Írán obdržel a nyní zkoumá návrh na páté kolo jednání o jaderné dohodě se Spojenými státy. Podle íránských státních médií to dnes uvedl náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbábádí. Americký prezident Donald Trump minulý týden řekl, že nová jaderná dohoda s Íránem je na dosah. Dodal, že Teherán dostal návrh a že Íránci musejí jednat rychle. Jinak se podle něj stane něco špatného.
Trump opakovaně Írán varoval před tvrdými sankcemi a vojenským zásahem, pokud nepřistoupí na kompromis ohledně svého jaderného programu. Další kolo jednání by se podle íránského zdroje agentury Reuters mohlo uskutečnit o víkendu v Římě, ale zatím nebylo oficiálně potvrzeno.
#Iran reviewing proposal for 5th round of nuclear talks #US #UK #NZ #World #News https://t.co/n7CwayXG3V
— Monday News (@MondayNewsMedia) May 20, 2025
Mluvčí íránské diplomacie sdělil, že Teherán bude v jednáních pokračovat, ačkoliv přetrvávají spory ohledně obohacování uranu v Íránu.
Další náměstek íránského ministra zahraniční Madžíd Tachrávánčí v pondělí řekl, že jaderné rozhovory mezi Íránem a Spojenými státy nepovedou nikam, pokud Washington bude trvat na tom, aby Teherán zcela zastavil obohacování uranu.
Írán v roce 2015 podepsal se Spojenými státy, Evropskou unií, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu známou pod zkratkou JCPOA, která měla omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Spojené státy od dohody za Trumpovy první vlády v roce 2018 odstoupily a sankce proti Íránu obnovily. Írán posléze přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje.
Spojené státy požadují, aby islámská republika na základě dohody zastavila obohacování uranu a přestala tuto surovinu dovážet. Teherán naopak uvedl, že je ochoten jednat o určitém omezení svého jaderného programu, ale že ukončení obohacování uranu nebo odevzdání těchto zásob patří mezi tzv. červené linie při jednáních.