Více
  16.7 C
  Czech
  Sobota 3. června 2023

  Katarský premiér a vůdce Tálibánu vedli tajná jednání v Afghánistánu

  Katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání a vůdce Tálibánu Hajbatulláh Achúndzáda vedli tento měsíc tajná jednání v Afghánistánu s cílem vyřešit napětí s mezinárodním společenstvím. Podle zdroje, na který se odvolává agentura Reuters, toto setkání signalizuje novou ochotu afghánských vůdců jednat o způsobech, jak ukončit svou izolaci v rámci mezinárodního společenství.

  Bali varuje turisty před placením kryptoměnami a hrozí postihy

  Kryptoměnové nadšence, kteří zavítají do jedné z turisticky nejoblíbenějších indonéských destinací, tamní úřady varují před používáním digitálních aktiv jako platidla. Lidé, kteří používají kryptoměny k placení za ubytování, restaurace, aktivity nebo nákupy, budou čelit postihu.

  Rostlinná strava prospívá srdci, vyplývá z dat nasbíraných během 40 let

  Rostlinná strava je prospěšná pro srdeční zdraví, vyplynulo z přehledu dat nasbíraných za 40 let. Vegetariánské a veganské pokrmy snižují v krvi hladinu cholesterolu i tuku, které zvyšují riziko infarktů, napsal zpravodajský server BBC News s odkazem na dánskou studii.

  Hvězdy seriálu Přátelé opět pohromadě. Na srazu prozradily 5 zajímavostí

  Fanoušci populárního amerického seriálu Přátelé se ve čtvrtek konečně dočkali speciálu Friends: The Reunion. Na srazu hlavní postavy sitcomu po 17 letech od odvysílání poslední epizody odhalily dosud nevyřčená tajemství.

  Jennifer Aniston, David Schwimmer, Courteney Cox, Matthew Perry, Matt LeBlanc a Lisa Kudrow pohromadě, jak diskutují o společné práci na seriálu. To je skutečná vzácnost. V posledních letech se novinářům obecně doporučovalo, aby se při rozhovorech s hvězdami show na Přátele neptali.

  Setkání je prokládáno čtením scénářů u stolu, vědomostními hrami, módní přehlídkou, materiálem z archivu a rozhovory s celebritami. Celková stopáž se vyšplhala na 100 minut.

  Reakce na speciál jsou zatím pozitivní, ačkoli podle řady kritiků některé prvky show fungují lépe než jiné. Magazín Rolling Stone to popsal jako „takzvaně přeprodukovanou událost s příliš mnoha hostujícími hvězdami a odbočkami“. Zároveň však dodal: „Když ikonická šestice jen mluví mezi sebou, dostaví se ta správná míra nostalgie.“

  Přečtěte si o pěti zajímavostech, které na srazu zazněly:

  Herci si na některé epizody vůbec nepamatují

  Matthew Perry již dříve mluvil o tom, že si z natáčení Přátel nepamatuje celé tři roky. Na srazu se nicméně ukázalo, že není jediný.

  Když Aniston připomněla epizodu z páté série Jak si házeli míčem, Schwimmer prohlásil: „To si nepamatuji,“ přičemž vypadal zmateně.

  „Jsou série, které jsem nikdy neviděla,“ přiznala později Kudrow. „S Michelem [Sternem, manželem Kudrow] jsme začali sledovat něco ze čtvrté sezóny, o které jsem si myslela, že jsem ji viděla. Baví se víc než já, protože já se za sebe stydím,“ dodala představitelka Phoebe.

   „Těch 17 let jsem to opravdu nesledoval, dokud to minulý rok nezačala sledovat moje dcera, a tak mě to vtáhlo zpátky,“ řekl Schwimmer.

  Naopak LeBlanc i Cox uvedli, že viděli pravděpodobně všechny epizody.

  Perryho závislost na pozitivních reakcích publika nebyla zdravá

  Představitel vtipálka Chandlera promluvil o tom, jak hluboce ho ovlivnily některé aspekty práce, zejména pak zpětná vazba od živého publika.

