Indické a čínské síly se v pátek střetly na Linii aktuální kontroly (LAC), uvádí BBC News. Během potyčky nikdo nezemřel, několik vojáků obou stran utrpělo lehká zranění. Indičtí i čínští ozbrojenci se poté z oblasti stáhli a jejich velitelé se setkali, aby situaci prodiskutovali, napsal The Washington Post.
Indie podle televize BBC uvedla, že její vojáci se v pátek střetli s Lidovou osvobozeneckou armádou v oblasti Tawang v nejvýchodnějším státě Indie Arunáčalpradéš. Nikdo nezemřel, několik vojáků na obou stranách utrpělo lehká zranění.
Anonymní zdroj z indické armády uvedl, že zraněno bylo celkem šest indických vojáků. Čína situaci odmítla komentovat. Potyčky se zúčastnily stovky vojáků.
India and China troops clash on Arunachal Pradesh mountain border https://t.co/yPYJLFnpOW
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 13, 2022
Obě strany se po střetu z oblasti stáhly a příslušní velitelé dvou největších světových armád se setkali, aby incident prodiskutovali a pokusili se o deeskalaci, napsal deník The Washington Post.
List také připomněl, že Arunáčalpradéš získala čínská armáda v roce 1962 během krvavé války o sporná území s Indií. Nejprve jej prohlásila za součást jižního Tibetu, následně ho však vrátila pod indickou kontrolu.
Stát patří k LAC, tedy sporné hranici mezi Indií a Čínou. Od ukončení války o území zahrnující tuto linii o délce 3440 kilometrů se na hranici utábořily indické i čínské jednotky a vybudovaly zde základny.
Válka proti drsné přírodě
Vojáci zde bojují hlavně s tvrdými klimatickými podmínkami. Jedná se o drsnou přírodu v horách, tedy ve vysokých nadmořských výškách. Je plná řek, jezer a sněhu. Časté sněžení a sněhové bouře vedou k tomu, že se linie může posouvat.
V některých částech linie se dá navíc nárok na oblasti definovat volně. Tohle všechno vede k častým střetům vojáků obou stran, kteří zde zůstali uvězněni v patové situaci. Velitelé z obou států se ovšem snaží situaci výrazněji neeskalovat.
K větší eskalaci mezi Indií a Čínou ohledně LAC došlo v roce 2020 na náhorní plošině v Ladaku. Týkala se stavebních prací na silnici v této oblasti. Došlo zde ke krvavému střetu indických a čínských vojáků.
Bitva nezahrnovala střelné zbraně, ale kameny, klacky a palice. Zemřelo 20 indických a neznámý počet čínských ozbrojenců. K dalším nepokojům došlo v lednu minulého roku u hranice indického státu Sikkim s Čínou. Páteční střet byl první větší eskalací od té doby.
Obě strany se nicméně shodly, že začnou stahovat své jednotky ze sporné oblasti podél odlehlé západní himalájské pohraniční oblasti Gogra-Hotsprings.