Írán dnes popravil odpůrce režimu Jamshida Sharmahda (69 let), který měl íránské i německé občanství. Odsouzen k smrti byl za vedení promonarchistické organizace, která podle Teheránu zodpovídá za nejméně jeden teroristický útok. Německo popravu ostře zkritizovalo. Informují o tom BBC a The Guardian.
Írán veřejně popravil Sharmahda dnes ráno nehledě na dlouhodobé protesty Německa. Tento krok vyvolal pobouření u německé vlády i lidskoprávních organizací. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock to označila za vraždu. Ta podle ní ukazuje, jak „nelidský“ režim vládne v Íránu.
Německý kancléř Olaf Scholz zase podle televize BBC označil popravu za „skandál“. Sharmahda podle jeho prohlášení nedostal u soudu ani příležitost se obhájit.
Iran executes Iranian German dissidenthttps://t.co/k9laeyb55K pic.twitter.com/qhIfRB7HwU
— Voice of America (@VOANews) October 29, 2024
Baerbock podle deníku The Guardian upozornila, že v Íránu není ani za nové vlády nikdo v bezpečí. Narážela tím na nového prezidenta Masúda Pezeškjána, jenž zastává mírnější politiku a otevřenost světu. Prezident v Íránu ale nemá významnou moc.
„Celý proces, včetně jeho zatčení, odsouzení a popravy, představuje vážné porušení mezinárodního práva,“ řekl norsko-íránský neurovědec a obhájce lidských práv Mahmood Amiry-Moghaddam. Podle Amnesty International byl Sharmahd navíc mučen.
Bojoval proti íránskému režimu
Íránské tajné služby ohlásily zatčení Sharmahda v roce 2020. Unesly ho v Dubaji, když zrovna čekal na letecký spoj do Indie. Byl obviněn z vedení promonarchistické organizace Tondar se sídlem v americkém Los Angeles.
Organizace usiluje o navrácení íránské monarchie svržené v roce 1979 během revoluce. Provozuje opoziční íránské rozhlasové a televizní stanice v zahraničí. Írán organizaci obvinuje nejméně z jednoho teroristického útoku.
Íránské úřady zmiňují třiadvacet pokusů o teroristický útok, z čehož pět jich bylo úspěšných. V roce 2008 měla tato organizace při atentátu zabít 14 lidí. Sharmahdova rodina je přesvědčena, že byl nevinný. On sám tvrdil, že je jen mluvčí organizace.
BBC ale upozornila na video, kde se Sharmahd se zavázanýma očima přiznává ke svým zločinům. Írán je známý tím, že k politickému útlaku využívá veřejné popravy. V loňském roce popravil 853 lidí, zaznamenala Amnesty International.