CestováníHoli – hinduistický festival barev

Holi – hinduistický festival barev

Ulice plné lidí, kteří po sobě házejí vodní balónky a práškové bravy, zábava a veselí. To je Holi – hinduistický festival barev. Nejbarevnější, nejveselejší a nejfotografovanější festival v Indii.

Ačkoliv má svůj původ v jižní Asii, získal si Holi festival popularitu po celém světě. Pořádá se ve Spojených státech, Velké Británii i mnoha jiných zemích.

Co je Holi?

Holi se na indickém subkontinentu slaví po celá staletí, básně dokumentující oslavy sahají až do 4. století n.l. Znamená počátek jara po dlouhé zimě a symbolické vítězství dobra nad zlem. Každý rok se slaví v březnu a v roce 2021 vychází jeho datum na dny 28. a 29. března.

V několika pracích staroindické literatury jsou různé zprávy o původu tohoto svátku. Podle jedné populární verze příběhu se zlý indický král stal tak mocným, že přinutil své poddané, aby ho uctívali jako svého boha. Jeho syn Prahlada byl i přes otcův zákaz horlivým oddaným hinduistického božstva Višnua. Rozzlobený král a Prahladova sestra Holika naplánovali jeho smrt v plamenech. Holika byla vůči plamenům imunní, a tak přiměla svého bratra, aby s ní vešel na hranici. Když hranice vzplanula, chlapcova oddanost Višnuovi způsobila Holiky smrt, zatímco on odešel bez úhony.

Jak se oslavuje Holi?

V předvečer festivalu jsou v mnoha částech Indie zapalovány velké hranice, které mají spálit zlé duchy. Na druhý den se lidé vrhnou do ulic, kde do vzduchu a po sobě navzájem házejí barevný prášek a stříkají vodu z vodních pistolí. Všechno a všichni se zbarví červenou, zelenou, žlutou a modrou barvou. Každá barva má svůj význam: červená symbolizuje lásku a plodnost, zelená znamená jaro a nové začátky. Každou chvíli někomu na hlavě přistane balónek naplněný barevnou vodou, který někdo hodil ze střechy domu. Všude vidíte rozesmáté duhové obličeje. Později během dne se rodiny sejdou na slavnostní večeři.

Holi mimo Indii

Holi je stále populárnější i mimo Indii. Je to díky milionům Indů, kteří žijí po celém světě. Stejně jako u Diwali, dalšího indického festivalu, se komunity s jihoasijským původem žijící v zahraničí často scházejí ke společným oslavám festivalu barev.

„Chceme, aby byla budoucí generace spojena s naší kulturou,“ říká Minal Jaiswal, který se do Londýna přestěhoval z Bombaje v roce 2003. Jaiswal každoročně organizuje festival Holi pro londýnskou jihoasijskou komunitu. Konají se taneční představení a divadelní hry o původu Holi a příběhu o chlapci Prahladovi a jeho sestře Holice.

Druhým důvodem přejímání festivalu Holi je atraktivita barevného veselí. To se ovšem setkává i s kritikou. Mnozí Indové si stěžují na povahu některých akcí, jako jsou například „barevné maratony“ organizované v USA a Evropě. Tyto akce ignorují náboženský význam festivalu a přeměňují ho na pouhou nevázanou párty.

Jiní ovšem tvrdí, že přitažlivost a rozšíření Holi jsou dobré pro kulturní porozumění. Caru Das, který organizuje festivaly Holi v USA, odmítá obvinění z kulturního přivlastňování a říká, že oslavy mají zásadní význam při spojování lidí různých kultur.

Doporučujeme

Záchranný tým vypustil do Severního moře velrybu, vyproštěnou z mělčiny

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dnes dopoledne záchranný tým vypustil z nákladního člunu do Severního moře, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi 70 kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.

Kalifornie dokončuje obří most pro divoká zvířata

Nad jednou z nejrušnějších dálnic v jižní Kalifornii vzniká stavba, která má pomoci zvířatům vrátit se na území, které jim lidé odřízli silnicí. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má propojit části pohoří Santa Monica a umožnit bezpečný pohyb pumám, rysům, kojotům i menším druhům.

Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii

Americký prezident Donald Trump se pravděpodobně zúčastní summitu zemí G7 ve Francii v polovině června. Řekl to dnes novinářům, informuje agentura Reuters. Trumpova účast byla dosud nejistá.

Trump zvýší cla na evropská auta na 25 procent

Donald Trump znovu vyostřuje obchodní spor s Evropskou unií. Americký prezident oznámil, že od příštího týdne zvýší cla na osobní a nákladní auta z EU na 25 procent. Tvrdí, že Brusel nedodržuje dříve dohodnutou obchodní úmluvu se Spojenými státy.

Muž v Jeruzalémě zaútočil na jeptišku

Izraelská policie zadržela šestatřicetiletého muže kvůli útoku na francouzskou katolickou jeptišku ve východním Jeruzalémě. Incident zachytila bezpečnostní kamera a video vyvolalo silné odsouzení ze strany izraelských úřadů i francouzských představitelů.

Turecká policie použila plyn proti prvomájové demonstraci, zadržela stovky lidí

Turecká policie dnes použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší turecká média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.

Írán zaslal USA další návrh na jednání, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu další návrh na jednání o ukončení války, píší podle agentur AFP a Reuters íránská státní média. Podle nich se tak stalo ve čtvrtek. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Hrozí bitcoinu výrazný propad? Dubnový růst nemá pevné základy, varují analytici

Dubnový růst bitcoinu, během kterého se největší kryptoměna světa dostala z ceny 66 000 dolarů až na 79 000 dolarů, může podle analytiků stát na velmi křehkých základech. Data naznačují, že příznivý vývoj nebyl podpořen reálnou poptávkou investorů, ale především spekulativním obchodováním na futures trzích, přičemž makroekonomické podmínky se spíše zhoršují.

Na Krétě jsou desítky účastníků flotily, které dříve zadržel Izrael

Na Krétě se vylodily desítky propalestinských aktivistů, které Izrael ve čtvrtek zadržel při zásahu proti flotile směřující do Pásma Gazy. Napsala to dnes agentura AFP s odkazem na svého zpravodaje na místě. Při čtvrtečním zásahu Izrael zadržel nejméně 175 účastníků flotily a tvrdil, že je předá Řecku, jehož ministerstvo zahraničí potvrdilo ochotu přijmout je na svém území.

Rusko znovu zaútočilo na Oděskou oblast, Ukrajina na ruský přístav Tuapse

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na jihoukrajinskou Oděskou oblast, která cílem dronových náletů byla i během předchozích nocí. Podle záchranářů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Naopak ukrajinské drony počtvrté během dvou týdnů zaútočily na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.

Bývalá vůdkyně Myanmaru Su Ťij se podle armády vrací do domácího vězení

Bývalou vůdkyni Myanmaru Aun Schan Su Ťij přesunula armáda z vězení do domácího vězení. Tento krok přichází po letech izolace, bez přímého kontaktu s rodinou. Není ale jasné, zda jde o skutečné uvolnění, nebo jen symbolické gesto.

Útočník na Židy v Londýně byl evidován v protiteroristickém programu, potvrdila policie

Muž podezřelý z antisemitského teroristického útoku v severním Londýně byl již dříve evidován v britském protiteroristickém programu Prevent. Potvrdila to britská policie.

Letadlová loď USS Gerald R. Ford opustí Blízký východ, vydá se zpět do USA

Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford v příštích dnech vypluje z Blízkého východu a vydá se zpět do Spojených států. Sníží se tím vojenská přítomnost Američanů v regionu v době války s Íránem. S odvoláním na americké představitele to napsal deník The Washington Post (WP). Návrat je očekávanou úlevou pro zhruba 4500 námořníků, kteří na lodi strávili deset měsíců. Plavidlo se na moři potýkalo s řadou problémů a nutně potřebuje opravit.

Ukrajina požádá USA o podrobnosti ohledně ruského návrhu příměří

Ukrajina požádá tým amerického prezidenta Donalda Trumpa o vyjasnění podrobností ohledně ruského návrhu krátkodobého příměří. V příspěvku na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po telefonátech mezi americkým a ruským prezidentem zůstává mnoho otázek nezodpovězených, řekla dnes podle agentury Reuters šéfka diplomacie EU Kaja Kallas.

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, podle něhož rozhodnutí padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama