbbkxR1W
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 20, 2023
Kešavarzová nyní žije v exilu. V Íránu čelila za kritiku povinného nošení hidžábu – šátku, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt – mimo jiné obviněním ze spiknutí vůči národní bezpečnosti, nerespektování islámu nebo protistátní propagandy.
Dříve íránští dozorčí podle žen, s nimiž BBC hovořila, tělesné prohlídky prováděli především u osob zadržených v souvislosti s drogovými zločiny a hledali skryté drogy. Politické vězeňkyně jim dosud vystavovány nebyly, především ne před kamerami.
Obvinění z natáčení vězeňkyň íránská justice na začátku června odmítla a označila jej za „hybridní válku a propagandu Západu vůči Íránu“. V polovině téhož měsíce nicméně šéf soudního výboru íránského parlamentu prohlásil, že „záběry vězeňkyň sledují pouze dozorkyně“, čímž natáčení vězeňkyň přiznal.
K natáčení navíc podle svědectví dochází v částech věznic, kde by žádné kamery být neměly. „Podle vězeňských předpisů je kamerový systém povolen pouze tam, kde se vězni pohybují, například na chodbách,“ sdělil BBC právník působící v Teheránu Mohammad Hosejn Aghásí.
Incidenty, při nichž dozorčí vězně u tělesných prohlídek natáčejí, se nedějí pouze v Íránu. Podobné případy se odehrály například i v Austrálii. Situace v Íránu je nicméně specifická svou systematičností a záměrností s cílem ponižovat vězněné.
BBC rovněž získala od hackerské skupiny Edaalat Ali tajné dokumenty, mezi nimiž byl i dopis z listopadu 2021, ve kterém íránská justice jeden takový případ tělesné prohlídky přiznává. Dopis zmiňuje kurdskou lidskoprávní aktivistku Modžgan Kavúsíovou, která podle nejmenovaného íránského zdroje podstoupila osobní prohlídku celkem pětkrát. Z dokumentů vyplývá, že íránské státní zastupitelství zažádalo o prošetření případu poté, co o něm informovala organizace HRANA.