Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
Írán by se výměnou za okamžité zrušení všech na něj uvalených ekonomických sankcí zavázal, že nikdy nebude usilovat o jadernou zbraň a že se zbaví svých zásob vysoce obohaceného uranu, který je možné k její výrobě použít. Dále by se zavázal, že uran bude obohacovat pouze na úroveň potřebnou pro využití pro civilní účely a že povolí mezinárodním inspektorům celý proces monitorovat, řekl Šamchání. Na otázku, zda by Írán dohodu podepsal „již dnes“, pokud by podmínka zrušení sankcí byla splněna, odpověděl Šamchání, že ano.
JUST IN: 🇮🇷🇺🇸 Iran ready to sign nuclear deal with President Trump if US lifts sanctions. pic.twitter.com/ZX4a8fSmMT
— Remarks (@remarks) May 14, 2025
„Je to stále možné. Pokud Američané budou jednat na základě svých slov, zcela jistě můžeme mít lepší vztahy,“ řekl Šamchání, který ale zároveň vyjádřil frustraci z Trumpova opakovaného vyhrožování. Jen několik hodin předtím totiž Trump řekl, že Íránu nabízí olivovou ratolest coby symbol míru, současně však dodal, že pokud Írán nabídku nepřijme a odmítne jadernou dohodu, budou na něj Spojené státy vyvíjet „obrovský, maximální tlak“. Trump v minulosti několikrát zopakoval, že Íránu nesmí být dovoleno vyvinout jadernou zbraň. „Mluví o olivové ratolesti, kterou jsme neviděli. Je to jen ostnatý drát,“ řekl Šamchání.
Na Trumpa veřejně zareagoval i íránský prezident Masúd Pezeškján. „Myslí si (Trump), že sem může přijít, provolávat hesla a zastrašovat nás. Ale pro nás je mučednická smrt mnohem sladší než smrt v posteli,“ řekl podle agentury Reuters Pezeškján ve středu v íránské státní televizi.
Trumpova administrativa se snaží Teherán přimět k uzavření nové jaderné dohody, která by Íránu zabránila v získání jaderné zbraně. Od původní dohody Trump v roce 2018 odstoupil, načež Írán začal obohacovat uran na úroveň, která ho podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům. Írán a Spojené státy už měsíc vedou nepřímé jaderné rozhovory, které zprostředkovává ománská diplomacie.