Americké úřady hlásí další dvě úmrtí a další případy ztráty zraku v souvislosti s očními kapkami kontaminovanými bakterií odolnou vůči lékům. Informuje o tom AP News, CNN a další servery.
Oční kapky od společností EzriCare a Delsam Phama byly staženy v únoru. Zdravotnické orgány při vyšetřování epidemie nadále sledují infekce, píše AP News.
The death toll of an outbreak linked to contaminated recalled eye drops has risen and more people have lost their vision. https://t.co/zsDt0Rslbd
— ABC News (@ABC) March 22, 2023
Podle poslední vládní bilance byla u 68 lidí diagnostikována infekce způsobená bakterií, která nyní způsobila celkem tři úmrtí a osm případů ztráty zraku. Informovalo o tom Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). To je více než v případě jednoho úmrtí a pěti případů trvalé ztráty zraku hlášených minulý měsíc.
CDC uvedlo, že čtyři lidé podstoupili kvůli infekci operaci, při níž jim byla odstraněna oční bulva.
Epidemie je považována za obzvláště znepokojivou, protože bakterie, která ji vyvolává, je odolná vůči standardním antibiotikům.
CDC nyní identifikovalo případy v 16 státech včetně Kalifornie, New Yorku, Illinois, Texasu a Pensylvánie. Většina případů se nachází ve čtyřech regionálních kohortách. Kapky Ezricare jsou jediným přípravkem, který pacienti v každé z těchto skupin používají.
Mezi hlášené nežádoucí účinky patřily infekce rohovky, krevního řečiště, dýchacích cest a močových cest. Podle CNN existuje osm hlášení o ztrátě zraku a čtyři hlášení o chirurgicky odstraněných očních bulvách.
Ve středu byly v časopise JAMA Ophthalmology zveřejněny dvě kazuistiky, které nabízejí další podrobnosti o tom, jak tyto problémy vznikly.
Začalo to rozmazaným viděním
Jedna z nových kazuistik popisuje případ 72leté ženy, která ztratila zrak na levém oku poté, co asi týden používala kapky EzriCare na suché oči.
„Po několika dnech začala pozorovat rozmazané vidění na levém oku,“ uvedl Ahmed Omar, oftalmolog z University Hospitals Cleveland Medical Center, který ženu léčil. „Zpočátku to nebolelo, ale podle pacientky a jejího manžela se jednoho rána probudila a na polštáři měla žlutý výtok. Tehdy si začala všímat, že se vzhled jejího oka změnil.“
Žena šla na pohotovost, kde lékaři objevili na levé rohovce velký vřed, který zasahoval téměř celé oko. Na tři týdny byla hospitalizována v nemocnici, kde potřebovala nitrožilní podávání antibiotik, antibiotické oční kapky a několik chirurgických zákroků.
Případ ženy byl komplikován serózním odchlípením cévnatky, abnormálním nahromaděním tekutiny, které nakonec vedlo ke ztrátě zraku na levém oku.
Další případ se týkal 72letého muže, u kterého se vyvinula multirezistentní keratitida způsobená Pseudomonas aeruginosa, tedy infekce rohovky.
Společnost EzriCare ve svém prohlášení uvedla, že poté, co se 20. ledna dozvěděla o vyšetřování CDC ohledně infekcí způsobených Pseudomonas, okamžitě přijala opatření k zastavení další distribuce nebo prodeje těchto očních kapek. „V maximální možné míře jsme kontaktovali zákazníky a doporučili jim, aby výrobek dále nepoužívali,“ uvedla společnost.