Americká výroba čipů je ve vážném ohrožení. Intel, jediná tamní společnost schopná vyrábět vysoce pokročilé polovodiče, ve čtvrtek uvedla, že pokud se jí nepodaří najít externí dodavatele, ukončí výrobu čipu nejnovější generace 14A. To by mělo pro USA strategicky katastrofální důsledky. Informoval o tom web Business Insider a agentura Reuters.
Intel tento týden oznámil, že výroba čipu nejnovější generace 14A je ve vážném ohrožení. Pokud nenajde externí dodavatele, bude ji zřejmě muset ukončit nebo přinejmenším pozastavit.
US chipmaking nears death: Intel warns it may give up on cutting-edge chips https://t.co/ury2nF19AB
— Business Insider (@BusinessInsider) July 25, 2025
„Pokud se nám nepodaří zajistit významného externího dodavatele a splnit důležité milníky pro zákazníky v oblasti Intel A14, čelíme vyhlídce, že nebude ekonomicky výhodné vyvíjet a vyrábět A14 v budoucnu,“ napsala v prohlášení společnost.
„Intel A14 vyvíjíme… od základů v úzké spolupráci s velkými externími zákazníky. Naše investice do Intelu A14 budou do budoucna založeny na potvrzených závazcích zákazníků. Vytvoříme to, co naši zákazníci potřebují, kdy to potřebují, a získáme si jejich důvěru důslednou prací,“ uvedl nový generální ředitel společnosti Lip-Bu Tan.
Do špičkového čipu A14 byly vkládány velké naděje, jak dohnat konkurenční TSMC, tchajwanskou společnost, která se stala nejvýznamnějším výrobcem pokročilých polovodičů.
Intel v krizi
„Je těžké podcenit význam tohoto potenciálního výsledku v kontextu historie polovodičového průmyslu,“ napsal v poznámkách pro investory Joshua Buchalter, analytik ze společnosti TD Cowen.
Intel dominoval tomuto odvětví po celá desetiletí. Promeškal však dvě klíčové technologické vlny: mobilní technologie a umělou inteligenci (AI). Firma se propadla do krize, která trvá do dnes. Nedávno oznámila velké propouštění ve slévárenské divizi, jež zodpovídá právě za výrobu polovodičů. Také oznámila zhoršený výhled ztrát na letošní třetí čtvrtletí. Vzdát se A14 lze označit za finančně smysluplný krok.
Šlo by však o tvrdou strategickou ránu pro USA. Většina špičkových polovodičů se vyrábí v jiných částech světa, hlavně pak v oblastech rostoucího čínského vlivu. Konec technologie A14 by situaci ještě zhoršil. Amerika by se stala závislou na dovozu pokročilých čipů ze zahraničí a na Číně.
„Rozhodnutí očekáváme do jednoho až dvou let,“ napsal dále Buchalter. O ukončení výroby A14 hovoří jako o smrti americké produkce polovodičů. „Mohli bychom mluvit o monopolu TSMC a o smrti americké výroby polovodičů navždy,“ zdůraznil.