Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Írán: Zrovna nakupovali, když je pohřbily trosky zřícené budovy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V jihozápadním Íránu se zřítila rozestavěná komerční budova. Íránský Červený půlměsíc uvedl, že při incidentu zemřelo deset lidí a desítky jich byly zraněny. Uvězněné osoby pod troskami záchranné týmy vyprostily po několika hodinách. Příčina kolapsu stavby se vyšetřuje. Majitel desetipatrové stavby a její zhotovitel byli zatčeni. Spodní patra byla několik dní i přes stále probíhající stavební práce ve vyšších částech domu otevřena, uvedla stanice BBC a agentura Associated Press. 

  V íránském městě Ábádán ve čtvrti Amír Kabír se v noci na dnešní den zřítil desetipatrový komerční blok Metropol, informuje BBC News

  Červený půlměsíc uvedl, že si incident vyžádal deset mrtvých a nejméně 27 zraněných. Někteří z nich jsou údajně v kritickém stavu. 

  Betonové zdi a podlahy společně s ocelovými trámy se zbortily na ulici a rozdrtily několik automobilů. 

  Pod troskami stále rozestavěné budovy zůstalo uvězněno asi 80 osob. Panovaly proto obavy z většího počtu obětí.

  Na místo dorazilo 23 záchranných týmů z Ábádánu a okolních měst. Po několika hodinách zredukovaly počet pohřešovaných na „desítky”, přičemž záchranáři nakonec všechny úspěšně převezli do nemocnice.

  Příčina kolapsu Metropole na nejlidnatější ulici ve městě se stále vyšetřuje. Místní prokurátor Hamid Maranipour informoval o zatčení majitele budovy a zhotovitele stavby. 

  Lidé v přízemí zrovna nakupovali 

  Podle dostupných informací majitel spodní patra komplexu otevřel i přes stále probíhající stavební práce ve vyšších částech.

  Lidé zrovna nakupovali v přízemních obchodech, když se 40 procent Metropole zřítilo. Guvernér města Ehsán Abbáspúr uvedl, že hrozí zřícení zbytku bloku. Nařídil proto nezbytnou evakuaci sousedních domů. 

  „Nejprve jsem si myslel, že je to zemětřesení,” svěřil se americké agentuře Associated Press majitel jednoho z přízemních obchodů Ahmat. 

  Místo tragédie navštívil starosta města Hossein Hamidpour. To však vyvolalo reakci demonstrantů, kteří se srocovali kolem Metropole, aby protestovali proti místním úřadům. Údajně starostu měli napadnout. 

  Kolaps stavby místním obyvatelům Ábádánu připomněl požár a zhroucení budovy Plasco v Teheránu před pěti lety. V troskách tehdy zemřelo 20 lidí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS