Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.
Soud zatykač vydal na duchovního vůdce Tálibánu Hajbatulláha Achúnzádu a na předsedu afghánského nejvyššího soudu Abdula Hakíma Hakkáního. Existuje totiž podle ICC oprávněné podezření, že tito dva spáchali zločiny nejen na ženách a dívkách, ale také na osobách, které svou genderovou sebeidentifikací neodpovídají ideologickým představám hnutí Tálibán, tedy na lidech z komunity LGBTQ+. Pronásledování těchto skupin podle mezinárodního soudu oba nařizovali, iniciovali a podporovali.
#BREAKING The International Criminal Court (ICC) issues arrest warrants for the Taliban's supreme leader and chief justice, accusing them of persecuting girls and women in Afghanistan pic.twitter.com/QVPYq8aRBY
— dpa news agency (@dpa_intl) July 8, 2025
„Takzvaný mezinárodní soud oznámil, že někteří představitelé Islámského emirátu musejí být zadrženi a předáni spravedlnosti,“ řekl v audionahrávce AFP mluvčí afghánské vlády. „Tato absurdní oznámení nemají žádný vliv na náš pevný závazek vykonávat islámské právo šaría. Neuznáváme mezinárodní soud a nepotřebujeme ho,“ dodal.
„Tálibán uvalil nařízení a zákazy na celou společnost, ale zejména se zaměřoval na dívky a ženy, a to kvůli jejich pohlaví. Připravil je tak o jejich základní práva a svobodu,“ stojí v prohlášení ICC. Ten také zdůraznil, že Tálibán se těchto zločinů dopouštěl od samého začátku své vlády.
Tálibán se v Afghánistánu vrátil k moci po téměř 20 letech 15. srpna 2021 po kolapsu mezinárodně uznávané vlády. Od té doby postupně omezuje práva žen a dívek, brání jim ve školní docházce, pracovním uplatnění a osobní nezávislosti v každodenním životě, píše Reuters. Všechny restrikce odůvodňuje svým výkladem islámu a náboženského práva.
Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) krok ICC uvítala. „Mezinárodní společenství by mělo plně podpořit ICC v jeho zásadní práci v Afghánistánu a po celém světě,“ uvedla v tiskovém prohlášení zástupkyně HRW Liz Evenson.
Vládu Tálibánu v Afghánistánu dlouho neuznávala žádná země. Minulý týden ji ale jako první stát na světě uznalo Rusko. Toto rozhodnutí uvítala Čína.