  „Cítil jsem, že umřu, pokud se nebudou smát,“ prozradil na srazu. „A jistě to není zdravé. Ale někdy jsem pronesl hlášku a oni se nesmáli. Já se potil a dostal se do křeče. Když nepřišel ten smích, který měl, vyděsilo mě to. Cítil jsem se tak na každém natáčení.“

  Hercova touha po odezvě publika evidentně ovlivnila celou jeho práci. Svou hru The End of Longing, která měla premiéru v Londýně v roce 2016, několikrát přepsal, přičemž v průběhu týdnů bylo přidáno několik nových vtipů. Postupně se objevovaly úplně nové části dialogu.

  LeBlanc během natáčení utrpěl vážné zranění

  Díl Rossovo utrpení ze třetí řady patří mezi ty nejoblíbenější. Většina fanoušků si vybaví příběh, ve kterém Chandler a Joey bojují o křeslo. V jednu chvíli se po něm oba vrhnou, přičemž Joey je rychlejší.

  „Točili jsme to třikrát a šlo to perfektně,“ vzpomíná spolutvůrkyně seriálu Marta Kauffman. „Bůh ví, proč jsme to museli točit počtvrté.“

  Příběh dovyprávěl LeBlanc: Chtěl jsem přeskočit konferenční stolek, nějak jsem zakopl, nohy mi vyletěly do vzduchu a rameno mi vypadlo z pouzdra.“

  Nepříjemnou zkušenost z natáčení doplnily původní záběry. „Zdravotníci ho vzali do nemocnice, a to byl konec natáčení,“ řekl spoluautor David Crane.

  Hercovo vykloubené rameno se propsalo do následujících epizod. Joey se dle scénáře zranil při skákání na posteli mimo záběr, aby vysvětlil, proč má paži zafixovanou.

  Vzájemná náklonnost Rosse a Rachel se přenesla i na jejich představitele

  Jennifer Aniston a David Schwimmer odhalili, že se do sebe v prvních letech seriálu zakoukali, ale poprvé se políbili, když to jejich postavy udělaly na obrazovkách v roce 1995.

  „Vzpomínám si, jak jsem jednou řekla Davidovi, že to bude šílené, jestli se poprvé políbíme v národní televizi. A skutečně! Poprvé jsme se líbali v té kavárně,“ zavzpomínala představitelka Rachel. „Veškerou vzájemnou náklonnost a lásku jsme nasměrovali do Rosse a Rachel,“ dodala Aniston.

  Aniston a Schwimmer se nakonec dohromady nedali zejména z toho důvodu, že byl vždy jeden nebo druhý ve vztahu, což podle svých slov oba respektovali.

  Chystá se pokračování seriálu?

  Pro show není snadné zachovávat zábavný příběh, uvěřitelný charakter postav, dobře sledovatelné dějové linky, skvělou chemii na obrazovce a vysokou sledovanost po celých 10 sezón. Přátelé to ale dokázali, a to s bravurním zakončením, píše server BBC.

  Podle fanoušků amerického sitcomu může téměř každá životní situace souviset s částí příběhu. Mnoho z nich však zoufale touží po pokračování příběhu ve formě nových epizod nebo filmu. Nicméně můžete hádat, jak herci reagovali na otázku Jamese Cordena, zda to zvažovali.

  „Ne, omlouvám se, já ne,“ řekla Kudrow. „Jednou jsem slyšela, jak Marta a David říkají, a naprosto souhlasím, že show zakončili velmi pěkně, životy všech jsou velmi hezké a oni by všechny ty dobré věci museli rozpitvat, aby mohly vzniknout další příběhy. A já nechci, aby se někdo musel rozloučit se šťastným koncem,“ uzavřela herečka.

  Speciál Friends: The Reunion je v České republice dostupný od 27. května na HBO GO.

  Sledujte nás na sítích

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 400 zraněných

  Nejméně 50 lidí dnes zahynulo a na 400 dalších bylo se zraněním převezeno do nemocnic, když v indickém státě Odiša vykolejilo více než deset vagónů expresu, který se srazil s nákladním vlakem, napsala agentura Reuters. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat, protože v poškozených vagónech stále zůstává podle některých zdrojů až 200 osob.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Britský král Karel III. zahájil v Rumunsku první zahraniční cestu po korunovaci

  Britský král Karel III. dnes zahájil v Rumunsku svou první zahraniční cestu po květnové korunovaci. V Bukurešti ho přivítal rumunský prezident Klaus Iohannis, i když cesta má jinak převážně soukromý charakter. Britský monarcha, který tvrdí, že mu koluje v žilách i trochu transylvánské krve, v příštích dnech patrně navštíví i tuto rumunskou oblast, kde jeho nadace vlastní několik nemovitostí. Podle rumunského tisku v zemi zůstane do příštího týdne.

  Smrtelná střelba při natáčení filmu Rust: Dohodu o vyrovnání schválil soud

  Soudce okresního soudu v Novém Mexiku ve čtvrtek schválil dohodu o vyrovnání v případě žaloby z února 2022 pro neúmyslné zabití, kterou podala rodina Halyny Hutchins. Kameramanka zemřela v roce 2021, kdy byla smrtelně postřelena na place při natáčení filmu Rust.

  Hudba jde stranou, soustředím se na sebe, říká raperka Megan Thee Stallion tři roky po postřelení

  Megan Thee Stallion je ke svým fanouškům ohledně své cesty k uzdravení otevřená. V rozhovoru pro InStyle raperka prozradila, že si dává pauzu od hudby, aby se mohla soustředit sama na sebe. Stále se totiž potýká s psychickými následky poté, co ji téměř před třemi lety postřelil kanadský raper Tory Lanez.

  Trpím autismem, 45 let jsem nebyla sama sebou, prozradila zpěvačka Sia

  Australská zpěvačka Sia v jedné z epizod pořadu Rob Has a Podcast uvedla, že se potýká s poruchou autistického spektra. Umělkyně také prozradila, že se cítí být plně sama sebou teprve v posledních dvou letech.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Srážka vlaků v Indii si vyžádala nejméně 50 mrtvých a 400 zraněných

  Nejméně 50 lidí dnes zahynulo a na 400 dalších bylo se zraněním převezeno do nemocnic, když v indickém státě Odiša vykolejilo více než deset vagónů expresu, který se srazil s nákladním vlakem, napsala agentura Reuters. Počty obětí a zraněných budou podle indických oficiálních činitelů s největší pravděpodobností stoupat, protože v poškozených vagónech stále zůstává podle některých zdrojů až 200 osob.

  Rusko podle Londýna zvažuje, zda posílit svoji obranu, nebo pozice na Ukrajině

  Ruské vedení se musí naléhavě zabývat otázkou, zda posílit vlastní obranu v regionech sousedících s Ukrajinou, nebo zda upevnit pozice na frontě. Dnes to v souvislosti s útoky partyzánských skupin v Rusku v místech u hranic s Ukrajinou uvádí britská vojenská rozvědka. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ofenzivu ve východoukrajinském městě Marjinka nyní převzaly čečenské speciální síly, informuje agentura Reuters.

  Britský král Karel III. zahájil v Rumunsku první zahraniční cestu po korunovaci

  Britský král Karel III. dnes zahájil v Rumunsku svou první zahraniční cestu po květnové korunovaci. V Bukurešti ho přivítal rumunský prezident Klaus Iohannis, i když cesta má jinak převážně soukromý charakter. Britský monarcha, který tvrdí, že mu koluje v žilách i trochu transylvánské krve, v příštích dnech patrně navštíví i tuto rumunskou oblast, kde jeho nadace vlastní několik nemovitostí. Podle rumunského tisku v zemi zůstane do příštího týdne.

  Smrtelná střelba při natáčení filmu Rust: Dohodu o vyrovnání schválil soud

  Soudce okresního soudu v Novém Mexiku ve čtvrtek schválil dohodu o vyrovnání v případě žaloby z února 2022 pro neúmyslné zabití, kterou podala rodina Halyny Hutchins. Kameramanka zemřela v roce 2021, kdy byla smrtelně postřelena na place při natáčení filmu Rust.

  Zelené palivo z tuku hospodářských zvířat přispěje k oteplování  

  Postupný přechod na ekologické létání zvýší poptávku po biopalivu vyrobeném z živočišného tuku, neboť má mnohem menší uhlíkovou stopu oproti fosilním palivům. Nová zpráva však upozorňuje, že přechod na tuto alternativu naopak životnímu prostředí uškodí.