ZprávyHurikán Beryl se žene přes Jamajku poté, co na jihovýchodě Karibiku zabil...

Hurikán Beryl se žene přes Jamajku poté, co na jihovýchodě Karibiku zabil nejméně 7 lidí

Hurikán Beryl se ve středu přehnal přes Jamajku a přinesl prudký vítr a silný déšť poté, co silná bouře čtvrté kategorie předtím zabila nejméně sedm lidí a způsobila značné škody v jihovýchodním Karibiku.

Americké Národní středisko pro hurikány oznámilo, že se Beryl „otírá o jižní pobřeží Jamajky“.

Vítr a déšť bičovaly ostrov několik hodin, zatímco obyvatelé naslouchali výzvám úřadů, aby se ukryli, dokud bouře nepřejde. Výpadky elektřiny postihly velkou část hlavního města.

Přípravy a reakce veřejnosti

Premiér Andrew Holness ve středu odpoledne uvedl, že se do krytů uchýlilo téměř 500 lidí. K večeru poznamenal, že Jamajka ještě nečelila „tomu nejhoršímu, co by se mohlo stát“. „Můžeme udělat maximum, co je v lidských silách, a zbytek ponecháváme v rukou Božích,“ zdůraznil dle deníku Guardian.

Obyvatelka Kingstonu Pauline Lynch si v očekávání bouře udělala zásoby potravin a vody. „Nemám žádnou kontrolu nad tím, co se blíží, takže se musím jen modlit, aby všichni lidé na Jamajce byli v bezpečí a neutrpěli jsme žádné ztráty ani úmrtí,“ řekla, když začal padat déšť hnaný větrem.

Ničivé následky bouře

Hurikán Beryl udeřil na Jamajku poté, co zanechal „armagedonskou“ zkázu na Grenadě a na Svatém Vincenci a Grenadinách, kde zabil nejméně sedm lidí. Bouře zasáhla jižní pobřeží ostrova ve středu odpoledne s maximálním nárazovým větrem o rychlosti 225 km/h, způsobila rozsáhlé škody a vyřadila z provozu komunikace, zatímco záchranné týmy evakuovaly lidi z oblastí ohrožených záplavami.

Amoy Wellington, 51letá pokladní žijící v Top Hill, venkovské zemědělské komunitě v jižní jamajské farnosti Svatá Alžběta, popsala situaci jako „katastrofu“. „Je to hrozné. Všechno je pryč. Jsem ve svém domě a mám strach,“ přiznala.

Bezpečnostní opatření a oficiální varování

Premiér Holness vyzval obyvatele rizikových oblastí k evakuaci a zdůraznil nebezpečí, které blížící se bouře představuje. Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo před životu nebezpečnými bleskovými povodněmi a sesuvy půdy v důsledku silných dešťů na většině území Jamajky a jižního Haiti. Jamajský úřad pro připravenost na katastrofy a řízení mimořádných událostí varoval před nebezpečnými bouřkovými přívaly, které mohou zvednout hladinu vody až na 2,75 metru.

Ředitel NHC Michael Brennan již dříve zdůraznil, že Jamajka se zřejmě nachází v přímé dráze bouře Beryl. „Největší obavy máme o Jamajku, kde očekáváme, že jádro silného hurikánu projde v blízkosti ostrova nebo nad ním,“ uvedl na online briefingu.

Klimatická krize a budoucí obavy

Vědci tvrdí, že klimatická krize způsobená člověkem zvýšila intenzitu, četnost a ničivou sílu tropických bouří. Teplejší oceány jim dodávají více energie. Beryl se stal nejstarší bouří, která se v Atlantiku vyvinula v hurikán kategorie 5. Nejvyšší rychlost větru dosáhla 165 km/h, než zeslábl na stále ničivou kategorii 4. Stal se tak nejsilnějším hurikánem v historii. Bouře zesílila rekordním tempem, částečně kvůli nezvykle vysokým teplotám moře, které způsobuje globální oteplování.

V Grenadě a na Svatém Vincenci a Grenadinách se nyní soustředí na pomoc a obnovu po bouři. Grenadský premiér Dickon Mitchell popsal „armagedonské“ scény téměř totální destrukce, kdy bylo poškozeno nebo zničeno 98 % budov.

Výkonný tajemník OSN pro změnu klimatu Simon Stiell, jehož rodinný dům na Carriacou byl poškozen, zdůraznil naléhavost řešení klimatické krize. „Ať už v mém rodném Carriacou…, které zasáhl hurikán Beryl, nebo při vlnách veder a povodních, které ochromují komunity v některých největších světových ekonomikách, je jasné, že klimatická krize posouvá katastrofy na rekordní úroveň ničení,“ uvedl v prohlášení.

Agentura AP informuje, že hurikán při přechodu přes Yucatánský poloostrov zeslábne na tropickou bouři. O víkendu se znovu objeví v Mexickém zálivu jako bouře. Beryl by pak měl podruhé zasáhnout mexické státy Veracruz nebo Tamaulipas poblíž hranic s Texasem.

Doporučujeme

Sophie Adenot jako první Francouzka vystoupila do volného vesmíru

Francouzská astronautka Sophie Adenot se zapsala do historie. Jako první Francouzka opustila Mezinárodní vesmírnou stanici a vydala se do volného prostoru. Společně s americkým kolegou Anilem Menonem pracuje na výměně důležité komunikační antény.

Kultovní komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím míří na Broadway

Romantická komedie, která pomohla odstartovat kariéru Heatha Ledgera a Julie Stiles, dostane muzikálovou podobu. Tvůrci nyní oznámili datum prvního představení i složení hlavního kreativního týmu.

V londýnském královském parku zaútočil jelen na člověka. Strážci museli zvíře zastřelit

Jelen v londýnském Richmond Parku zranil muže, který si v parku dělal piknik. Zvíře následně museli strážci zastřelit, protože ohrožovalo návštěvníky. Správci parku zároveň varují veřejnost, aby jeleny nekrmila a nepřibližovala se k nim.

Menšík a Nosková postoupili v Cincinnati do osmifinále

Čeští tenisté slavili na turnaji v Cincinnati dvě vítězství. Jakub Menšík přehrál Australana Rinkyho Hijikatu 6:3, 6:4 a Linda Nosková zdolala Dánku Claru Tausonovou 7:6, 6:2. Jiří Lehečka naopak podlehl Francouzi Arthuru Filsovi 1:6, 7:6, 3:6. Pozornost poutal také společný návrat Sereny a Venus Williamsových.

Na moskevský region mířilo přes 600 dronů, uvedl starosta ruské metropole

Na moskevský region útočilo v noci na dnešek 620 dronů, uvedl podle agentury AFP starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Ruská protivzdušná obrana podle něj přes 180 bezpilotních prostředků v oblasti hlavního města zničila, zraněni byli tři lidé.

Kanada se snaží na poslední chvíli odvrátit americká cla

Kanada se na poslední chvíli snaží odvrátit nová americká cla, která mají vstoupit v platnost už ve středu. Vyjednavači obou zemí vedou ve Washingtonu intenzivní rozhovory, dohoda ale zatím nevznikla. Premiér Mark Carney označil jednání za velmi citlivá a odmítl zveřejňovat podrobnosti.

Hamás podle AFP potvrdil dodržování mírové dohody v Gaze, Izrael ji zatím odmítá

Teroristická organizace Hamás dnes podle agentury AFP potvrdila, že bude dodržovat mírovou dohodu v Pásmu Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však dohodu, která má zahájit druhou fázi plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy, odmítá, připomíná agentura. V pondělí uvedl, že hodlá pokračovat v útocích na dosavadními boji zpustošenou oblast.

Mořské želvy na Floridě překonaly rekord v počtu hnízd

Na floridských plážích letos vzniká rekordní množství hnízd mořských želv. Karety obecné se rozmnožují ve vyšších počtech než kdy dříve, ochránci přírody ale upozorňují, že jejich návrat z kritického stavu ještě není u konce. Budoucnost populací navíc může ovlivnit oslabování ochrany ohrožených druhů ve Spojených státech.

Pokus o převzetí Hugo Boss nevyšel. Frasers přesto získala téměř polovinu firmy

Britská maloobchodní skupina Frasers Group zvýšila svůj podíl v německé módní společnosti Hugo Boss téměř na 48 procent. Nabídka na úplné převzetí však nezískala dostatečnou podporu ostatních akcionářů.

Hasičí se na východě Belgie snaží obklíčit nejhorší lesní požár v dějinách země

Hasiči, kteří na východě Belgie bojují s nejhorším lesním požárem v historii země, doufají, že se jim dnes podaří zasaženou lokalitu definitivně uzavřít tak, aby se oheň nemohl dál šířit. Požár v belgickém regionu Hautes Fagnes v blízkosti německých hranic od pátku spálil přibližně 3000 hektarů přírodního parku a stále se jej nepodařilo dostat plně pod kontrolu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Americký torpédoborec zůstal v Jihočínském moři čtyři dny bez proudu

Americký raketový torpédoborec USS Benfold zůstal koncem července čtyři dny bez elektřiny v Jihočínském moři. Technická závada vyřadila nejen pohon plavidla, ale také klimatizaci, toalety, kuchyň a zásobování pitnou vodou. K incidentu došlo v době, kdy sílí obavy z tlaku na americké námořnictvo kvůli válce s Íránem a dalším globálním závazkům.

Sýrie obvinila Izrael z útoku na vojenské letiště v syrském Idlibu

Sýrie obvinila Izrael z útoku na opuštěné vojenské letiště Abú Zuhúr na severozápadě země v provincii Idlib, kde se nacházejí ozbrojené složky ministerstva obrany. Uvedl to podle agentury AFP blíže neupřesněný vojenský zdroj citovaný syrskou stanicí Al-Ichbáríja.

Ruský opoziční politik dostal 11 let vězení za kritiku války

Ruský opoziční politik Lev Shlosberg dostal trest 11 let a jeden měsíc v trestanecké kolonii. Soud ho uznal vinným z diskreditace armády a šíření údajně nepravdivých informací o válce na Ukrajině. Shlosberg vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický proces.

Při ruském útoku v Charkovské oblasti zemřelo nejméně deset lidí

Při ruském raketovém útoku v obci Pečenihy v ukrajinské Charkovské oblasti zahynulo nejméně deset lidí, uvedl náčelník oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov. Dalších osm osob bylo podle něj zraněno, poškozeno bylo deset rodinných domů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi.

Vybombardujeme je, vyhrožuje Trump spojenci USA Ománu

Americký prezident Donald Trump odmítl prodloužit prozatímní dohodu s Íránem a prohlásil, že Teherán nepřistoupí na podmínky, které podle něj mohou ukončit válku. Zároveň pohrozil bombardováním Ománu, pokud bude podle něj překážet jednáním o obnovení dopravy v Hormuzském průlivu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama