2.8 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
CestováníHřbitov letadel v Bangkoku

Hřbitov letadel v Bangkoku

Vedle Ramkhamhaeng Road v thajském hlavním městě Bangkoku stojí opuštěná letadla 747 a dvě menší MD-82, rozlomená na kusy. Slouží jako domov i příjem pro tři thajské rodiny.

Kromě zvláštního pohledu na obrovská letadla ležící u silnice se také náhodou díváte na provizorní domov.

Zdá se, že vyřazená letadla okupovala toto místo v thajském hlavním městě minimálně od ledna 2010. Poprvé se objevila zmínka o přídích dvou Boeingů 747. V lednu 2014 byla přidána dvě proudová letadla MD-82 provozovaná dříve společností Orient Thai Airlines.

Model MD-82 se v roce 2007 podílel na havárii na mezinárodním letišti Phuket. Měla 89 obětí a toto neštěstí může vysvětlovat, proč došlo k sešrotování dvou letadel, jejichž opuštěné zbytky nyní najdete na tzv. hřbitově letadel. Do roku 2015 byla přidána 747 a další neobvyklý přírůstek: Tři thajské rodiny se rozhodly přeměnit letadla na své domovy.

Závěsy v oknech a obrázky krále

Letadla údajně vlastní místní obchodník, který prodával části letadel do šrotu. Byla zbavena sedadel, vnitřního obložení, televizorů a přihrádek nad hlavou. Letecké zásobníky, kyslíkové masky a záchranné vesty se válí po pozemku a interiérech.

Rodiny, které žijí ve vracích, udělaly, co mohly, aby jejich domov působil útulně. Přidaly a vyzdobily interiéry. Schody pro vstup do letadel jsou vyrobeny z naskládaných pneumatik, okna zakrývají závěsy a uvnitř jsou nalepeny obrázky thajského krále.

Obyvatelé letadel říkají, že je to mnohem lepší než žít na ulici. Peníze si mohou vydělat odnášením nalezených součástek do nedaleké recyklační stanice nebo vybíráním vstupného od turistů, kteří chtějí letadla navštívit. Poplatek není pevný a mění se v průběhu času. Podle dostupných informací se pohybuje od 100 do 800 bahtů na osobu.

Pokud se rozhodnete toto místo navštívit, respektujte místní obyvatele a nechte vše v původním stavu. Pokud jsou záclony stažené nebo dveře nejsou otevřené, neobtěžujte je.

Zatímco technicky jde o soukromý majetek, zdá se, že mezi rodinami a vlastníkem nemovitosti došlo k nějaké dohodě.

Než se sem vypravíte

Nejjednodušší způsob, jak se dostat na bangkokský hřbitov letadel, je vzít si lodní taxi na kanálu Klong Saen Saep. Jeďte lodí na východ na poslední zastávku, kterou je Wat Sriboonruang na Ramkamhaeng Soi 107. Odtud jděte na hlavní silnici, zahněte doprava a jděte dva bloky.

Hřbitov letadel se nachází na adrese Soi 103. Vyrazte brzy, abyste se vyhnuli kokpitům vytopeným na teplotu finské sauny. Buďte připraveni zaplatit neustále se měnící vstupné ve výši 100 až 800 bahtů na osobu.

Reklama

Doporučujeme

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama