-6.2 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
EkonomikaHMD, výrobce telefonů Nokia, zahájí výrobu smartphonů v Evropě

HMD, výrobce telefonů Nokia, zahájí výrobu smartphonů v Evropě

Společnost HMD Global Oy, držitel licence na smartphony značky Nokia, v sobotu uvedla, že se připravuje na zavedení výroby 5G zařízení v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters a server TechCrunch.

Evropa nemá žádného velkého výrobce chytrých telefonů. Všechny velké společnosti, včetně společností Apple a Samsung, vyrábějí své telefony v Asii, aby snížily náklady.

Společnost HMD se sídlem ve Finsku v tiskové zprávě uvedla, že spolupracuje s řadou partnerů v oblasti IT zabezpečení na úpravách softwaru a důkladném testování. Což jsou první fáze výroby a testování chytrých telefonů v Evropě.

Společnost nesdělila, kde v Evropě plánuje zřídit svou továrnu.

Evropská unie povzbuzuje společnosti, aby zřizovaly výrobu v klíčových odvětvích. Zavádí zákony a nabízí dotace, jako to blok učinil v případě polovodičů prostřednictvím Evropského zákona o čipech.

„I když nemůžeme hovořit o konkrétních evropských dotacích, spolupracujeme s mnoha stranami ve veřejném i soukromém sektoru v Evropě, abychom se zasadili o evropskou výrobu a výzkum a vývoj,“ řekl agentuře Reuters marketingový ředitel HMD Lars Silberbauer.

Jako první v Evropě vznikne smartphone pro průmyslová odvětví

Silberbauer řekl serveru TechCrunch, že jejich evropské výrobní snahy začnou smartphonem 5G zaměřeným na „průmyslová odvětví, která dbají na bezpečnost“. Ten bude nabízen čistě jako produkt business to business. Očekává se, že výroba a dodávky budou zahájeny již ve třetím čtvrtletí roku 2023. Přičemž v budoucnu plánuje přidat alespoň jedno zařízení zaměřené na spotřebitele.

„Tuto cestu k výrobě v Evropě podnikáme krok za krokem,“ řekl Silberbauer.

Stejně jako většina společností vyrábějících mobilní telefony se HMD Global dosud spoléhala na výrobu v Asii, konkrétně v Číně a Indii. A je zřejmé, že se to nemění.

Dnešní zpráva totiž nesignalizuje začátek rozsáhlého úsilí o přesunutí výroby stávajících telefonů Nokia do Evropy. Silberbauer zdůraznil, že společnost to chápe jako prostředek k získání nových zákazníků s velmi specifickými požadavky na lokalizaci v regionu.

„Nebudeme odnikud stahovat výrobu,“ řekl. „Vnímáme to jako příležitost k růstu evropského trhu.“

Společnost HMD v roce 2016 podepsala exkluzivní desetiletou licenční smlouvu se společností Nokia Oyj, kdysi největším výrobcem telefonů na světě, na výrobu chytrých telefonů a tabletů značky Nokia.

Nokia v té době již válku o chytré telefony prohrála a v roce 2014 prodala celý svůj byznys s telefony společnosti Microsoft. Nyní se zaměřuje na vybavení telekomunikačních sítí.

Společnost HMD využila zbývající patenty společnosti Nokia na telefony a výrobní zařízení tchajwanské společnosti Foxconn k vytvoření nové řady chytrých telefonů, které mají konkurovat ostatním výrobcům levných telefonů s operačním systémem Android.

Společnost v sobotu také představila tři chytré telefony – Nokia G22, Nokia C32 a Nokia C22 – s třídenní výdrží baterie a uvedla, že začne opravovat mobily ve spolupráci s opravárenskou firmou iFixit.

Reklama

Doporučujeme

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama