CryptoIndická digitální měna centrální banky má 50 tisíc uživatelů

Indická digitální měna centrální banky má 50 tisíc uživatelů

Nedávno spuštěný indický pilotní projekt digitální měny centrální banky (CBDC) nasbíral od loňského roku, kdy Indická centrální banka (RBI) spustila pilotní projekt digitální rupie, 50 tisíc uživatelů a pět tisíc obchodníků, uvedla 8. února místní tisková agentura The Economic Times. Informovaly o tom servery Cointelegraph a Coindesk.

Podle Cointelegraph při oznámení prvních veřejných milníků indické digitální měny na politické tiskové konferenci náměstek guvernéra RBI Rabi Sankar zdůraznil, že vláda plánuje pokračovat v testování CBDC co nejplynulejším způsobem.

„Máme své cíle, pokud jde o uživatele, pokud jde o obchodníky. Budeme postupovat pomalu,“ uvedl Sankar s tím, že RBI nechce tlačit na vývoj CBDC, aniž by si plně ujasnila jeho potenciální dopad. Prohlásil: „Chceme, aby se tento proces uskutečnil, ale chceme, aby probíhal postupně a pomalu. Nikam nespěcháme.“ Nejnovější oznámení se přidává k údajům z oficiální aplikace digitální rupie, které naznačují, že pilotní projekt již nepřijímá žádné uživatele. Podle údajů z aplikace digitální rupie od banky ICICI Bank je indický program CBDC v době psaní tohoto článku plný, což naznačuje, že další uživatelé se budou moci do zkušebního provozu zapojit později.

Sankar poznamenal, že pilotní projekt digitální rupie zaznamenal od zahájení zkušebního provozu 1. prosince 2022 770 000 transakcí v osmi bankách. Projekt se v současné době realizuje v pěti městech, přičemž dalších devět měst se k pilotnímu projektu může brzy postupně připojit. Úředník rovněž uvedl, že v blízké budoucnosti se k projektu připojí dalších pět bank.

RBI oficiálně představila velkoobchodní CBDC v listopadu 2022 a o měsíc později spustila maloobchodní CBDC. Indická vláda původně oznámila plány CBDC na začátku roku 2022 a prohlásila, že digitální rupie bude pro indickou ekonomiku „velkým impulsem“. RBI tehdy navrhla třístupňový přístup k jeho zavádění. RBI chce při zavádění co nejméně narušit tradiční finanční systém.

CDBC v ostatních zemích

Indický vývoj CBDC přišel několik let poté, co země jako Čína zahájily v dubnu 2020 agresivní zavádění digitální měny. Navzdory masivnímu úsilí o podporu používání CBDC někteří bývalí představitelé centrální banky uvedli, že využití digitálního jüanu je nízké.

Jak píše Coindesk, indický vývoj CBDC není zcela ojedinělý. Na mezinárodní úrovni zkoumá možnost zavedení CBDC 105 zemí, které představují více než 95 procent světového HDP, jak vyplývá ze stránky Atlantic Council’s Central Bank Digital Currency Tracker.

Doporučujeme

Trump vyjednal třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou

Rusko a Ukrajina potvrdily třídenní příměří, které má platit od 9. do 11. května. Oznámil ho americký prezident Donald Trump, podle něhož se obě strany dohodly také na výměně 1000 zajatců z každé strany.

Amsterdam zakázal reklamy na maso a fosilní paliva

Amsterdam od začátku května zakázal reklamy na maso a produkty spojené s fosilními palivy ve veřejném prostoru. Z tramvajových zastávek, billboardů nebo stanic metra zmizely propagace burgerů, letenek, SUV i benzinových aut. Nizozemská metropole se tak stala první hlavní městem na světě, které podobné opatření zavedlo.

Evropa může kvůli nedostatku paliva sáhnout po amerických zásobách

Evropské aerolinky by mohly začít více využívat letecké palivo vyráběné ve Spojených státech. Důvodem jsou obavy z možného nedostatku paliva po narušení dodávek z oblasti Perského zálivu. Situaci komplikuje válka USA a Izraele s Íránem, která už výrazně zvedla cenu paliva pro evropské dopravce.

EK: Aerolinky kvůli drahému palivu nesmějí zpětně zdražovat letenky

Aerolinky kvůli růstu cen paliva způsobenému válkou na Blízkém východě nesmějí dodatečně navyšovat ceny již zakoupených letenek prostřednictvím palivových příplatků. Dopady války v Íránu na trh s leteckým palivem nejsou natolik závažné, aby ospravedlnily plošné omezení práv cestujících. Uvedla to Evropská komise v nových pokynech pro dopravní sektor EU vytvořených s ohledem na současnou krizi na Blízkém východě.

Hasiči u elektrárny v Černobylu bojují s rozsáhlým lesním požárem

V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny bojují podle ukrajinských úřadů hasiči s rozsáhlým lesním požárem. Ten vypukl ve čtvrtek v důsledku pádu dronu na území tamní rezervace. Dnes se požár rozšířil na odhadovanou plochu přibližně 1100 hektarů, práci hasičů ztěžují nárazy větru a obtížný terén. Podle agentury AFP nebyl zaznamenán žádný nárůst radioaktivity.

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení banky v Sinzigu na západě Německa

Pachatelé zajali rukojmí při přepadení pobočky banky Volksbank ve městě Sinzig ve spolkové zemi Porýní-Falc na západě Německa. Na místě zasahuje velký počet bezpečnostních složek, píše agentura DPA s odvoláním na policii. Ta se domnívá, že mezi rukojmími nejsou klienti banky. Nic podle policie nenaznačuje, že jsou na místě mrtví či zranění. Jedním ze zajatých je řidič vozidla, které převáželo peníze.

V Realu Madrid vypukl konflikt mezi Valverdem a Tchouaménim

Atmosféra v Realu Madrid houstne. Podle informací ze Španělska se během posledních dnů dostali do ostrého konfliktu Federico Valverde a Aurélien Tchouaméni. Napětí mělo vyvrcholit dvěma potyčkami na tréninku, po kterých skončil uruguayský záložník v nemocnici s poraněním hlavy. Klub už zahájil disciplinární řízení a situaci řeší interně.

Rusko podle Kyjeva útočilo na frontě, Moskva ohlásila stovky ukrajinských dronů

Rusko v noci útočilo na ukrajinské pozice na frontě a vyslalo nad Ukrajinu drony, napsal dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské síly podle něj zasáhly mimo jiné ropné zařízení v ruské Jaroslavli. Obě země se navzájem obviňují z porušení příměří, které Moskva jednostranně vyhlásila v souvislosti s oslavami konce druhé světové války. Rusko ohlásilo stovky sestřelených ukrajinských dronů, Kyjev podle něj útočil na vojenské i civilní cíle.

Tři turisté zahynuli a po deseti se pátrá po výbuchu sopky ve východní Indonésii

Tři turisté zahynuli a po dalších deseti se dále pátrá po dnešním výbuchu sopky na ostrově Halmanera ve východní Indonésii. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii. Záchranáři původně uváděli, že hledají 20 pohřešovaných turistů, z nichž devět je singapurské národnosti. Oblak dýmu po ranní erupci vulkánu stoupá kilometry vysoko.

WHO: Letuška hospitalizovaná v Amsterdamu měla negativní test na hantavirus

V Amsterodamu hospitalizovaná letuška, která vykazovala možné příznaky nákazy hantavirem, na něj měla negativní test, oznámila dnes podle tiskových agentur Světová zdravotnická organizace (WHO). Nizozemka zaměstnaná u letecké společnosti KLM přišla do kontaktu s infikovanou 69letou ženou z výletní lodi MV Hondius, na níž nákaza v Atlantickém oceánu vypukla. Nakažená žena, rovněž Nizozemka, později zemřela v johannesburské nemocnici. Na nákazu dosud zemřeli tři cestující výletní lodi.

Soud rozhodl, že Trumpova nejnovější cla jsou nezákonná, částečně je zablokoval

Nejnovější globální desetiprocentní cla uvalená v únoru americkým prezidentem Donaldem Trumpem podle obchodního zákona z roku 1974 jsou nezákonná, rozhodl ve čtvrtek americký soud pro mezinárodní obchod. Zablokoval je však pouze pro dva soukromé dovozce a americký stát Washington. Rozhodnutí soudu ponechává dočasné celní poplatky, které by měly vypršet v červenci, v platnosti pro všechny ostatní dovozce, zatímco soudy projednají případné odvolání vládou. Píše o tom agentura Reuters.

Trump dal EU ultimátum, aby schválila obchodní dohodu s USA

Donald Trump pohrozil Evropské unii výrazným zvýšením cel, pokud do začátku července nesplní podmínky obchodní dohody se Spojenými státy. Nový termín stanovil na 4. července, tedy den amerického státního svátku.

SUV mění evropská města i klima

Evropa řeší, jak dál naložit s rostoucí oblibou velkých aut. SUV zabírají více místa, spotřebují více energie a při nehodách představují větší riziko. Tlak na změnu sílí ve chvíli, kdy města bojují se znečištěným ovzduším, přehříváním ulic i snahou dostat více lidí z aut do veřejné dopravy, na kola nebo na chodníky.

Austrálie obvinila dvě ženy spojené s ISIS ze zločinů proti lidskosti

Australské úřady obvinily tři ženy spojené s Islámským státem po jejich návratu ze Sýrie. Dvě čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti kvůli údajně drženým otrokyním. Třetí žena čelí obvinění z podpory teroristické organizace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama