V čínské provincii Guizhou stojí hora, která podle místních klade vejce. Ne skutečná, ale kamenná. Z útesu Chan Da Ya totiž zhruba jednou za třicet let vypadne oválný kámen, jako by ho hora právě „snesla“.
Útes měří asi dvacet metrů a nachází se u vesnice Gulu, kde žije menšinový národ Shui. Místní pozorují tento zvláštní jev po generace. Kamenná vejce mají průměr 20 až 40 centimetrů a váží i přes 250 kilo.
Vejce z kambria
Podle geologů je Chan Da Ya tvořen vápencem z kambrického období, který je starý asi půl miliardy let. Samotná vejce jsou tvrdší konkrece, které se postupně oddělují od měkčí horniny. O zbytek se pak postará dešťová voda nebo sesuvy půdy.
„Kulovitý tvar vzniká snadněji než jiné,“ vysvětlil profesor Xu Ronghua. Dodal, že podobné útvary se objevují i jinde v Číně, třeba v Beidaihe nebo Xinjiangu.
Posvátné kameny i turistická atrakce
Vejce pomalu vystupují ze skály – podle odhadů je jich tam viditelných kolem sedmdesáti. Jakmile se některé uvolní, většinou rychle zmizí. Lidé je berou jako talismany nebo suvenýry.
Turistika tu roste, ale lokalita je odlehlá a přístup není snadný. I proto si Chan Da Ya zatím uchovává svůj zvláštní klid. A čas od času, zhruba jednou za generaci, se z něj ozve „klapnutí“, když z něj vypadne další kus dávné historie.