-2.2 C
Czech
Středa 18. února 2026
EkonomikaHodnota akcií společnosti Meta vzrostla o téměř 20 procent. Zuckerberg očekává úspěšné...

Hodnota akcií společnosti Meta vzrostla o téměř 20 procent. Zuckerberg očekává úspěšné první čtvrtletí

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg prohlásil letošní rok rokem efektivity“. Firma si proto dala za cíl v následujících měsících omezit své výdaje. Loni totiž její příjmy začaly poprvé v historii klesat. Přesto v prosinci vzrostl počet denních uživatelů Facebooku na dvě miliardy. Hodnota akcií firmy tak vzápětí stoupla o téměř 20 procent. Informoval o tom server BBC a CNN.

Společnost Meta nadále pokračuje v restrukturalizaci, kterou zahájila minulý rok. Tehdy se rozhodla omezit své pracovní prostory a vyhodit na 11 tisíc lidí, tedy asi 13 procent své pracovní síly. I v letošním roce proto firma cílí na snížení svých výdajů. „Ocitli jsme se v novém prostředí,“ vyjádřil se ke změnám podle serveru BBC šéf a zakladatel společnosti Mark Zuckerberg.

Také Meta totiž musela loni čelit nestabilitě světové ekonomiky nebo zvýšené soutěži na poli sociálních sítí. Poprvé v historii tak příjmy známé firmy začaly klesat. Její úspěšnost ovšem přesto trvá. Za prosinec totiž sociální síť Facebook, kterou Meta vlastní, denně navštívily v průměru dvě miliardy uživatelů. Jedná se o číslo rovnající se asi čtvrtině světové populace. Hodnota akcií Meta proto ve středu po zveřejnění těchto výsledků vzrostla o téměř 20 procent.

Zuckerberg rovněž letošní rok prohlásil za „rok efektivity“. V prvním čtvrtletí letošního roku proto podle serveru CNN Business očekává příjmy mezi 26 až 28,5 miliardami dolarů, tedy kolem 583 miliard korun. „Rok 2022 byl plný výzev ale myslím si, že jsme ho ukončili s dobrým pokrokem,“ okomentoval dále nejnovější výsledky šéf Meta. Dodal také, že do nového roku vstupuje společnost s „pozměněným smýšlením“, které ji „činí ještě lepší“.

Investory uklidnily dobré výsledky aplikací Meta, obávají se investic do virtuální reality

Známé technologické firmě se daří také proto, že se jí podařilo uklidnit své investory. Minulý rok je totiž vyděsilo rozhodnutí Meta zaměřit se místo svých aplikací spíše na virtuální realitu známou jako metaverse. Aplikace firmy WhatsApp, Facebook nebo Instagram jsou ovšem i nadále populární. Dařit se má podle Zuckerberga také funkci Reels podobné krátkým videím z konkurenční aplikace TikTok.

V posledním čtvrtletí loňského roku pak příjmy společnosti dosáhly na 32,2 miliardy dolarů, tedy 695 miliard korun. Oproti předchozímu roku tak klesly o 4 procenta. Jedná se o třetí čtvrtletí v řadě, ve které firmě příjmy klesly. Za minulý rok dohromady přišla o více než 600 miliard dolarů, tedy přibližně 12,9 bilionů korun. Firma také ztratila na takzvaných „Reality Labs“, tedy oddělení zaměřeném na vytváření virtuální reality.

Reklama

Doporučujeme

Warner Bros dala Paramountu týden na nejlepší a konečnou nabídku

Warner Bros Discovery odmítla upravenou nepřátelskou nabídku od Paramount Skydance na odkup akcií za 30 dolarů, přesto nechala otevřené dveře pro poslední pokus o dohodu. Paramount má dostat sedm dní na to, aby přišel s „nejlepší a konečnou“ verzí nabídky.

Koalice rozjela debatu o cenách potravin, konkrétní kroky zatím neukázala

Vládní koaliční rada přerušila projednávání návrhů, které mají mířit na nižší ceny potravin. Ve hře jsou změny kolem marží, sběr dat o cenách i debata o DPH, jenže mezi koaličními partnery zatím není shoda na tom, kudy se vydat.

Při požáru v domě v provincii Barcelona zahynulo pět mladistvých

Pět mladistvých zemřelo a čtyři další mladí lidé utrpěli zranění v pondělí večer při požáru v domě ve městě Manlleu v provincii Barcelona na severovýchodě Španělska, informovala dnes místní média. Příčina požáru, který vypukl v nejvyšším patře budovy, se vyšetřuje. Oběti byly podle deníku El Periódico ve věku 14 až 18 let.

V Ženevě začalo druhé kolo nepřímých rozhovorů USA a Íránu o jaderném programu

V Ženevě dnes začalo druhé kolo nepřímých jednání mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránská státní média o tom informují tiskové agentury. Úspěch jednání podle íránského zdroje agentury Reuters závisí i na tom, zda se USA vyvarují nerealistických požadavků.

Nezaspat za konkurencí. Apple se přiklání k videopodcastům

Americká společnost Apple přinese změny do své aplikace Apple Podcasts. Uživatelům umožní plynulejší přecházení mezi podcastem a videem. Následuje tak konkurenci, jako jsou YouTube a Spotify – tyto platformy umožňují sledování videopodcastů, které se stávají stále populárnějšími hlavně mezi mladými lidmi.

Ukrajina i Rusko informují o nočních nepřátelských útocích a škodách

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 396 drony a 29 střelami různého typu, protivzdušná obrana zneškodnila 367 bezpilotních letounů a 25 raket, uvedlo ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Naopak 18 dronů a čtyři balistické střely podle něj zasáhly 13 blíže neupřesněných míst. Ruské ministerstvo obrany hlásí noční sestřelení 151 ukrajinských dronů. Obě strany na sebe dál útočí navzdory tomu, že dnes v Ženevě začíná další kolo americko-rusko-ukrajinských jednání s cílem válku na Ukrajině ukončit.

Lední medvědi v Arktidě překvapili vědce skvělou kondicí

Globální oteplování zrychluje tání mořského ledu v oblastech, jako je Baffinův záliv, úsek oceánu mezi Grónskem a kanadským Baffinovým ostrovem, a Hudsonův záliv v severovýchodní Kanadě. Mořský led potřebují k přežití lední medvědi, jejichž vyhublá těla se stala symbolem klimatických změn. V norské části Arktidy však sledují vědci zcela jiný obraz.

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba na hokeji v USA

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba během pondělního hokejového utkání mládežnických týmů ve městě Pawtucket v americkém státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Další tři lidé se střelnými zraněními byli hospitalizováni v kritickém stavu, informovaly agentury s odvoláním na policii.

Trump říká, že se do jednání s Íránem zapojí nepřímo

Donald Trump oznámil, že se bude „nepřímo“ podílet na klíčových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Rozhovory o íránském jaderném programu začnou v úterý v Ženevě. Americký prezident zároveň naznačil, že Teherán tentokrát chce dohodu.

Americká armáda se připravuje na masivní úder na Írán

Americká armáda hromadí na Blízkém východě významné letecké a námořní síly. Jejich cílem je vytváření tlaku na Írán před úterními rozhovory o jaderné dohodě, zároveň však dávají administrativě Donalda Trumpa možnost úderu ve velkém rozsahu i hluboko uvnitř islámské republiky. Satelitní snímky potvrdily polohu letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Poušť je pro Joshua tree čím dál nehostinnější

Oteplování, sucho a rozsáhlé požáry ničí ikonické Joshua tree v Mohavské poušti. Vědci, úřady i indiánské kmeny hledají způsoby, jak strom ochránit. Ve hře jsou klimatická útočiště, genetický výzkum i přesun stromů mimo jejich přirozený areál.

Ve věku 95 let zemřel Robert Duvall, nezapomenutelný Tom Hagen z filmu Kmotr

Hollywood přišel o jednu z nejvýraznějších hereckých osobností druhé poloviny 20. století. Robert Duvall, držitel Oscara a tvář filmů jako Kmotr nebo Apokalypsa, zemřel ve věku 95 let. Za sebou zanechal desítky rolí, které definovaly americkou kinematografii.

Karibské korálové útesy nestíhají růst a mohou zmizet

Karibské korálové útesy se rychle blíží bodu zlomu. Nová vědecká data ukazují, že přestávají růst tempem, které by stačilo držet krok se stoupající hladinou moře. Pokud se oteplení planety nezastaví pod hranicí 2 °C, většina útesů do konce století přestane růst a začne se rozpadat. Důsledky pocítí miliony lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama